3 užitečné DIY kroky, jak odstranit plíseň z plastu

Prvním krokem, jak odstranit plíseň z plastu, je vybrat si, jaký roztok nebo odstraňovač plísní použít. Existuje několik možností a více se o nich můžete dozvědět níže.

Co je plíseň?

Plíseň je druh houby, která roste na tmavých a vlhkých površích. Je známá jako plísňová forma plísně.

Lidé to často mylně považují za ranou formu plísně. Plíseň je však jiný druh houby.

Na rozdíl od plísní plíseň neproniká do povrchů, na kterých spočívá; lze jej tedy snadno odstranit.

Dalším rozdílem mezi plísní a plísní je jejich struktura a barva. Plíseň má práškovitý nebo ochmýřený povrch, zatímco plíseň je slizká nebo rozmazaná.

Pokud jde o barvu, plíseň je světlejší než plíseň. Pohybuje se od bílé po světle žlutou, zatímco plíseň nabývá tmavě zelené až černé barvy.

Samotná plíseň není nebezpečná. Stane se vážným, když se rozšíří na rozlehlé ploše a přivolá plíseň na místo, kde se usadí.

Přestože je plíseň mírnější než plíseň, stále může vyvolat alergie. Proto nedoporučujeme dotýkat se plísně.

Jak roste plíseň na plastu?

Plíseň normálně neroste na anorganických površích, jako je plast. Preferují přírodní a organické textury, jako je dřevo.

Jedním z důvodů, proč plíseň roste na povrchu, však může být poškození vodou. Plast se běžně používá v domě jako součást koupelny nebo kuchyně; oba jsou silně vystaveny vlhkosti.

Kvůli tomuto množství vlhkosti se spory plísní usazují na plastovém povrchu. Kromě poškození vodou potřebují spóry plísní k růstu také zdroj potravy.

Zdrojem potravy může být hromadění prachu nebo v případě koupelen a kuchyní špína. Tyto zdroje potravy udržují spóry plísní naživu spolu s vlhkostí.

Jak se růst padlí šíří, prostředí se stává přístupnějším pro růst více spor, což vede k rozsáhlejšímu růstu padlí. Jak se tato houba šíří, zve k sobě nebezpečnější druh houby, plíseň.

Plíseň nerozlišuje mezi organickými a anorganickými materiály. Plíseň také proniká na povrchy, které kontaminuje

Navíc se šíří z jednoho povrchu na druhý, a protože není tak náročný jako plíseň, může se dostat na vaše sádrokartonové desky. To by pak mohlo vést k většímu úsilí při opravách.

Zde je článek o tom, jak rychle plísně rostou, abychom vás informovali o sanaci plísní a časovém rámci, než se ve vašem domě objeví kontaminace plísní.

Jaké jsou příznaky růstu plísní na plastu?

Dva nejčastější příznaky růstu plísní na plastech jsou vůně a viditelný růst. Vůně se mění s rozvojem plísně, ale začíná jako vlhký zápach.

Může být obtížné detekovat nebo se obávat vlhkého zápachu, zejména v místech, jako je koupelna a kuchyně. Pokud se však vůně eskaluje do zatuchlého zápachu, pak jste si jisti, že máte kontaminaci plísní.

Vzhledem k tomu, že plíseň i plíseň vydávají podobné zatuchlé vůně, může být náročné určit, zda máte kontaminaci plísní nebo plísní. V této situaci se díváte na viditelný růst na kontaminovaném povrchu.

Pokud je růst houby bílý nebo světle žlutý, který vypadá práškově nebo ochmýřeně, jedná se o padlí. Pokud je to plíseň, je slizká nebo rozmazaná a má tmavou barvu.

Dalším způsobem, jak zjistit růst plísní, je zkontrolovat úroveň vlhkosti povrchu, zejména pokud není vidět.

Kroky při odstraňování plísní z plastu

Krok č. 1. Připravte roztok

Abyste zajistili, že zabijete kontaminaci plísní na plastu, můžete použít bělidlo, protože je to nejúčinnější ze známých hubičů. Chcete-li připravit roztok na hubení plísní, smíchejte galon vody a půl šálku bělidla.

Pokud si však myslíte, že bělidlo je příliš drsné, můžete použít bílý ocet. Můžete použít čistý bílý ocet a dát ho do nádoby.

Krok č. 2. Zabijte plíseň

Pokud jste použili bělidlo a postupovali podle výše uvedených pokynů, můžete plast kontaminovaný plísní ponořit tam, kde jste smíchali bělidlo a vodu. Plíseň se ve směsi přirozeně uvolní a odumře.

Pokud použijete ocet, můžete roztok nastříkat na místo kontaminované plísní a nechat asi hodinu působit. Poté plast opláchněte čistou vodou a nechte uschnout.

Existuje další způsob, jak odstranit plíseň z plastu, pomocí CLR odstraňovače plísní a plísní. Zde je článek o tom, kde koupit CLR odstraňovač plísní a plísní, který vás provede.

Krok č. 3. Zbavte se skvrn

Plíseň může stále vytvářet skvrny na površích, na kterých spočívají, což může být obtížné odstranit. V tomto scénáři můžete skvrny odstranit pomocí pasty z jedlé sody a kartáče s měkkými štětinami.

Naneste na povrch pastu z jedlé sody a poté pomocí štětce uvolněte odolné skvrny od plísně. Tento krok opakujte, dokud skvrny nezesvítí a nezmizí, poté plast opláchněte.

Po opláchnutí plastu zhodnoťte, zda je v něm stále plíseň. Pokud ne, pak jste s odstraňováním plísní skončili!

Závěr

Poslední krok, jak odstranit plíseň z plastu, je zásadní, protože chybějící místo plísně může vést k budoucímu růstu plísně. Ujistěte se proto, že to budete dělat pečlivě, abyste předešli dalším komplikacím.