3 snadné metody, jak se zbavit spór plísní ve vzduchu

Odpověď na to, jak se zbavit spór plísní ve vzduchu, přichází ve třech metodách. Prvním je čištění. Další informace o dalších dvou najdete níže!

Kromě toho budeme diskutovat o tom, co jsou spóry plísní a jak vám mohou ublížit. Na konci tohoto článku získáte tipy, jak se od nás plísně zbavit.

Co jsou to plísně?

Spóry plísní jsou vzdušné mnohobuněčné organismy, které se rozmnožují nepohlavně. Procházejí chemickými reakcemi, které jim umožňují se množit. Tyto chemické reakce jsou také příčinou zatuchlého a zemitého zápachu plísní.

Plíseň se tvoří, když se spóry plísní dostanou do kontaktu s vlhkostí. Přestože je plíseň houba, liší se od ostatních díky své schopnosti růst na většině porézních povrchů.

Plíseň se může tvořit v tkaninách, dřevě a sádře. Plíseň také přichází v různých barvách. Přestože jejich identifikace pomocí barev není zcela spolehlivá, může vám pomoci se s nimi seznámit.

První je zelená plíseň, která se obvykle vyskytuje v potravinách. Je to docela typické a většina forem má tendenci vypadat v jednom bodě zeleně.

Další je černá plíseň, která je nechvalně známá mezi všemi druhy plísní. Toxický je S. chartarum a nachází se v děravých oblastech.

Také barva není pouze černá; je zeleno-černá. Někdy mohou také vypadat purpurově.

 • chartarum je toxické kvůli svému vedlejšímu produktu, mykotoxinu. Ne všechna černá plíseň je však S. chartarum; někteří mohou být Cladosporium. Cladosporium běžně kontaminuje izolaci, stěny a koberec.
 • Nyní, když jste se dozvěděli o sporech plísní, je na čase odpovědět, zda jsou nebezpečné pro lidské zdraví.

  Jsou nebezpeční?

  Spóry plísní zůstávají ve vzduchu neomezeně dlouho a tvoří se až po kontaktu s vlhkým prostorem. Pokud necháte místo jeden až dva dny bez dozoru, spóry vytvoří plíseň.

  Jak již bylo uvedeno výše, typ černé plísně je při vdechnutí neuvěřitelně toxický pro lidské zdraví. Podle WHO mohou mykotoxiny vést k dlouhodobým účinkům, jako je imunodeficience. Může také vést k akutní otravě, což je jeden z jeho krátkodobých účinků.

  Protože jsou nebezpečné, bylo by pro vás užitečné vědět, jak je identifikovat. K jejich identifikaci můžete použít své smysly.

  První je, pokud cítíte zatuchlý zápach. Není to obyčejná plíseň, pokud cítíte takovou vůni.

  Kromě toho dávejte pozor na tmavé prsteny na stropě. Strop však může být příliš daleko na to, abyste jej prozkoumali. V takovém případě kontaktujte odborníka o kontrolu.

  Pokud se skvrny objevují i ​​poté, co jste dezinfikovali plesnivou oblast, vyžaduje to odborný zásah. Podívejte se na barvu a konzistenci formy a používejte při tom ochranné pomůcky.

  Pokud chcete prozkoumat, zda vaše domácí položky mají plíseň, zde je jeden článek o tom, jak detekovat plíseň v matraci.

  Nyní, když jsme zjistili jejich nepříznivé účinky na zdraví, přejděte k další části, kde se dozvíte o jejich vymýcení.

  Tři způsoby, jak se zbavit spór plísní

  Metoda č. 1. Větrání

  Spóry plísní nelze zcela vymýtit. Jejich koncentraci ve svém domě však můžete snížit správným větráním.

  Chcete -li zachovat proudění vzduchu ve svém domě, otevřete dveře a okna. Také si nastavte klimatizační jednotky, které pomáhají s větráním.

  Metoda č. 2. Vyčistit

  Plíseň má za následek více spor plísní. Musíte vymýtit plísně, abyste zabránili dalším spórám plísní do vašeho domova. K odstranění plísní můžete použít přísady do domácnosti, například ocet a bělidlo.

  Není však vhodné je používat, pokud je kontaminace plísní rozsáhlá. Při čištění nezapomeňte vyčistit oblasti zájmu, jako je koberec.

  U koberců můžete povrchovou plíseň a její spóry odstranit jejich vysátím. Poté koberec dezinfikujte. V jiných věcech, jako jsou matrace, použijte tento článek jako průvodce vymýcení plísní na postelích.

  Metoda č. 3. Regulace vlhkosti

  Vzhledem k tomu, že se plísním daří ve vlhkém prostředí, je přirozené kontrolovat úroveň vlhkosti, aby se tomu zabránilo. Oblasti, jako je koupelna, jsou obzvláště citlivé na plísně kvůli vysoké vlhkosti.

  Abyste tomu zabránili, nechte instalovat odsávací ventilátor, aby byla oblast dobře větraná. Také jej po sprše setřete, aby se na nich neusazovala plíseň. V ostatních oblastech vašeho domova můžete k regulaci vlhkosti použít odvlhčovač.

  Chraňte svůj domov před plísněmi

  Poté, co se naučíme, jak se zbavit plísní a jejich spór, pokračujme v prevenci jejich návratu.

  1. Identifikujte problémové oblasti

  Spóry plísní jsou všude, ale to neznamená, že byste jimi měli nechat kontaminovat svůj domov. Jedním ze způsobů, jak zabránit kontaminaci plísní, je monitorovat problémové oblasti ve vašem domě.

  Má vaše podkroví často plíseň? Poté zkontrolujte izolaci nebo střechu, zda nejsou poškozené. Řešte problémy s poškozením vodou a vlhkostí bez ohledu na to, jak malé se zdají.

  2. Mokré oblasti ihned osušte

  Mokré oblasti se mohou pohybovat od mokrého nábytku po zaplavené sklepy. Pokud je to možné, věnujte pozornost těmto škodám způsobeným vodou, jakmile se stanou, aby se zabránilo růstu plísní.

  Závěr

  Je náročné zajistit, aby byl váš dům odolný proti plísním. Vědět, jak se zbavit spór plísní ve vzduchu, je však lepší než vysoké náklady na sanaci plísní.