Vědět, kdy a jak sklízet brokolici

Věděli jste, že bezpočet zahradnických nadšenců vždy hledá tipy, kdy a jak úspěšně sklízet brokolici? Brokolice je hybrid mezi standardní americkou brokolicí a Gai Lan, druh čínské brokolice.

Ve srovnání s běžnou brokolicí jsou však její stonky delší a jemnější. Brokolice, známá jako jedna z nejoblíbenějších druhů zeleniny na gurmánských stolech, je známá svou výraznou sladkou a pepřovou chutí a jemnou strukturou.

Zatímco jiní mohou navrhnout výsadbu brokolice během chladnějších období, je nejlepší ji vysadit brzy na jaře, jakmile mráz prošel. Pokud nevíte, brokolice je považována za plodinu citlivou na teplotu. Pokud chcete úspěšně pěstovat své brokolice, možná budete chtít experimentovat a zjistit, jaký čas výsadby funguje nejlépe na základě vaší oblasti.

Pěstování a sklizeň brokolice

Brokolice rostou lépe, pokud jsou přesazeny, než aby byly zasety ze semen. Jakmile to nastavíte, vytvrďte nové rostliny a vystavte je vnějšímu prostředí po dobu delší než jeden týden.

Brokolice potřebuje ke svému růstu plné slunce a živnou půdu. Pro zajištění optimálního růstu by pH půdy mělo být mezi 6,0 až 7,0. Můžete také přidat do půdy hnůj nebo kompost, abyste zajistili, že rostlina přijme co nejvíce živin a zajistí zdravý růst.

Brokolice navíc potřebuje každý týden alespoň 1 až 2 palce vody. Měli byste se ujistit, že půda je vlhká, a zalévat rostlinu, jakmile si všimnete, že půda začíná vysychat. Zalévejte rostlinu jen tolik, aby zvlhčila půdu, ale ujistěte se, že není podmáčená.

Brokolice vysazená z transplantací se obvykle sklízí do 50 až 60 dnů po výsadbě. Měly by být sklizeny, když jsou hlavy plně vytvořené, ale před začátkem kvetení.

Jak sklízet brokolici

Když zjistíte, že malé kvítky (květní pupeny) vašich brokolic jsou těsné, je obvykle nejlepší doba pro sklizeň brokolice, protože právě v této fázi je to nejchutnější. Dalším znakem, na který si musíte dávat pozor, je, pokud se stonky vaší rostliny začínají šroubovat, protože to naznačuje, že vaše rostlina brzy začne kvést. Pokud počkáte příliš dlouho, vaše brokolice začne kvést a nebude mít stejnou chuť ve srovnání se sklizní před kvetením.

Chcete-li sklízet své brokolice, ujistěte se, že listy jsou stále zelené a ne žluté, protože by to mohlo znamenat, že rostlina již zvadla. Pomocí ostrého nůžky nebo nůžek nakrájejte brokolici na spodní části stonku. Dobrá věc na brokolicích je, že bude pokračovat v pěstování výhonků, i když byla hlava odříznuta, pokud počasí zůstane chladné.

Tipy pro péči o vaše brokolice

Chcete-li si být jisti, že vám chutná nejlepší kvalita brokolice, nezapomeňte udělat tyto tipy na péči.

Tip na péči č. 1

Nesázejte brokolici na oblasti, kde byly v posledních čtyřech letech vysázeny plodiny jako brokolice, květák, zelí a kapusta. Tyto druhy plodin jsou náchylné k škůdcům a chorobám. Když budete pěstovat své brokolice na stejném místě, také se stanou zranitelnými vůči stejným škůdcům a chorobám, které tyto plodiny ovlivňují.

Tip na péči č. 2

Dejte si pozor na známky nedostatečnosti dusíku. Nejběžnějším příznakem je zažloutnutí listů. Jakmile si toho všimnete, ujistěte se, že krmíte rostliny pravidelně každých několik týdnů, abyste rostlinám dodali další dávku dusíku.

Tip pro péči č. 3

Jakmile výška rostlin brokolice dosáhne výšky 8 až 10 palců, zatlačte půdu nahoru do stonků. To pomůže povzbudit vytváření nových bočních výhonků, zvláště když jste právě sklidili vzrostlé kvítky.

Měli byste své brokolice zasadit do skleníku Semi Pro?

Jednoduchá odpověď je ano. Ačkoli jsou brokolice chladnokrevnou rostlinou, většina svého druhu nemůže snést mráz. Pokud tedy plánujete zasadit své brokolice během zimy nebo uprostřed léta, bude lepší, když je umístíte do poloprofesionálního skleníku.

Podívejte se na výhody pěstování brokolice v částečně pro skleníku:

Rozšířená vegetační sezóna

Jak již bylo zmíněno, brokolici se nejlépe daří v chladnějších teplotách, ale nemůže tolerovat mráz. Pokud si plánujete uprostřed zimy pochutnat na chutných růžičkách s brokolicí, můžete se ujistit, že vaše brokolice bude v zimě stále produkovat výhonky, a to umístěním do poloprofesionálního skleníku. S jednou budete mít lepší kontrolu nad jejími podmínkami růstu.

Ochrana před škůdci

Stejně jako jeho příbuzný, brokolice, je i brokolice extrémně náchylná k škůdcům. Umístění do polopropolytunnel pomůže zabránit škůdci, aby snědl vaši krásnou rostlinu. Jelikož jsou skleníky polopropustné plastovými fóliemi nebo skleněnými vlákny, problémy přicházející zvenčí neproniknou bariérou a neinfikují brokolici.

Ochrana před drsným počasím

Rostliny brokolice mají štíhlé stonky a při silném větru se mohou snadno zlomit. Výsadba vašich brokolic uvnitř polopropolytunne vám umožňuje chránit je před větry, tajfuny a silnými dešti a zajistit tak přežití vašich brokolic.

Závěrečná slova o tom, jak sklízet brokolici

Brokolice je jednou z nejchutnějších druhů zeleniny, kterou můžete pěstovat ve své zahradě. Nyní, když víte, jak sklízet brokolici, vám nic nebrání v pěstování celé kytice ve vaší zahradě nebo v poloprofesionálním skleníku. Nezapomeňte jim poskytnout náležitou péči, kterou potřebují (1 až 2 palce vody, plné sluneční světlo a vlhká půda), abyste zajistili, že budou úspěšně růst.