Kale Square Garden zahradnické a doprovodné rostliny

Kale je jednou z nejzdravějších plodin a můžete ji pěstovat zahradnictvím čtverečních stop s doprovodnými rostlinami a ve skleníku. Jedna rostlina kapusty vyžaduje pouze jednu čtvereční stopu a můžete ji pěstovat se spoustou doprovodných rostlin. Kale může být sousedem s pohankou, čirokem, chlupatým vikářem, bylinami, luštěninami, cibulí, měsíčky, nasturtiem a sladkým alyssum.

Co je zahrádkářství?

Zahradní práce na náměstí byla metoda vyvinutá Melem Bartholomewem na konci 70. let. Jedná se zejména o zahradnickou metodu, která je nejlepší pro vyvýšené postele v omezeném prostoru. Již od samotného názvu znamená zahrádkaření čtverečních stop, že ve srovnání s tradiční výsadbou v řádcích používáte bloky k výsadbě.

Zahradní postel rozdělíte na mřížku, kde zasadíte úrodu v každém bloku čtverečních stop. Jedná se o metodu šetřící místo, protože budete plánovat rostliny a jejich požadovaný prostor na čtvereček. Zahradní práce na čtverečních stopách budou efektivní a úspěšné, pouze pokud jste si vše předem naplánovali a změřili.

Vzhledem k malému prostoru vyžadovanému zahradnictvím čtverečních stop můžete při pěstování plodin ušetřit čas, úsilí a peníze. Můžete vyprodukovat tolik jídla, kolik byste pěstovali v řádcích. Je to také snadná a přímá zahradnická metoda, kterou si můžete udělat sami i jako začátečník.

Můžete si vytvořit vlastní vyvýšenou bednu, ať už je to 4×4, 2×4 nebo 4×12 stop, a naplnit ji oplodněnou půdou. Poté položte na tuto krabici čtvercovou stopu, která vám poslouží jako vodítko pro rozestupy rostlin. Musíte však znát vhodné rozteče rostlin na čtvereční stopu.

Jaký je rozestup kapusty na čtvereční stopu?

Kale je jednou z nejlepších plodin pro pěstování v zahradnictví, protože je to rostlina střední velikosti, kde můžete pěstovat jednu na čtvereční stopu. Chcete také prostor o velikosti 12 x 12 palců pro kapusta. Dodržování tohoto doporučeného rozestupu kale vám zabrání přeplnění postele.

Ve středu náměstí můžete zasít semena nebo přesadit kapustu. A co je skvělé s kapustou, je, že ji můžete pěstovat na společných rostlinách pro efektivnější kultivaci. Jaké rostliny můžete pěstovat vedle kapusta?

Jaké jsou doprovodné rostliny kale?

Spolu s kapustou jsou jejími doprovodnými rostlinami pohanka, čirok, vikev chlupatý, byliny, luštěniny, cibule, měsíčky, nasturtium a sladká alyssum. Je také přátelský k jiným plodinám, jako jsou artyčoky, řepa, celer, mangold, okurka, máta, brambory, ředkvičky a špenát.

Společná výsadba je skvělý způsob, jak chránit plodiny a podporovat jejich růst, protože může pomoci přilákat užitečný hmyz a odradit škůdce. Může také ušetřit místo a zefektivnit práci na zahradě. Důležité znát doprovodné rostliny kale je to, že výsadba jakékoli plodiny může vytvořit konkurenci o živiny a dokonce přilákat škůdce.

Naopak, párování kapusty s rostlinami, které jsme zmínili, je jako mít dokonalého souseda. Pojďme se bavit o tom, proč jsou tyto rostliny a květiny nejlepším společníkem kapusty. Které plodiny byste se zároveň měli vyhnout výsadbě kale?

Pohanka

Pohanka je skvělou společenskou rostlinou kale, protože je to dusíkatý ustalovač. Proto může vaše kapusta těžit z dalších živin v zahradě. Slouží také jako půdní kryt k udržení plevele v zátoce a utěsnění vlhkosti v půdě, aby se zabránilo degradaci.

Čirok

Velikost čiroku může působit jako odstín vaší kapusty. To je výhodné, pokud chcete minimalizovat tvrdé teplo, které vaše rostlina získává. Čirok je nejlepší, pokud jej umístíte na jih od své kapustnice.

