Kdy mám nastoupit na mateřskou? Klikněte na toto!

Kdy mám nastoupit na mateřskou? Vybrat si datum dovolené pro začátek mateřského pobytu může být obtížné, zvláště pokud pociťujete příznaky těhotenství nebo pracujete ve fyzicky náročné práci.

Abychom vám toto rozhodování usnadnili, shromáždili jsme několik faktů spolu s radami o tom, co je třeba vzít v úvahu při výběru otevíracího dne pro zahájení dnů pracovního volna během těhotenství, a také věnovat pozornost všem potenciálním komplikacím, které mohou nastat v důsledku předčasného volna. během těhotenství.

Kdy nastoupit na mateřskou?

Na mateřskou můžete nastoupit nejdříve 11 týdnů před termínem porodu. Někteří lidé se však rozhodnou pracovat až do termínu splatnosti před nástupem na dovolenou. Pokud se také rozhodnete nastoupit na mateřskou dovolenou v posledním měsíci těhotenství kvůli komplikacím souvisejícím s těhotenstvím, bude vám dovolená začínat tehdy. Opět platí, že pokud půjdete do předčasného porodu, vaše mateřská dovolená začne také.

Kdy mohu nejpozději nastoupit na mateřskou dovolenou?

S výjimkou případů, kdy to určí váš zaměstnavatel, můžete pokračovat v práci až do dne před porodem, pokud to pro vás bude nejlepší. Porody v práci jsou neobvyklé, ale ne neslýchané; vždy je však lepší vzít si chvíli pauzu, abyste se vyhnuli nervozitě na poslední chvíli ohledně odchodu na mateřskou dovolenou a včasného příchodu s miminkem na svět.

Co bych měl vzít v úvahu při nástupu na mateřskou dovolenou?

Jak se cítíte během těhotenství. Zkušenosti každé ženy jsou jiné, ale některé běžné příznaky mohou ovlivnit to, jak se cítí během porodu a po něm: bolesti zad nebo nevolnost a nevolnost. zvracení z ranních nevolností ji může vyčerpat; Spánková deprivace vede k špatné náladě, která by ji mohla vést k depresi, pokud by se neléčila – takže je to důležité nejen pro výsledky v oblasti duševního zdraví!

Pozornost vyžadují také změny nálad způsobené přetíženým emočním systémem, stejně jako nadměrné přibírání na váze v důsledku hormonů nazývaných adrenokortikotropin, které se uvolňují během období vysokého stresu. Pokud zažíváte tyto problémy, možná budete muset na mateřskou dovolenou nastoupit co nejdříve.

Ale pro některé je těhotenství jen hračka, můžete se prostě rozhodnout pracovat, dokud se vám zlíbí, dokonce i do data porodu, pokud chcete. Další faktory, které by měly ovlivnit vaši mateřskou dovolenou, jsou:

  • Cestujete do práce: Dojíždění do práce může být dostatečně stresující s rušnými a zpožděnými vlaky nebo hodinami strávenými v provozu, ale to se ještě zhorší, když hrbolek k zamyšlení. Nejen, že představa, že si za jízdy sundáte pás, je pro některé lidi, kteří jsou celý den neustále na nohou, obtížná, ale mnozí se také cítí nervózní, když čekají na kontrolních stanovištích, kde bezpečnostní strážci kontrolují cestující, než jim umožní projít platformy – ne zrovna relaxační! Pokud vaše práce zahrnuje dlouhé dojíždění, kterému se nelze vždy vyhnout (možná proto, že neexistuje žádná jiná možnost), zvažte, zda by nebylo lepší předčasné odchody, abyste se vyhnuli nočním můrám dojíždění během dopravní špičky, jako je tato.
  • Pokud je vaše práce velmi náročná: Pokud je vaše práce náročná, může být pro vás obtížné pracovat až do termínu splatnosti a předčasná dovolená může být východiskem . Opět, pokud budete mít dovoleno pracovat z domova na konci těhotenství, mohlo by vám to ušetřit spoustu stresu a pomoci vám pracovat až do posledního měsíce těhotenství.
  • Osobní plány před narozením: Jedním z důvodů, proč si chcete vzít předčasnou dovolenou, může být to, že si raději uspořádáte svou sestavu a něco zařídíte před datem splatnosti. Může to být také proto, že potřebujete hodně času na odpočinek, než přijde váš uzlíček radosti. To vše může ovlivnit vaši volbu doby nástupu na mateřskou dovolenou. Na druhou stranu se někteří lidé snadno nudí a nechtějí zůstat v těhotenství sami, tito lidé se mohou rozhodnout pokračovat v práci, jak jen mohou, i do termínu porodu.
  • Rady od přátel, rodiny a dalších maminek: Mluvit s ostatními o jejich zkušenostech s mateřskou dovolenou je skvělý způsob, jak se o tématu dozvědět více a získat lepší porozumění. Může také poskytnout určitou potřebnou úlevu, protože máte lidi, kteří jsou již ve vaší kůži. Není od věci se zeptat ostatních ve svém působišti, kostele nebo třeba sousedů, jaké měli zkušenosti s porodem, jejich zkušenost může ovlivnit vaše rozhodnutí, zda o mateřskou žádat dříve či pozdě. Dobrým příkladem je, pokud pracujete pro společnost, která během mateřské dovolené nevyplácí mzdu nebo mzdy, můžete se rozhodnout pracovat co nejvíce.

Mohu změnit datum své mateřství?

Datum mateřské dovolené můžete změnit, ale musíte to oznámit 28 dní předem. Pokud je pro vás mnohem obtížnější držet krok s prací a obvyklými denními aktivitami, zvažte posunutí tohoto období, abyste měli několik hodin navíc na udržení produktivity během těhotenství.

Závěr

Přestože volba, kdy nastoupit na mateřskou, závisí na vás, je důležité, abyste si před uzavřením promluvili s dalšími lidmi, včetně přátel, rodiny, kolegů a vašeho zaměstnavatele.