Kdy můžete ponořit dítě do vany? Odpověď na tuto otázku je u každého miminka jiná, proto je nejlepší zeptat se svého pediatra, kdy můžete začít ponořovat své maličké do vany.
Obecně platí, že děti mohou být bezpečně ponořeny ve věku kolem šesti měsíců. Pokud má však vaše dítě nějaké zdravotní potíže nebo je nedonošené, budete se muset před koupáním poradit s lékařem.
Při koupání miminka se ujistěte, že je voda příjemně teplá – není příliš horká ani příliš studená. Důležité je také používat jemné mýdlo a nanášet na tělo miminka jen malé množství. Mýdlo jemně vetřete a poté úplně opláchněte. Ujistěte se, že dítě po koupeli dobře osušte měkkým ručníkem.
Bezpečnost dětské vaničky
Vana je kluzké místo, proto je důležité, abyste při koupání dítěte přijali správná opatření. Nikdy je nenechávejte ve vaně bez dozoru a dbejte na to, abyste je po celou dobu pevně drželi. Po koupeli své dítě úplně osušte a použijte dětské mléko nebo krém, aby byla jeho pokožka jemná a zvlhčená.
Přečtěte si: Pět zábavných a kreativních způsobů, jak zabalit kočárek pro miminko
Měli byste koupat své dvouměsíční dítě?
Je to běžná otázka, kterou má mnoho nových rodičů: mám koupat své dítě? Odpověď není tak přímočará, protože ve hře je několik různých faktorů.
Zde je to, co potřebujete vědět o koupání novorozence:
Než učiníte jakákoli zásadní rozhodnutí týkající se zdraví a kondice vašeho dítěte, poraďte se se svým pediatrem.
Koupání kojenců s citlivou pokožkou nebo vyrážkou někteří kojenci trpí citlivou pokožkou nebo vyrážkami, ke kterým dochází buď v důsledku jejich alergických reakcí nebo jiných problémů, jako je ekzém (atopická dermatitida).
Tato citlivá místa mohou být působením vody dále podrážděna, zvláště pokud se ve vaně používá velmi horká voda. Koupání by se v tomto případě mělo vyvarovat, dokud lékař nezjistí příčinu citlivosti kůže nebo vyrážky a neposkytne plán léčby.
Koupání novorozenců – obecné pokyny Obecně platí, že novorozence není nutné koupat každý den. Koupel dvakrát nebo třikrát týdně je obvykle dostačující, zejména v zimních měsících, kdy se děti méně špiní. Pokud bylo vaše dítě vystaveno velkému množství nečistot nebo prachu, možná mu budete chtít dát rychlou koupel častěji.
Ujistěte se, že používáte vlažnou vodu – ne horkou – a jemný čisticí prostředek bez mýdla určený pro kojence. Jemně umyjte všechny části těla, které jsou viditelné, dávejte pozor, aby se mýdlo nedostalo do očí dítěte. Opláchněte všechno mýdlo a potom dítě zabalte do ručníku, aby se vysušilo.
Koupání může být pro rodiče a miminka zábavná, ale je důležité vzít v úvahu individuální potřeby vašeho dítěte, než učiníte jakékoli rozhodnutí. Pokud máte nějaké dotazy nebo obavy ohledně koupání novorozence, určitě se poraďte se svým pediatrem.
Jak koupu novorozence?
Nejprve si umyjte obličej teplou vodou. Použijte vatové tampony a žínky, abyste se dostali mezi jejich kožní záhyby – zatím nepoužívejte mýdlo!
Dále jim dopřejte houbovou koupel s teplou vodou a jemným dětským mýdlem.
Jako poslední umyjte oblast genitálií (mezi nohama, přední a zadní částí). Udělejte to tak, že se před aplikací jakéhokoli mýdla nejprve opláchnete, aby nedráždí citlivé oblasti pokožky vašeho novorozence.
Jak mohu učinit koupel svého dítěte zábavnější?
Zpívejte písničky nebo pouštějte hudbu při koupání vašeho děťátka. Pomůže jim to udržet klid a zábavu během toho, co by pro ně mohlo být zpočátku nepříjemné! Možná budete chtít vyzkoušet různé druhy hudby, abyste zjistili, která z nich je pro jejich koupání nejlepší.
Kupte si gumovou kachničku nebo nějakou jinou zábavnou hračku do vany, aby vaše dítě zabavilo. Některá miminka milují pocit, že jsou pod vodou, zatímco jiná to považují za děsivé. Podívejte se, co vaše ratolest preferuje, a jděte od toho!
Někteří rodiče volí koupání novorozence každý den, ale většina lékařů doporučuje koupání jednou až dvakrát týdně. Je důležité zjistit, co pro vaše dítě funguje nejlépe, pokud jde o koupání – příliš mnoho nebo příliš málo může být škodlivé. V případě pochybností se vždy poraďte se svým pediatrem!
Co dělat, když se batole kaká do vany?
Pokud vaše batole kaká ve vaně, můžete udělat několik věcí:
– Snažte se zůstat klidní a pozitivní. To pomůže i vašemu dítěti zůstat v klidu.
– K vyčištění nepořádku použijte vlhký hadřík nebo dětské ubrousky. Ujistěte se, že jste odstranili všechna hovna z vašeho dítěte a vany.
– Znečištěné ubrousky vyhoďte do odpadkového koše. Nesplachujte je do záchodu.
– Pokud se na pokožce vašeho dítěte objeví nějaké hovínko, očistěte je mýdlem a vodou.
– Dejte svému dítěti koupel teplou vodou a mýdlem. To pomůže odstranit z jejich těla všechny stopy hovínka.
– Vše, co bylo použito při tomto incidentu, vložte do prádla a vyperte horkou vodou.
– Až bude vše čisté, můžete si s dítětem opět hrát ve vaně!