Chlupatý vikev

Podobně jako pohanka může i chlupatý vikev přidávat do půdy živiny, protože je to dusíkatý ustalovač. Ve skutečnosti přidání půdopokryvných rostlin, jako jsou tyto plodiny, může s nimi zvýšit výnos pozemku. A jako bonus přitahují také užitečný hmyz.

Byliny

Byliny jako bazalka, heřmánek, rozmarýn, šalvěj a tymián jsou skvělými rostlinami pro kapustu. Udržují škůdce pryč přitahováním hmyzu, který se na nich bude živit. Mohou také odpuzovat škůdce a nesoutěží ani o dusík v půdě, protože jsou krmítky pro světlo.

Ale kromě bylin, které jsme zmínili, jsou koriandr, kopr a citronová tráva také úžasné rostliny, které rostou vedle kapusta. Tyto byliny přitahují užitečný hmyz, jako jsou hoverflies a vosy. Tento hmyz se může v zahradě živit mšicemi a jinými škůdci.

Samotná citronová tráva také odpuzuje škůdce, aby se ujistil, že vaše kapusta roste zdravě.

Luštěniny

Luštěniny jsou vynikajícími rostlinami pro kapustu, protože zvyšují dusík v půdě. To pomůže vaší kapustě zdravě růst, aniž byste museli soutěžit o živiny v půdě. Můžete si vybrat z fazolí keřů nebo pólových fazolí jako doprovodných luštěnin k kapustě.

Cibule

Cibule a podobné plodiny jako šalotka, pažitka a pór všichni nádherně rostou s kapustou. Mohou odradit škůdce plodin, jako jsou mšice, můry a roztoči, aby vaše kapusta byla zdravá a bez škůdců. Tyto allium také odhánějí zelí a blechy, které běžně konzumují listy kapusty.

Měsíčky

Kromě těchto plodin jsou květiny jako měsíčky, nasturtium a sladké alyssum také skvělým doplňkem vaší zahrady s kapustami. Nejen, že dobře vypadají a voní, ale přitahují také dravý hmyz. Hoverflies se budou živit mšicemi a samotné nasturtium odpuzuje zelí.

Tyto květiny nejsou ani těžkými krmítky, takže vaše kapusta nemá konkurenci o živiny. Existují další doprovodné rostliny, které jsou skvělé pro kapusta? Můžete také zvážit výsadbu artyčoků, řepy, celeru, mangoldu, okurky, máty, brambor, ředkviček a špenátu ve své zahradě s kapustou.

Jaké rostliny byste neměli pěstovat s kapustou?

Přestože má kapusta spoustu přátel, neměli byste ji pěstovat vedle slunečnic, nebeského stromu a černého ořechu. Existují také některé úvahy, pokud chcete zasadit kale vedle rajčat a podobných rostlin brassica, jako je zelí, brokolice a květák.

Slunečnice, nebeský strom a černý ořech jsou alelopatické. Kvůli biochemickým látkám, které produkují, nedělají z kapusty dobré sousedy, protože mohou ovlivnit vaši úrodu. Například biochemikálie ze slunečnicových listů mohou zabránit klíčení semen, která jsou blízko.

Na druhé straně má strom nebes v kořenech a kůře chemikálie, které mohou být škodlivé pro růst sousedních rostlin. Může také přilákat škůdce, jako jsou skvrnité lucerny. A konečně, chemikálie z černého vlašského ořechu může způsobit smrt rostlin, které jsou blízko jeho stromu.

Můžete vysadit kapustu s rajčaty a jinými druhy rodu Brassica?

Rajčata mohou snížit populaci škůdců nazývaných můry diamantové. Pokud o tom přemýšlíte, je to pro kapustu výhodné. Musíte si však dávat pozor na krmení obou rostlin, protože rajčata nejsou lehká krmítka jako bylinky.

Na druhé straně, příbuzní kapusty jako Brassica, jako je zelí, brokolice a květák, nemusí být v jistém smyslu dobrým společníkem. Společné pěstování těchto plodin může znamenat, že přitahujete velké množství škůdců a chorob, protože jsou blízkými příbuznými. To může snadno vést k propuknutí nemoci, pokud problémy neprovedete okamžitě.

Druhy kapusty

Mezi běžné druhy kapusty patří kudrnatá, okrasná, čínská, lacinato, červená ruská, sibiřská a redborská.

Kadeřavá kapusta

Pokud přemýšlíte o kapustě, je pravděpodobné, že si představíte vlnitou variantu. Toto je nejběžnější typ kapusty a liší se od bledé až po tmavě zelenou barvu. Má také vláknité stonky a rozcuchané listy a jeho chuť je hořká a pepřová, která se dobře hodí do salátů.

