Petržel zanechává výhody a použití

Výhodou listů petržele jsou jeho antioxidanty a vitamíny a minerály, které pomáhají tělu bojovat s chorobami a udržovat správné fungování. Typická kuchyňská skříň má tuto bylinu, ale hraje roli nejen jako ozdoba. Petržel je užitečná v boji proti zánětu, snižuje riziko rakoviny, zdraví očí, antibiotik, účinků na srdce a zdraví kostí.

Petržel listy mají mnoho použití pro vaření a obloha a jako bylinný lék. Snadno se sami pěstují, díky čemuž jsou přístupné pro každodenní použití. Podívejme se hlouběji na to, co dělá petržel jednou z nejpřínosnějších bylin, které se vyplatí pěstovat doma.

Co je petržel

Petroselinum crispum, petržel nebo zahradní petržel pochází z čeledi Apiaceae. Je to jednoletá bylina s žebrovými semeny, vztyčenými stonky, zelenými listy a malými květy. Můžete ji pěstovat jako bylinu i zeleninu a pochází z oblasti Středomoří a Evropy.

Lidé konzumují petržel čerstvou i sušenou a je dobře známá mezi evropskou a blízkovýchodní kuchyní. Je však celosvětově oblíbený v různých pokrmech kvůli své chutné chuti. Petržel je také běžnou oblohou díky své jasně zelené barvě, která dodává život jednoduchému jídlu.

Druhy petrželky

Existují dva běžné druhy petrželky, jmenovitě plochý list a kudrnatý listový petržel. Najdete zde také odrůdu Hamburk a Japonsko. Bez ohledu na to, jaký druh nebo odrůdu petrželky pěstujete, všechny vám poskytnou využití nejen pro chuť, ale i pro zdraví.

Petržel plochá listová

Když si člověk pomyslí na petržel, je pravděpodobné, že si představí ten plochý list. Koneckonců, petržel s plochými listy je nejběžnější formou. Plochá petržel je někdy zaměňována s italskou petrželkou a zahrnuje odrůdy Titan a Giant.

Plochá petržel je obvykle považována za ozdobu. Připomíná to koriandr, ale misce dodává pepřovou a mírně hořkou chuť.

Kudrnatá petržel listová

Na rozdíl od petrželky podobné listovému koriandru má kudrnatá petržel listová listy zvlněné. Dodává se ve variantách Forest Green a Extra Curled Dwarf. Pokud jde o chuť, má tato jasně zelená petržel mírnější chuť než ta plochá.

Odrůdy petrželky

Hamburská petržel

Hamburská petržel pochází z Německa a pro její silné kořeny se jí někdy říká petržel. Má také velmi velké listy, které je lidé používají okrasně. Ve srovnání s jinými variantami se kořeny hamburské petrželky používají k dochucování pokrmů.

Japonská petržel

Další běžnou odrůdou petrželky je japonská petržel. Nezaměňujte však s názvem, protože tato petrželka pochází také z Číny. Můžete jej odlišit od jiných odrůd, protože má silné stonky.

Petržel zanechává výhody

Mnoho zdraví prospěšných účinků petrželky spočívá v hojnosti bylin obsahujících antioxidanty, vitamíny a minerály. Je to jedna z rostlin, která nabízí různé živiny a sloučeniny, které mohou chránit tělo před nemocemi a také zmírnit některé stavy. Tyto složky petrželky jsou také zodpovědné za různé léčivé výhody a použití této byliny.

Antioxidanty

Petržel je bohatá na antioxidanty, jako jsou flavonoidy a fenolové sloučeniny. Naše tělo bude mít prospěch z konzumace potravin, které jsou zdrojem antioxidantů kvůli jejich účinkům proti volným radikálům. Volné radikály způsobují poškození buněk, což nás také vystavuje riziku vzniku nemocí včetně rakoviny.

Protože antioxidanty neutralizují volné radikály, jsme také chráněni před oxidačním stresem. Proč je toto důležité? Oxidační stres vede k podmínkám v celém těle, od stresu, Alzheimerovy choroby, cukrovky a problémů v imunitním systému.

Flavonoly jako kaempferol, kvercetin a glykosylované flavony jako apigenin a luteolin, myricetin a apigenin jsou některé z flavonoidů, které najdete v petrželce. Bylina je také zdrojem karotenoidů, jako je beta-karoten a lutein, a dokonce i vitaminu C. Tyto antioxidanty nabízejí různé výhody snižování rizika rakoviny plic, chronických onemocnění a také podporu imunitní odpovědi těla.

Zjednodušeně řečeno, flavonoidy nabízejí výhody v celkové funkci těla a zároveň jej chrání před stresory a toxiny. Na druhou stranu karotenoidy pomáhají při normálním růstu a vývoji, zdraví očí a snižování rizika rakoviny. A konečně, vitamin C je důležitý pro opravy a údržbu v celém těle, od pokožky po imunitní systém.

