Co je to kamna na biomasu? Jeho klady & amp; Nevýhody!

Nevíte, co jsou kamna na biomasu? Je to vrchol moderního luxusu vytápění vašeho domu a poskytování teplé vody. S ohledem na vzhled a dojem jsou kamna na biomasu vítaným doplňkem každé místnosti.

Mnoho rozvojových zemí bude po mnoho let pokračovat ve spalování tuhé biomasy na vaření, ohřev vody a vytápění domácností. Výsledkem je, že kamna na tuhou biomasu lze na celém světě nalézt v různých tvarech a velikostech.

Pojem „biomasa“ má vědecký význam. Jinak řečeno, biomasa je energetický zdroj získaný z organických materiálů. Při výrobě tepla se v tomto čistém a obnovitelném zdroji energie využívá spalování. K výrobě sloučenin biomasy lze použít odpadní dřevo, lesní suť, plodiny a zvířecí výkaly. Větrná a sluneční energie, které jsou hojné a regenerativní, mohou navíc splňovat naše energetické požadavky.

Existuje mnoho dalších věcí, které byste o tomto tématu měli vědět. Jen čtěte dál, abyste to zjistili!

Jak funguje sporák na biomasu?

Co jsou tedy kamna na biomasu? Stálý plamen se vytváří a reguluje tak, aby byla zajištěna optimální účinnost jemným přesunem paliva ze skladovací nádoby do spalovacího tácku (nazývaného násypka). Biomasa vyrábí teplo spalováním uložené energie. Stejně jako plynový kotel mají hořáky na biomasu programovatelný termostat a časovač. Dálkové ovládání navíc usnadňuje správu denních a týdenních aktivit a změnu teplot v různých denních dobách.

I když nejste doma, můžete kamna ovládat a nastavovat pomocí smartphonu nebo tabletu. Většina modelů se dodává ve vzduchové i vodní verzi. Namísto použití ventilátoru k cirkulaci vzduchu kolem kamen se může spoléhat na přirozené proudění, které rovnoměrně rozvádí teplo po místnosti.

Hydro kamna jsou nákladově efektivnější a ekologičtější než kotle na vytápění celého domu. Celý dům však může být vytápěn pomocí hydro hořáků, které využívají horkou vodu a již instalované radiátory.

Můžete si také přečíst o tom, jak fungují kamna na pelety a jak fungují kamna na dřevo.

Výhody a nevýhody používání kamen na biomasu

Teplo a horkou vodu můžete získat z kamen nebo kotlů na dřevo, které ke spalování využívají organické materiály, jako jsou dřevěná kulatina, pelety nebo štěpka. Jednopokojové vytápění kamny je standardní. Naproti tomu kamna mohou být připojena ke kotli nebo do něj integrována. Vytápí zbytek domu a teplá voda bude poskytována zdarma. Tento článek prozkoumá klady a zápory komplexního systému vytápění.

Výhody používání kamen na biomasu

Používáním biomasy jako topného paliva můžete sklízet řadu výhod. Za prvé by vám to mělo pomoci snížit celkovou uhlíkovou stopu, protože biomasa je nízkouhlíkové palivo. Za druhé, kamna budou muset vstoupit v platnost v roce 2022, budou muset splňovat vynikající standardy účinnosti a přísnější emisní limity.

Svou závislost na fosilních palivech, jako je elektřina a plyn, můžete také snížit přechodem na biomasu. Vyšší závislost na globální nabídce však znamená, že ceny těchto produktů budou v budoucnu variabilnější.

Instalace kamen snižuje potřebu centrálního vytápění, protože při použití termostatu ohřívá prostor rychleji. V důsledku toho nakonec ušetříte peníze v dlouhodobém horizontu. Odměňte se za používání topného systému využitím výhody pobídky pro obnovitelné teplo. Kamna na dřevo se do cílů programu nepočítají, ale kotle na biomasu vzduchová a zemní tepelná čerpadla ano, stejně jako solární panely.

Nevýhody používání kamen na biomasu

Pokud jde o vytápění, biomasa má spoustu stinných stránek. Za prvé, protože biomasa zahrnuje nákup paliva, je dražší než jiné formy obnovitelné energie. Vzdálenost od dodavatele, doba nákupu a vaše schopnost nakupovat ve velkém ovlivní vaše náklady i typ paliva, které používáte.

Typ paliva, které používáte, může také ovlivnit vaši schopnost ušetřit peníze; můžete se dozvědět více o svých možnostech online vyhledáváním. Protože pro skladování paliva nevyžaduje mnoho prostoru, může být vytápění biomasou použito v jakékoli budově.

Podle stavebních předpisů má umístění kamen, požadované množství komínových prací a požadovaný prostor kolem kamen vliv na cenu instalace.

Je to Wrap!

Poté, co víte, co je to kamna na biomasu, víte, že výměna vašich plynových hořáků za biomasu a úspora peněz na náklady na vytápění je možná díky 60% výhodě účinnosti pelet oproti uhlí. Ale pro každý typ topného systému na biopaliva existují klady a zápory, kterými si podrobně projdeme.

Kamna, která jsou k dispozici již dlouhou dobu, ale stále se hojně používají, mají špatné spalování. Využívání starých neefektivních kamen má své nevýhody. Za prvé, má špatnou účinnost, protože můžete úspěšně přeměnit jen malé procento energie z biomasy na teplo z vaření.

Když je cokoli spáleno, do ovzduší se vypouštějí různé škodlivé chemikálie. Aktualizace modelů sporáků, aby byla efektivnější a méně znečišťující, učinila vaření se zdroji energie z pevné biomasy praktickými. Na druhou stranu je žádoucím cílem zajistit lepší kamna široce dostupná po celém světě. Můžete si přečíst související články; vědět, jaká je nejlepší kamna na pelety.