Jakou barvu má plíseň? Průvodce identifikací forem pro domácí kutily

Už jste někdy byli zmatení z toho, jakou barvu má plíseň? V různých částech našeho domova se objevují různé odstíny plísní, které jsou hnusné. Žlutá je roztomilá, ale ne, pokud jde o houby.

Všechny druhy plísní jsou nebezpečné, ale jejich rozsah se liší. Přečtěte si, abyste zjistili, jaký typ představuje největší hrozbu a jaký druh plísně žije ve vašem domě.

Proč se forma mění v barvě?

Na barvu formy má vliv několik věcí. Podívejme se na některé z těchto faktorů.

Region ovlivňuje barvu formy

Vědci si již dlouho uvědomují, že barva plísní se liší v závislosti na regionu. Zelená plíseň a modrá jsou běžnější v oblasti severozápadního Pacifiku. Na druhé straně má Amazon více oranžové plísně.

Ptáte se proč? Variace jsou teoreticky způsobeny rozdíly ve zdrojích potravin v dané oblasti. Plíseň odebírá pigment ze zdroje živin.

Je to obranný mechanismus formy

Barevné pigmenty se používají jako bariéra nebo zbraň k ochraně plísní před enzymy produkovanými amébami. Barva vytváří toxické prostředí pro jiné druhy hub. Barva navíc chrání formu před ultrafialovým světlem, volnými radikály a extrémními teplotami.

Jiné důvody pro změnu barvy formy

Kromě výše uvedených důvodů se barvy plísní liší také v závislosti na jejich věku a stavu jejich růstového prostředí. Barva je také funkcí různých vyráběných chemikálií.

Jaké jsou některé z běžných barev plísně?

Plíseň může mít duhovou barvu. Plíseň se obvykle vyskytuje v zelené, černé, modré nebo bílé barvě. Kombinace těchto a dalších barev je však také možné vidět v různých oblastech.

Černá plíseň

Tento typ může být nejnebezpečnějším druhem plísní. Běžně se vyskytuje v oblastech s nadměrnou vlhkostí, jako jsou nástěnné desky. S černou plísní by se měl okamžitě vypořádat odborník.

Zelená plíseň

Jedná se o nejběžnější typ plísní. Roste v podstatě kdekoli ve vašem domě, kde se mohou vyskytnout problémy s vodou, například v koupelně, sklepě a kuchyni. Zelená plíseň se také obvykle vyskytuje v potravinách těžkých pro škrob, jako je chléb.

Modrá plíseň

Modrou plíseň najdeme v sýru. Některé z jeho typů se používají k výrobě antibiotik, jako je penicilin. Tento typ plísní obvykle roste v potravinách, ale lze jej také vidět na domácích materiálech, jako jsou tapety a koberce, které byly poškozeny vodou.

Hnědá plíseň

Tento typ formy se obecně používá k označení plísní, která roste na dřevě. Můžete také najít, že roste v oblastech, jako jsou okenní těsnění a mezi dlaždicemi. Zdi jsou také typickým stanovištěm hnědé plísně, zejména v tmavých nebo vlhkých prostorách, jako jsou sklepy nebo podkroví.

Bílá plíseň

Zcela nové formy bez spór se obvykle jeví jako bílé. Kromě jeho barvy je obvykle těžké ho spatřit, protože je práškový a splývá s povrchem, na kterém rostou.

Bílá plíseň obvykle roste v jakémkoli materiálu, ale spíše ve vlhkých a tmavých oblastech. Často také roste v kožených předmětech, jako jsou boty a tašky.

Jídlo, které se začalo kazit, je také ideálním prostředím pro růst bílé plísně. Můžete také chtít odstranit plíseň v lednici, abyste se vyhnuli tomuto scénáři.

Jaké barvy plísní se obvykle nacházejí na stěnách

Zdi jsou jednou z nejtypičtějších oblastí pro růst plísní. Nejen, že je plíseň trnem v oku. Představuje také různé druhy nebezpečí pro naše zdraví a je třeba se ho okamžitě zbavit.

Stěny koupelny mají obvykle zelenou plíseň, protože jsou vystaveny vlhkosti většiny typů. Černá plíseň se obvykle vyskytuje ve stěnách, zejména pokud je přítomna nadměrná vlhkost. Pokud jsou vaše stěny ze dřeva, pravděpodobně v nich uvidíte hnědou plíseň.

Vzhledem k tomu, že bílé plísně mohou růst prakticky kdekoli, jsou stěny vašeho domu náchylné k jeho růstu. Je to velmi běžné, zvláště ve vašich sklepních stěnách umístěných v tmavých a vlhkých prostorách.

Jak se liší plíseň od plísní?

Plíseň je v podstatě druh plísně. Je to termín používaný k volání růstu plísní, který roste v plochém zvyku. Zdá se, že je nadýchaný nebo práškový, zatímco bílá plíseň vypadá slizce nebo neostře.

Přestože plíseň může poškodit naše zdraví, jako jsou bolesti hlavy, bolest v krku, kašel a další dýchací potíže, účinky plísní jsou horší. Mezi běžné zdravotní účinky patří alergické reakce, respirační problémy, srdeční problémy, záněty kloubů, závratě, extrémní únava a dokonce deprese. Podívejte se na tuto příručku a naučte se, jak zastavit plíseň na dřevě poškozeném vodou.

Závěr

Plíseň je jedním z běžných problémů, které se vyskytují v našich domácnostech. Nejde jen o bolest očí, ale také o ohrožení našeho zdraví. Proto je důležité znát její druhy a místo, kde obvykle rostou.

Nyní, když víte, jakou barvou je plíseň, bude pro vás snazší identifikovat oblasti, které musíte vyčistit a chránit před růstem hub. Buďte si více vědomi a horliví v oblastech svého domova a ujistěte se, že budete jednat okamžitě, jakmile zjistíte jakýkoli růst plísní. Ať už černá, zelená, bílá nebo modrá – plíseň je plíseň a plíseň je škodlivá.