Vitamíny a minerály

Kromě vitaminu C má petržel také vysokou hladinu různých vitamínů, včetně vitamínů K, A, E a vitamínů B, jako jsou aminokyseliny a kyselina listová. Je také dobrým zdrojem minerálů, jako je draslík, hořčík, vápník a železo. Jaký užitek však z těchto živin má naše tělo?

Pro začátek hraje vitamin K roli v různých tělních procesech, včetně regulace hladiny vápníku v krvi. Pro srážení krve a metabolismus kostí je také důležité podporovat hojení ran a zdraví kostí. Vitamínu A z petrželky se připisuje, že je bohatý na beta-karoten, který zajišťuje silný imunitní systém a ochranu před rakovinou, cukrovkou, osteoartrózou a aterosklerózou.

Kromě vitamínů C a A je dalším vitaminem, který funguje jako antioxidant, vitamin E. Petržel je také zdrojem tohoto vitaminu a pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem. A konečně, vitamíny B v petrželce mají vliv na kardiovaskulární zdraví a prevenci rakoviny.

Zelená listová zelenina včetně petrželky je také vynikajícím zdrojem minerálů a elektrolytů. Zahrnují draslík, hořčík a vápník pro regulaci nervových a svalových funkcí. Petržel má také železo, které hraje roli v imunitním systému, metabolismu a okysličování krve.

Použití petrželky

Přínosy petrželky pro zdraví otevírají dveře mnoha léčivým účelům. Zahrnují boj proti zánětu, snižování rizika rakoviny, zdraví očí, antibiotika, účinky na srdce a zdraví kostí.

Pro boj proti zánětu

Protizánětlivé účinky petrželky jsou způsobeny vitamíny nebo antioxidanty, které se v bylině nacházejí. Zejména vitamíny A, C a E mohou snížit zánět. Důvodem tohoto účinku je jejich antioxidační účinek, zatímco beta-karoten, předchůdce vitaminu A, inhibuje genovou expresi zánětu.

Když už mluvíme o karotenoidech, jejich působení při inhibici chronického zánětu vede k ochraně před srdečními chorobami. Při správné reakci na zánět můžete dále řídit další tělesné procesy, včetně krevního tlaku a pH moči. Hlavní výhodou je, že zvládání zánětu znamená snížené riziko dalších nemocí.

A konečně, petrželové protizánětlivé účinky pomáhají snižovat riziko artritidy a dokonce i rakoviny v důsledku poškození buněk. Antioxidanty, jako je apigenin a flavonoidy, regulují imunitní funkci těla. Na druhé straně se můžete vyhnout chorobám, jako je ateroskleróza, Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba.

Ke snížení rizika rakoviny

Petržel vděčí za své vlastnosti v boji proti rakovině díky množství antioxidantů, jako je vitamin C, karotenoidy, myricetin a apigenin. Tyto sloučeniny mohou snížit riziko rakoviny prostaty, rakoviny kůže a rakoviny prsu. Ve skutečnosti může konzumace potravin, jako je petržel, chránit tělo před heterocyklickými aminy způsobujícími rakovinu při konzumaci spáleného masa.

Pro zdraví očí

Karotenoidy, které najdete v petrželce, jako je beta-karoten, lutein a zeaxanthin, podporují zdraví očí. Mohou například zabránit očním onemocněním zvaným makulární degenerace. Může se to stát, jak stárnete, a může to způsobit slepotu.

Jelikož samotný beta-karoten je předchůdcem vitaminu A, můžete předpokládat, že z tohoto vitaminu získáte také stejné výhody pro zdraví očí. Vitamin A chrání a udržuje vaši rohovku a dokonce pomáhá oku lépe vidět za zhoršených světelných podmínek. Celkově mohou karotenoidy pomoci oddálit a předcházet problémům s očima.

Jako antibiotikum

Petržel ve studiích prokázal antibakteriální a protiplísňové účinky. Ve skutečnosti může pomoci chránit před kvasinkami a plísněmi díky své reakci proti S. aureus. Petržel může také zabránit otravě jídlem tím, že zabrání růstu bakterií a působí proti příčinám, Listeria a Salmonella.

Účinky na ochranu srdce

Srdce milující a chránící srdce, jako je kyselina listová a vláknina, se nacházejí v petrželce. Studie prokázaly, že tento vitamin B může snížit riziko cévní mozkové příhody a dalších kardiovaskulárních onemocnění. Vláknina v petrželce naopak chrání srdce, protože snižuje špatný cholesterol v těle.

