Co je podšívka při šití: použití a význam

Odpověď na to, co je podšívka při šití, je, že je to vnitřní materiál na šicích projektech. Jak se však dozvíte v tomto článku, podšívky se nepoužívají pouze u oděvů.

Když už jsme u podšívky, víte, na co se při šití používá mušelín? Zvažte další informace o tomto materiálu, protože patří mezi běžné typy používané pro obložení.

Neváhejte a prohlédněte si náš blog o šití, kde najdete další šicí terminologii, zvláště pokud jste v šití začátečník.

Co znamená podšívka při šití?

Podšívka je další kus látky, který připevníte uvnitř šicího projektu. Tento samostatný materiál uvnitř dodává odolnost a ochranu projektům, jako jsou oblečení a tašky. V závislosti na podšívce může také zvýšit dekorativní hodnotu předmětu.

Kromě oděvů a tašek uvidíte také podšívky v kloboucích, zavazadlech a dokonce i záclonách. Každý předmět, který může uvnitř použít extra látku k zakrytí konstrukčních detailů, může mít podšívku.

Plně podšité vs. polopodšité vs částečně podšité

Šicí projekty mohou být plně podšité, polopodšité nebo částečně podšité. Předmět, který je plně podšitý, má podšívku všitou po celé své vnitřní části, zatímco položky, které jsou napůl podšité, podšívku nemají.

Může to být z dekorativních důvodů nebo z funkčních důvodů. Ale pak existují také částečně lemované položky, kde mají podšívku pouze vybrané oblasti, protože jsou náchylnější k opotřebení než jiné části projektu.

Z čeho je podšívková látka vyrobena?

Podšívkové tkaniny jsou vyrobeny ze syntetických nebo přírodních vláken. Nejběžnějšími podšívkovými látkami jsou polyester, hedvábí, umělé hedvábí, viskóza a acetát, takže můžete získat nejvhodnější typ pro svůj primární materiál.

Mezi nejlepší podšívkové látky patří hedvábí pro jeho lesklou povrchovou úpravu, díky které je atraktivní, acetát, protože se dobře zakrývá, a polyester pro ty, kteří chtějí něco nenáročného na údržbu. Jak můžete vidět, oblíbené látky používané na podšívku jsou lesklé a lehké, zejména na oděvy.

Jaká je funkce podšívky?

Přidává strukturu

Samostatná, ale připojená podšívka dodává předmětu tvar a strukturu a zvyšuje celkovou odolnost proti namáhání. To je důvod, proč má většina oblečení podšívku, takže se bude dobře zakrývat a mnohem lépe sedne nositeli a zároveň vydrží déle.

Poskytuje neprůhlednost

Podšívky dodávají předmětu neprůhlednost, což eliminuje potřebu nositele používat vnitřní oděvy, jako jsou slipy. Ale kromě oblečení může podšívka na záclonách zvýšit soukromí při použití.

Zvyšuje pohodlí

Podšívkové látky jsou většinou hladké na dotek, protože přijdou do kontaktu s vaší pokožkou. To také usnadňuje nazouvání a vyzouvání bund a zároveň zvyšuje jejich útulnost.

Skrýt šicí konstrukci

Projekty šití podšívky zakrývají neopracované okraje, švy a další šicí konstrukce, díky nimž by předmět nevypadal jako profesionálně ušitý a může dokonce ovlivnit jeho trvanlivost, jako například u tašek. A s vhodným materiálem a barvou může být ozdobná i podšívka na oblečení.

Je pro šití nezbytná podšívka?

Podšívka je nezbytná pro šití, pokud projekt, který vytváříte, potřebuje strukturu, neprůhlednost a skrytou konstrukci. Většina oděvů bude také potřebovat podšívku, aby se pohodlněji nosily a aby uživateli lépe seděly.

Jak vybrat podšívku pro šití

Ne všechny obložení jsou stejné, takže se ujistěte, že máte pro svůj projekt vhodný typ.

 • U nepružných látek používejte nepružné podšívky
 • Vyberte správnou podšívku pro sezónu oblečení (např. letní oblečení musí být podšité něčím prodyšným, jako je bavlna, a zimní oblečení musí být podšité něčím teplým, jako je fleece
 • Podšívka by měla doplňovat barvu projektu, i když není přímo zobrazena
 • Rozhodněte se pro silnější podšívku, pokud má přidat strukturu a odolnost
 • Zvažte, zda lze hlavní projekt prát v pračce nebo pouze v ruce

Je rozhraní stejné jako podšívka?

Propojení také dodává látce podporu, ale není to totéž jako podšívka, která je obvykle kluzká. Opět si můžete přečíst o tom, co se v šití propojuje, abyste věděli, proč je to jiné.

Podtržení vs. podšívka vs proložení?

Podtržení lze považovat za podšívku, ale jejím primárním účelem je poskytnout neprůhlednost každému vzoru. Pak má vložka také dodávat teplo a liší se od podšívky a podložky, protože má být snímatelná.

Jak přišít podšívku k oděvu

 • Sešijte díly podšívky dohromady s přídavkem na švy ¼ palce, abyste vytvořili duplikát oděvu
 • Nespracované okraje odpovídajícím způsobem olemujte a přitlačte
 • Přišpendlete podšívku na nesprávné strany oděvu k sobě, zarovnejte okraje a švy kromě spodního lemu, aby byla podšívka kratší
 • Šijte rovným stehem podél spojovacích švů nebo ⅛ palce na vnitřní stranu každého švu
 • Spodní lem nechte volný
 • Závěr

  A to je vše! Právě jsme zjistili, co je podšívka při šití, samostatná, ale připojená látka uvnitř šicího projektu.

  Dodává oděvům tvar a lepší splývavost, zlepšuje neprůhlednost, pohodlí, odolnost a zanechává projektu profesionálnější povrch. Tkaniny používané jako podšívka jsou také většinou hladké, jako je hedvábí a polyester.

  Doufáme, že jste se hodně naučili; zanechte nám otázku, pokud nějakou máte.