Jak se zbavit plísní na dvoře? 7 druhů onemocnění trávníku

Je možné, aby na vašem dvoře vzkvétala plíseň? Víte, jak se zbavit plísní na zahradě?

Trávit hodiny tím, že budete svůj dvůr plný života a zeleně, abyste se probudili a zjistili, že některé skvrny s neobvyklými barvami se pomalu šíří. Pravděpodobně je to plíseň na trávníku, ale žádný strach, protože svůj trávník můžete zachránit i sami.

Pravděpodobnost, že na vašem dvoře vzniknou plísňové porosty, je velmi pravděpodobná, pokud toto právě čtete. Pokud si stále nejste jisti, jak identifikovat a léčit plísně, pokračujte ve čtení.

Rostou vám na zahradě plísně?

Plísně jsou častější venku než uvnitř, kde se vlhkost hůře kontroluje. Plísni se daří v optimálních podmínkách vysoké vlhkosti, vysokých teplot a období dešťů.

Vidíte nějakou plochu trávníku s černou plísní na stéblech trávy? Možná některé čepele, které hnědnou nebo žloutnou?

A co šedé plochy nebo bělavě šedé skvrny? Pokud tomu tak je, je váš trávník věrohodně napaden houbovými chorobami nebo plísněmi.

V tomto obsáhlém článku zjistíte, jak identifikovat houbové choroby trávníku. Zde jsou uvedeny běžné houbové choroby trávníků.

Vědět, jak to identifikovat, je prvním krokem při řešení plísní rostoucích na vašem dvoře.

Různé dvory se mohou lišit v příčinách růstu plísní a zobrazených příznacích. Nespravedlivé zacházení s trávou by mohlo vést jen k dalším škodám; nejlepší je problém důkladně prozkoumat.

Jak se zbavit plísní na dvoře

S různými formami bylo také potřeba provést různé akce. Chcete-li se dozvědět více, podívejte se na následující:

 • Hnědé skvrny

Hnědé skvrny se objevují jako velká skvrna sušené trávy způsobená houbou Rhizoctonia.

Abyste tomu zabránili, pečlivě hnojte, zlepšujte cirkulaci vzduchu v půdě a řádně zalévejte dvůr. Pokud již existuje, potřebujete fungicid s fludioxonilem.

Pokud je nutné použít chemikálie, je nejlepší požádat o pomoc odborníka.

 • Růžová sněhová plíseň

Růžová plíseň sněžná se často vyskytuje během pozdní zimy, kdy vrstva sněhu utěsňuje vlhkost pod sebou a ničí trávu od koruny ke kořenům. Tato plíseň se stává viditelnou, když sníh taje, a vypadala by jako kruhové skvrny s nádechem bílé až růžové barvy.

Nedovolte, aby sníh pokrýval trávník příliš dlouho a odstraňte jej, abyste se zbavili plísně. Zvyšte cirkulaci vzduchu odstraněním přebytečného plsti.

Růžové sněžné plísně milují vysoké hladiny dusíku, takže je nejlepší vyhnout se hnojivům s vysokým obsahem dusíku.

 • Sněžná plíseň šedá

Plíseň sněžná šedá se objevuje v nepravidelných skvrnách bílého až šedého načechraného houbového růstu. Bohatá sněhová nadílka na nezamrzlé zemi poskytuje ideální podmínky pro tuto nemoc.

Nejlepší je často sekat trávník a v zimě nepoužívat příliš mnoho dusíkatých hnojiv, abyste této plísni zabránili. Pokud jde o odstranění, postižené místo shrabte a posekejte trávník a nechte jej co nejdůkladněji vyschnout.

Pro doplňující informace si můžete přečíst tento článek o tom, jak se zbavit plísně sněžné.

 • Červené vlákno

Červená nit se jeví jako růžové až červené skvrny a při podrobném pozorování byste na trávě viděli načervenalou strukturu vlákna.

Abyste se toho zbavili, pomůže vám hnojení koncem jara a začátkem léta. Pokud se to stalo chronickým problémem, pak je nejlepší podstoupit fungicidní ošetření.

 • Plesnivost

Padlí lze snadno odvodit, protože vypadá jako světle šedé nebo jemné bílé skvrny a může se rozšířit a pokrýt celou stopku. K růstu vyžaduje vysokou vlhkost a vysoké teploty.

Abyste se toho zbavili, použijte jako ošetřovací a preventivní prostředek organické fungicidy obsahující síru.

 • Dolarový spot

Dolarová skvrna připomíná duté skvrny slámově zbarvené trávy. Jakmile se neléčí, může se rychle šířit.

Nejlepším způsobem léčby je použití fungicidů, jako je Propiconazole & Co. Fludioxonil.

 • Slizová plíseň

Tato plíseň nějak připomíná pěnu a je často skvrnitá jako oranžová nebo žlutá. Vypadá sice nevzhledně, ale svému okolí neškodí.

Neexistuje žádná naléhavá poptávka po odstranění slizových plísní, ale můžete tuto plíseň shrabat a nechat ji vyschnout, pokud chcete. Z tohoto článku se dozvíte, jak se zbavit plísně na mulčování.

Prevence plísní pro váš trávník

Na rozdíl od přípravků prováděných uvnitř, aby se zabránilo růstu plísní, je řízení vlhkosti a vlhkosti venku obtížnější. To však neznamená, že neexistuje jiný způsob, jak zabránit vzniku plísní.

Následující rady mohou pomoci snížit pravděpodobnost růstu na vašem dvorku:

 • Nezalévejte v noci. Nejvhodnější je zalévat ráno, aby vlhkost nevydržela tak dlouho, aby táhla plísně.
 • Nepřehánějte zalévání; pokud prší, není třeba trávník zalévat. Přečtěte si tento článek a zjistěte, kdy je nejlepší zalévat trávník.
 • Nepoužívejte příliš mnoho nebo příliš málo hnojiva.
 • Nejlepší je sledovat došky na vašem dvoře nebo trávníku, protože příliš mnoho došků může bránit proudění vzduchu, spotřebě vody a hnojivům, aby se dostaly ke kořenům.
 • Sekejte pravidelně, ale nesekejte příliš nakrátko, protože krátká tráva přitahuje více nemocí.
 • Testování půdy je také užitečné. Zajistěte rovnováhu živin v zemi.
 • Aplikujte fungicid jako preventivní ošetření.
 • Závěr

  S různými druhy plísní si budete muset přečíst mnoho článků, abyste zjistili, jak se zbavit plísní na dvoře. Začínat tímto způsobem je také nejlepší způsob, jak eliminovat plísně.

  Některé plísně neovlivňují své okolí, ale více z nich má hrozný dopad na životní prostředí. Zbavit se těchto plísní je nejlepší způsob, jak neohrozit vitalitu vašeho dvora.