Pro zdraví kostí

Další zdravotní přínos, který si vaše tělo s petrželkou zamiluje, je podpora zdraví kostí. Například tato bylina je bohatá na vitamín K a vápník, které jsou nezbytné pro silné a zdravé kosti. Podporují buňky vytvářející kosti a z dlouhodobého hlediska mohou odvrátit osteoporózu.

Jak používat petrželové listy

Listy petrželky jsou jednou z nejuniverzálnějších bylin, které lze použít. Může být přidán do jídla, aby se zlepšila chuť, ale listy také vytvářejí vynikající ozdobu pro barvu na talíři. Petrželníkové listy však fungují také jako léčivá bylina, která může zmírnit vnitřní nemoci.

K vaření a obloha

Petržel listy slouží jako koření v různých kuchyních po celém světě. V zemích, jako je Libanon, je petržel významnou přísadou tabbouleh, což je libanonské národní jídlo. Petržel tedy není jen koření, ale je také hlavní ingrediencí do různých pokrmů.

Například Francouzi mají takzvanou kytici garni, kde petržel je mezi bylinami, které jsou spojeny dohromady. Tato kytice se poté přidává do polévek, omáček, dušených mas a dušených pokrmů, aby jim dodala bylinkovou chuť. Jihoamerická zářivá zelená omáčka, chimichurri, také využívá jako hlavní přísadu čerstvou petrželku.

Listy petrželky se hodí ke grilované zelenině, steakům, kuskusu, lososu a fazolím. Nejlepší je nerozřezávat je na jemno, aby si udržely větší chuť. A zároveň velké kousky petrželky vypadají na talíři dobře.

Čerstvá petržel se často používá jako ozdoba, protože dodává pokrmu svěží chuť a zářivě zelenou barvu. Přidávají se před podáváním, aby teplo nesnížilo chuť. Na druhou stranu, sušená petržel je to, co při vaření použijete, protože má silnější chuť.

Bylinná medicína

Jako přírodní léčivo a lék má celá petrželová rostlina řadu využití. Od kořenů jsou močopudné, díky čemuž jsou vynikající pro detoxikaci a udržení zdraví ledvin. Pokud jde o semena, nabízejí úlevu od kolické bolesti a plynatosti.

Samotné listy pomáhají léčit podráždění pokožky kousnutím hmyzem a parazity. Ženy mohou také těžit z petrželového oleje, protože může regulovat menstruační tok a léčit amenoreu a dysmenoreu. Existují zprávy, že petržel se používá k léčbě vnitřních onemocnění, včetně žlučových kamenů a onemocnění prostaty, jater a sleziny.

Můžete pěstovat petržel doma

Můžete si pěstovat petržel doma a získat všechny výhody jak pro kulinářské, tak pro zdraví. Na Krostrade.com se dozvíte více o sklenících a o tom, jak můžete petržel pěstovat efektivně a bez námahy. Protože můžete kontrolovat podmínky ve skleníku, můžete jako bienále maximalizovat výhody petrželky.

Dvouleté plodiny, jako je petržel, znamenají, že po zimě rozkvete a zasadí semena. Petržel vám dá příležitost sklízet její listy během období výsadby v prvním roce, pak dostanete semena ve druhém roce. Tato dvouletá životnost vám usnadní pěstování petrželky pro osobní výhody nebo jako plodinu pro trh.

Ve skleníku máte možnost zasadit petržel do vyvýšených záhonů, zavěšených nádob nebo nádob. Semena vyžadují mezi nimi až 8 palců prostoru ve vlhké půdě bohaté na hnůj. Ale protože petrželová semínka vyraší dlouho, namočte je přes noc před výsadbou do teplé vody.

Ve skleníku udržujte teplotu mezi 65 ° F a 85 ° F. Zajistěte vlhkou půdu bez nadměrného zalévání a krmte rostliny každé dva týdny. Poté můžete přesadit čerstvou petržel, když jsou vysoké 3 palce, a sklízet po 90 dnech, když uvidíte, že stonky mají shluky listů.

Závěr

Využijte výhody listů petržele, jako jsou antioxidanty a vitamíny a minerály, které udržují tělesné systémy a chrání před patogeny a chorobami. Tato bylina má různé léčivé a zdravotní využití, od boje proti zánětu, snižování rizika rakoviny, zdraví očí, antibiotik, účinků na srdce a zdraví kostí. Zároveň vám chuťové buňky poděkují za čerstvou chuť, kterou vašemu pokrmu dodávají petrželové listy.

Ozdobou, hlavní přísadou, bylinnou medicínou a přírodním prostředkem lidé zvažují pěstování petrželky ve svém vlastním domě. Dobrou zprávou je, že tato dvouletá plodina se snadno pěstuje, zejména ve skleníku. Udržování maximálního růstu a podmínek údržby vám zajistí kvalitní a efektivní sklizeň pro vaše zdraví nebo podnikání.