Co je propojení při šití: typy a použití

Odpovědí na to, co je při šití spojovací, je, že je to materiál, který použijete ke zpevnění svého projektu. Existují také různé typy rozhraní, takže o nich budeme hovořit v tomto článku. Dokonce se dozvíte, zda na nich vůbec záleží, nebo zda můžete při šití přeskočit pomocí rozhraní.

Když už jsme u šití, mohlo by vás zajímat seznámení s šicími stroji. Jak například funguje šicí stroj? Může to být užitečné čtení, protože ruční šití může vyžadovat čas a úsilí a porozumění strojovému šití vám umožní naučit se ho rychleji.

Průvodce tím, co je propojení při šití

Rozhraní při šití se týká látky, která dává strukturu šicímu projektu. Existují různé typy a materiály rozhraní, ale všechny mají za cíl vyztužit části projektu, kde potřebujete tvar nebo stabilitu. Například se můžete setkat s rozhraním na kapsách a límcích, protože pro estetiku a dlouhověkost potřebují tvar a pevnost.

Jaké jsou různé typy propojení?

Fusible Interface vs. Non-Fusible Interface

Ze samotného názvu může tavné rozhraní přilnout k tkanině samo. Je to možné, protože má na zadní straně lepidlo, které můžete aktivovat napařovací žehličkou. Na druhou stranu jsou některé typy rozhraní netavitelné, takže je budete muset přišít na místo.

Oboustranné tavné rozhraní

Kromě tavného a netavitelného rozhraní najdete na trhu také oboustranné tavné rozhraní. Při aplikaci na látku můžete použít obě strany, což činí tento typ rozhraní vhodným při použití aplikací pro váš projekt. Oboustranný prvek by navíc měl zabránit třepení okrajů.

Tkané rozhraní vs. netkané rozhraní

Rozhraní může být tkané nebo netkané a můžete je snadno vizuálně odlišit. Na tkaném rozhraní je samozřejmě vzor vazby, zatímco netkané rozhraní vypadá spíše jako papír, protože je lepené a netkané. Kromě toho si uvědomte, že musíte vždy řezat s vláknem tkaného rozhraní, protože nemá žádný úsek.

Rozhraní pleteniny

Pokud potřebujete rozhraní, které má trochu roztažení, můžete použít pletené rozhraní. Mírné natažení je užitečné u projektů, které budou často používány k prevenci vrásek. Existuje také tavitelné pletené rozhraní, které se často používá pro tkané oděvy.

Co jsou propojovací váhy?

Rozhraní můžete kategorizovat nejen podle druhu materiálu, ale také podle jejich hmotnosti. Na hmotnosti rozhraní záleží, protože nechcete, aby byl těžší než materiál projektu. V opačném případě bude povrch kvůli výsledné tuhosti zakryt.

Propojovací závaží jsou muší, střední a těžké váhy. Rozhraní s jemnou tkaninou je vhodné pro jemné tkaniny, zatímco rozhraní se střední hmotností je bezpečnou volbou pro většinu projektů, které vyžadují stabilitu. A pokud jde o rozhraní s vysokou gramáží, často se používá pro projekty, které potřebují stát samostatně, jako jsou klobouky a peněženky.

K čemu se používá rozhraní při šití?

  • Rozhraní dodává chatrnému projektu stabilitu nebo tloušťku
  • Díky propojení může materiál vypadat hezčí a dokončený
  • Vyšívané projekty mohou těžit ze vzájemného propojení, aby se nezakrývaly
  • Rozhraní může u prošívaných předmětů poskytnout větší strukturu a váhu
  • Rozhraní dodává oděvům a taškám tvar a stabilitu

Potřebujete při šití propojení?

Rozhraní je při šití životně důležité, protože dává projektu tvar a strukturu. I když používáte přirozeně tuhý materiál, strategická umístění rozhraní zabrání zkreslení a udrží jej vizuálně atraktivní a trvanlivý. Lze tedy říci, že propojení je nezbytnou posilou každého šicího projektu.

Jak používáte rozhraní pro šití?

Použití rozhraní pro šití bude záviset na typu, který máte. Nejsnadněji použitelné je tavné rozhraní:

  • Identifikujte lepivou stranu rozhraní, obvykle lesklou a vyvýšenou
  • Ořízněte tvar a velikost, kterou potřebujete pro projekt, ale pamatujte na to, že tkané rozhraní je řezáno křížením mezi vláknem a pleteninou
  • Položte hlavní tkaninu špatnou stranou nahoru na žehlicí prkno a lepicí stranou tavného rozhraní nad ní
  • Oba přikryjte vlhkým lisovacím hadříkem a přitlačte na něj žehličku 10 až 15 sekund bez klouzání
  • Zkontrolujte, zda bylo rozhraní bezpečně připojeno, a v případě potřeby opakujte stisknutí
  • Nechte projekt zaschnout a vychladnout, aby nedošlo ke zkreslení
  • Co se stane, když nepoužívám rozhraní?

    Při šití se můžete rozhodnout rozhraní přeskočit, ale nedoporučuje se to. Většina projektů, jako jsou oděvy, bude potřebovat strukturu nebo se pomačká nebo pověsí, což je vizuálně nepříjemné. Dokonce i jiné šicí projekty, jako jsou peněženky a klobouky, nebudou vypadat dobře, protože by byly tenké bez tvaru z rozhraní.

    Závěr

    Odpověděl tento článek na vaši otázku? Abychom zrekapitulovali, co je rozhraní při šití, odkazuje to na materiál, který dodává projektu strukturu, tvar a stabilitu. Může být tavný, netavitelný, tkaný, netkaný nebo dokonce pletený.

    Můžete se rozhodnout nepoužívat při šití rozhraní, ale povrchová úprava nebude tak odolná a vizuálně přitažlivá. Doufáme, že to bylo užitečné čtení, a pokud máte další otázky týkající se šití, zkuste procházet náš blog. Co je například šicí stroj serger a potřebujete jej, jako byste potřebovali rozhraní při šití projektů?