Jak dlouhá je mateřská dovolená ve Francii? Průvodce

Mateřská dovolená je doba, po kterou může žena po porodu odejít z práce. Ve většině zemí mají ženy od zaměstnavatele zaručený nějaký druh dávek na mateřské dovolené, aby měly čas se vzpamatovat a spojit se svým novým dítětem. Jak dlouhá je však mateřská dovolená ve Francii? Tento blogový příspěvek rozebere, kolik času vám dovolí zůstat doma se svým dítětem ročně podle zákona!

Jak dlouhá je mateřská dovolená ve Francii

Mateřská dovolená je doba, po kterou může žena po porodu odejít z práce. Ve většině zemí mají ženy od zaměstnavatele zaručený nějaký druh dávek na mateřské dovolené, aby měly čas se vzpamatovat a spojit se svým novým dítětem. Jak dlouhá je však mateřská dovolená ve Francii? Tento blogový příspěvek rozebere, kolik času vám dovolí zůstat doma se svým dítětem ročně podle zákona!

Rodičovská dovolená / Maternité

Většina lidí ví, že francouzští rodiče dostávají velkorysou rodičovskou dovolenou nebo mateřskou v rámci vládního plánu zdravotního pojištění s názvem Assurance Maladie (AM). Podle článku z roku 2015, který zveřejnila společnost L’Express, „Po 14 týdnech při 100 procentním platu: matky po dobu tří let získávají 80procentní výplatu“. To znamená, že první tři roky po narození dítěte dostávají matky od AM plat 80 procent platu.

Mateřskou dovolenou lze rozdělit na dvě části – premiéra période a deuxième période. Premiéra začíná datem porodu nebo adopce. Máte šest týdnů na to, abyste absolvovali konzultaci se sociálními službami v CAF (Caisse d’Allocations Familiales), která vám poradí, jak dlouho byste během této doby měli vyrazit z práce na zotavení. Po absolvování šestitýdenní známky „má matka celkem 14 týdnů, než se vrátí do práce.

Během těchto 14 týdnů se musí znovu poradit s. „Konečně, jakmile se vrátíte do práce, budete mít nárok na dávky po dobu následujících čtrnácti týdnů.“ Toto období odpovídá prvnímu roku života vašeho dítěte.

Proč je mateřská dovolená důležitá?

Jedna z největších změn, kterými ženské tělo prochází, je během těhotenství a po porodu. Matka potřebuje čas, aby se vzpamatovala z této zásadní změny, a také aby se spojila se svým malým. Toto období péče by nemělo být uspěcháno nebo zkráceno návratem do práce bezprostředně po porodu.

Proč Amerika nemá placenou mateřskou dovolenou?

Ve Spojených státech není na rozdíl od mnoha jiných zemí zaručena mateřská dovolená. Zatímco některé společnosti nabízejí placenou mateřskou dovolenou, jiné neposkytují žádné krytí. To může být pro ženy, které čekají nebo nedávno porodily, náročné vrátit se brzy po porodu do práce. Amerika má před sebou dlouhou cestu, pokud jde o mateřskou dovolenou.

Jaký je rozdíl mezi placenou a neplacenou mateřskou dovolenou?

Pokud je žena po porodu připravena vrátit se do práce, může si vybrat mezi placenou nebo neplacenou dovolenou. Placená mateřská dovolená poskytuje příjem ženám, které jsou na dovolené a nemají žádné předcházející podmínky, které by jim bránily vrátit se na stejnou práci, kterou zastávaly, než odejdou na vlastní čas.

Neplacená mateřská dovolená obvykle nenabízí kompenzaci a lze ji pobírat souběžně s práceneschopností, pokud někdo nashromáždil dostatek peněz na pokrytí potřebných účtů mimo práci. Zatímco oba plány poskytují určitou formu pokrytí, pouze první z nich nabízí finanční pomoc během něčí nepřítomnosti doma s novorozencem.

Mateřská dovolená: Jak se Amerika vyrovná?

Amerika bídně selhává, pokud jde o politiku mateřské dovolené. Je to jedna z mála zemí na celém světě, které nezakotvují placenou mateřskou dovolenou pro nové matky, které pracovaly alespoň určitou dobu na svém zaměstnání.

Některé státy vzaly věci do vlastních rukou a vytvořily velkorysejší politiky, než jaké vyžadují federální zákony. Kalifornie byla prvním státem, který v roce 1978 prošel oficiálním programem pro těhotenské postižení, po němž o několik let později následoval New Jersey se svým zákonem o PDLL (Pregnancy Disability Leave Law).

Minnesotský zákon o mateřské dovolené prošel také brzy poté, ale také umožňoval ženám vzít si volno kvůli jakémukoli „postižení“ způsobenému porodem. Tato poslední doložka vzbudila u některých zaměstnavatelů obavy z možného zneužití této výhody, takže v roce 1993 schválila Minnesota další zákon, který umožňuje ženám nastoupit na mateřskou dovolenou, aniž by definovala, co představuje zdravotní postižení.

Proč je placená mateřská dovolená důležitá?

Když se žena musí krátce po porodu vrátit do práce, může jí i jejímu dítěti způsobit mnoho problémů. Za prvé, děti potřebují během prvních měsíců spoustu péče, aby se spojily s matkou a správně rostly.

Pokud ženy nemají při péči o novorozence dostatek času doma, mohou pociťovat pocity viny nebo odporu vůči svému dítěti, protože mají pocit, že byly příliš brzy nuceny vrátit se do práce, což by mohlo ovlivnit vztah mezi nimi a celkově negativně ovlivnit vývoj.

Pokud navíc matky v těchto raných fázích netráví dostatek času spojením se svými dětmi, některé studie ukazují, že to v pozdějším věku způsobí vývojová zpoždění.