Mrkev z červené řepy a Apple vedlejší účinky a rizika

Pokud si nejste vědomi vedlejších účinků mrkve z červené řepy a jablek, nemusíte se ničeho obávat, protože riziko u těchto plodin je podobné jako u jiných přírodních potravin. To znamená, že červená řepa, mrkev a jablko budou škodlivé pouze pro lidi se specifickými zdravotními podmínkami. Přesto vám dá klid, abyste si před jídlem s těmito potravinami promluvili se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Když přemýšlíme o zdravých potravinách, ovoce a zelenina nám okamžitě přijdou na mysl kvůli živinám, které poskytují. Není však vždy snadné je získat, takže skleníkové zemědělství je v USA na vzestupu. Omezením pro americké spotřebitele a zahrádkáře s těmito plodinami je výsadbová zóna a počasí v jejich oblasti, takže vnitřní zahradnictví s apolytunnelem pomůže s jejich dostupností a výrobou.

Řepa, mrkev a jablko Nežádoucí účinky a bezpečnostní opatření

Vedlejší účinky červené řepy

Beeturia

Nejběžnějším vedlejším účinkem řepy je beeturie, což je dočasné zčervenání moči při konzumaci této kořenové plodiny. To však není škodlivý vedlejší účinek, pokud nemáte problémy s metabolizací železa. Souvisí to s tím, že lidé s nadbytkem nebo nedostatkem železa častěji pociťují beeturii.

Rovněž neexistují žádné poznatky naznačující, že by řepa byla škodlivá pro těhotné nebo kojící ženy. Ale buďte opatrní, držte se jíst jednu nebo polovinu celé střední řepy. Obecně platí, že většina populace může bezpečně jíst řepu nebo řepný džus bez rizika nežádoucích účinků.

Nízký krevní tlak a ledvinové kameny

Pokud máte nízký krevní tlak nebo onemocnění ledvin, poraďte se s lékařem o konzumaci řepy. Řepa je zdrojem dusičnanů a může ovlivnit krevní tlak. Oxaláty v této plodině mohou navíc způsobit ledvinové kameny, pokud máte vysoké riziko.

Mrkev vedlejší účinky

Alergické reakce

Věděli jste, že alergie na mrkev je možná? Pokud jste alergičtí na petržel, celer, fenu, břečťan a pelyněk, můžete být také náchylní k alergii na související mrkev. Je však běžnější zažít reakce se syrovou mrkví ve srovnání s vařenou mrkví.

Možné alergické reakce jsou zánět a kopřivka při kontaktu s pokožkou. V závažnějších případech může dojít k potížím s dýcháním v důsledku anafylaxe. Uvědomte si, že tato alergická reakce je život ohrožující, takže pokud jste alergičtí na tuto rodinu rostlin, je nejlepší vyhnout se mrkvi.

Karotenemie

Podobně jako u řepy je mrkev obecně bezpečná pro těhotné nebo kojící ženy. Ale pro děti nezapomeňte držet malé množství mrkvové šťávy, abyste zabránili zežloutnutí kůže. Dospělí jsou také náchylní k rozvoji karotenémie, proto konzumujte mrkev v doporučeném příjmu.

Nadměrná konzumace mrkve, která je bohatá na beta-karoten, může způsobit žlutou pigmentaci na pokožce. Není se čeho bát, protože barva pleti se po týdnech vrátí k normálu. Pokud se obáváte vzniku karotenémie nebo žlutooranžového tónu pleti, budete k tomu potřebovat až 20 mg mrkve denně.

Vedlejší účinky Apple

Alergické reakce

Podobně jako mrkev mohou být jablka také alergická na některé lidi. Pokud jste alergičtí na meruňky, hrušky, broskve, švestky, jahody a mandle, měli byste být s jablky opatrní. Citlivost na čeledi Rosaceae a dokonce na pyl břízy může naznačovat alergii na jablka.

Kyanid v semenech

Stojí za zmínku, že jablečná semínka obsahují amygdalin, který uvolňuje kyanid, o kterém všichni víme, že je velmi jedovatý. Ale než se začnete bát, vězte, že k tomu dochází pouze při žvýkání a trávení semen. Je lepší vyhnout se konzumaci semen úplně, ale konzumace malého množství nebude obsahovat dostatek kyanidu, aby byl nebezpečný.

Přírůstek hmotnosti a vysoká hladina cukru

Stejně jako většina ovoce, nikdy nejezte jablka v přebytku. Ovoce může zvýšit hladinu cukru v krvi, což může přispět k přírůstku hmotnosti a být problematické pro lidi s cukrovkou. Vždy pamatujte, že středně velké jablko obsahuje 18,9 gramů cukru.

Poškození zubů

Více než obsah cukru jsou jablka kyselá a přejídání může poškodit zubní sklovinu, proto je po jídle vypláchněte vodou a omyjte cukr a kyseliny. The Journal of Dentistry dokonce zjistil, že přejídání jablek může poškodit zuby podobně jako sycené nápoje. Způsob, jakým jíte jablka, může zároveň přispět k poškození zubů.

Například čím pomaleji jíte ovoce, tím déle mohou kyseliny poškodit zubní sklovinu. Nejlepší je nejíst to po celý den nebo místo toho jíst jablka. Místo přímého kousání můžete také ovoce krájet a kousat zadními zuby.

Sečteno a podtrženo

Všechno ovoce a zelenina může mít vedlejší účinky, ale to neznamená, že bychom je měli vynechat. Vedlejší účinky mrkve z červené řepy a jablek nejsou nebezpečné, pokud víte o svém zdravotním stavu. Kromě toho jejich přínosy pro zdraví převažují nad riziky a jejich pěstování ve skleníku je překvapivě snadné.

Celkově se vždy držte doporučeného množství řepy, mrkve a jablek. Nejlepší je pravidelně se stravou konzultovat s lékařem, abyste předešli možným komplikacím.