Jak by měly plenky sedět? Průvodce

Jak by měly plenky sedět? Jednovelikostní plenky nevyhovují všem dětem. Většina novorozenců vyroste z jednovelikostní pleny během několika měsíců.

Plenky by měly těsně sedět kolem pasu a nohou vašeho dítěte, aniž by byly příliš těsné nebo příliš volné. Pokud je plenka příliš těsná, může způsobit červené skvrny na kůži vašeho dítěte. Pokud je plenka příliš volná, může prosakovat.

Je důležité miminko často přebalovat, abyste předešli vyrážce. Dobrým pravidlem je přebalovat miminko každé dvě hodiny nebo kdykoli, když má mokrou nebo špinavou plenku.

Měli byste také pravidelně kontrolovat své dítě, zda nemá známky vyrážky, a podle potřeby ji léčit. Některé běžné příznaky plenkové vyrážky jsou zarudnutí, otok a bolest.

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků nebo se vašemu dítěti zdá, že je v plence nepohodlné, poraďte se se svým lékařem o možnostech léčby.

Většinu vyrážek lze odstranit doma pravidelným čištěním postižené oblasti jemným mýdlem a vodou, aby se zabránilo dalšímu podráždění. Pokud se do několika dnů nezmizí, okamžitě kontaktujte svého pediatra, protože to může vyžadovat zvláštní péči zkušeného odborníka.

Kolik krabic novorozeneckých plen si mám koupit?

To je otázka, kterou si klade mnoho nových rodičů. Odpověď na tuto otázku závisí na několika faktorech, včetně velikosti vašeho dítěte a toho, jak často budete přebalovat. Většina novorozenců projde asi 12-15 plenkami za den, takže budete pravděpodobně potřebovat alespoň 24-36 krabic novorozeneckých plen.

Pokud čekáte větší miminko, nebo plánujete používat látkové plenky, pak možná budete chtít koupit více než 36 krabic. Mějte na paměti, že velikosti plen se liší, proto je vždy nejlepší před nákupem plen zkontrolovat obal. Většina obchodů také nabízí balíčky pro novorozenecké plenky, takže stojí za to si tyto nabídky před nákupem prohlédnout.

Kolik z každé velikosti plenek potřebujete?

Množství plen, které budete potřebovat, závisí na velikosti vašeho dítěte. Pravděpodobně budete potřebovat kolem:

– 12 až 18 novorozeneckých plenek

– 24 až 30 kojeneckých plenek

– plenky pro 36 až 40 batolat

Pamatujte, že možná budete potřebovat více nebo méně v závislosti na individuálních potřebách vašeho dítěte. Pro každý případ mějte po ruce pár balíčků navíc!

Novorozenci obvykle procházejí asi osmi výměnami plenek denně, zatímco kojenci obvykle potřebují šest až osm výměn za den. U batolat to jsou v průměru čtyři výměny denně.

Jako vždy se však tato čísla mohou u jednotlivých dětí značně lišit, takže buďte připraveni na cokoli. Mějte na paměti, že jednorázové vložky do látkových plen se počítají jako jedna výměna každé. Možná budete potřebovat více nebo méně v závislosti na potřebách vašeho dítěte.

Jak poznáte, že je plenka příliš malá?

Když je plenka příliš malá, nemusí se do ní vejít veškerý odpadní materiál. To může způsobit únik a podráždění pokožky. Navíc příliš malá plenka nebude tak účinná při ochraně oblečení a nábytku vašeho dítěte před skvrnami.

Pokud si nejste jisti, zda je současná velikost plenek vašeho dítěte vhodná, nebo ne, poraďte se s jeho dětským lékařem. V případě potřeby pravděpodobně doporučí přejít na větší velikost.

Pamatujte, že různá miminka rostou různou rychlostí, takže se nenechte odradit, pokud se zdá, že vaše ratolest nedohání jiná miminka v jejich věku! Na dnešním trhu je k dispozici mnoho různých velikostí a typů plen, takže nalezení té ideální pro vaši rodinu by mělo být snadné.

Jak často potřebujete přebalovat novorozence?

Novorozeneckou plenu je potřeba měnit každé dvě až tři hodiny. Je však důležité věnovat pozornost náznakům dítěte a přebalovat, když je mokré nebo znečištěné. Pokud má dítě stolici, je třeba okamžitě vyměnit plenku. Novorozenci mají obvykle pět až šest plen denně.

Je také důležité sledovat pokožku dítěte, zda se u něj nevyskytují známky vyrážky. Pokud zaznamenáte zarudnutí nebo podráždění, poraďte se se svým pediatrem, jak vyrážku léčit.

Ve většině případů postačí obyčejná mast. Ujistěte se, že je oblast suchá a vzdušná, pokud je to nutné, použijte volné bavlněné spodní prádlo. A nezapomeňte si po výměně plenky umýt ruce!

Při jaké váze přecházíte na plenky velikosti 1?

Většina miminek přejde na plenky velikosti jedna, když dosáhnou asi deseti kilo. Každé miminko je však jiné, a proto je důležité sledovat váhu a velikost plen vašeho děťátka, abyste zajistili jeho pohodlí a náležitou ochranu.

Pokud si nejste jisti, kdy by vaše dítě mělo přejít, poraďte se se svým pediatrem. Mohou vám pomoci určit nejlepší čas, kdy má vaše dítě přejít o velikost plenky.

Když se mi narodil syn, vážil něco málo přes sedm liber. Začali jsme s plenkami pro novorozence, ale když mu byly dva měsíce a přibral téměř dvě kila, potřeboval mít plenky velikosti jedna. Vždy je dobré poradit se s pediatrem, pokud si nejste jisti, kdy by vaše dítě mělo přejít.

Většina miminek přejde na plenky velikosti jedna, jakmile dosáhnou deseti kilo, ale každé dítě je jiné a je důležité sledovat jejich váhu a velikost plenky. Pokud si nejste jisti, kdy by se vaše dítě mělo posunout o velikost plenky, poraďte se se svým pediatrem, protože vám může pomoci určit nejvhodnější dobu, kdy tak učinit.

Jakmile se můj syn narodil, vážil něco málo přes sedm liber, což znamenalo, že jsme ho začali s plenkami novorozenecké velikosti. Ve dvou měsících se však jeho váha téměř zdvojnásobila a nyní potřeboval plenky velikosti jedna. Vždy je dobré poradit se s lékařem, pokud si nejste jisti, kdy by se vaše děťátko mělo posunout o velikost plenky!