Okrasné

Okrasná kapusta je barevná varianta, která se pohybuje od bílé, růžové a fialové. Má hrubé listy a vypadá jako květina, proto se běžně používá jako ozdoba. Okrasná kapusta je však stále jedlá a může vašim pokrmům přidat trochu textury.

čínská kapusta

Stejně jako ostatní odrůdy je čínská kapusta plná vitamínů a minerálů, včetně vitamínů A a C, vápníku a železa. Můžete jíst vařené nebo smažené, ale chutná také dobře vařené. Pokud vám chybí recept na brokolici, můžete tuto variantu použít jako náhradu.

Lacinato kale

Na rozdíl od předchozích typů kale není Lacinato kale zdobený a zvlněný. Místo toho lacinato kale připomíná zelí savoy s tmavě modrozelenými listy a jedinečnou texturou listů. Chutná sladce a není tak hořká jako vaše kapusta obecná.

Červená ruština

Červená ruská kapusta vypadá jako dubové listy nebo vnější listy zralého zelí. Pohybuje se od modrozelené po fialově červenou a chutná trochu sladce. Stonky jsou však houževnaté a vláknité, které mohou být obtížně strávitelné, takže je důležité je odstranit.

Sibiřská kapusta

Pokud žijete v chladné oblasti, můžete místo toho pěstovat sibiřský kale. Jedná se o variantu, která vydrží chlad a její velké listy zvládnou hrst škůdců. Tato šedozelená kapusta chutná lépe vařená ve srovnání s jinými variantami.

Redbor kale

Podobně jako u okrasné kapusty je velká kapusta Redbor ohromující na pohled a chutná k jídlu. Jeho tmavě červené listy s fialovými žilkami budou vypadat dobře na talíři i na zahradě. Zároveň je stále jedlá a zdravá pro konzumaci.

Jak pěstovat kapustu

Pěstování kapusty zahradnictvím čtverečních stop a ve skleníku s doprovodnými rostlinami bude úspěšné, pokud se budete vzdělávat v různých ohledech. Musíte znát ideální teplotu pro pěstování kapusty, nejlepší dobu pro pěstování kapusty, jak se o ni starat a kdy můžete kapusta sklízet. Zároveň nezapomeňte na další požadavky společných rostlin kapusty.

Jaká je ideální teplota pro pěstování kapusty

Na rozdíl od většiny plodin jsou semena kelu schopná klíčit v chladné půdě. Zejména je chcete zasadit nad 70 ° F. Překročení této teploty může vést k tvrdé kapustě. Poté můžete udržovat teplotu nad 45 stupňů, abyste zajistili úspěšné klíčení.

Kdy je nejlepší pěstovat kapusta

V závislosti na vaší oblasti byste měli zvážit, kdy zasadit. Pokud například sázíte během teplé sezóny, zasaďte kapustu do nějakého stínu. Naopak, pokud je podnebí chladné, vysázejte kapustu na plném slunci.

Pamatujte, že nejlepší je nechat kapustu zrát při chladné teplotě, abyste zabránili sklizni tvrdých a hořkých plodin. Semena můžete zasít do interiéru již šest týdnů před posledním mrazem, abyste je připravili před intenzivním teplem. Pro nepřetržitou sklizeň můžete také každé tři týdny vysazovat semena nebo transplantáty.

Pokud zasejete semena, kapusta dospěje za 75 dní. Na druhou stranu můžete začít sklízet po 40 dnech, pokud použijete transplantace.

Jak se o kale starat

Každý týden můžete dát palec vody, zvláště když v létě pěstujete kapustu. Poté můžete omezit množství, jakmile začne chladné počasí. Pokud jde o hnojení, ujistěte se, že jsou vaše plodiny dobře krmené po celé vegetační období.

Kdy můžete kapusta sklízet?

Dobrou známkou toho, že je čas sklízet kapusta, je, když listy plodin mají stejnou velikost jako ruka. Začněte sklízet nejvzdálenějšími listy a pak pokračujte směrem ke středu. Nezapomeňte nechat několik centrálních listů pro nepřetržitý růst a stále z nich můžete sklízet za 5 až 7 dní.

Rostoucí kapusta ve skleníku

Ve skleníku můžete dělat zahradnictví s kapustou ve čtverečních stopách spolu s dalšími rostlinami. Zahrnuje výsadbu a klíčení, krmení a napájení a sklizeň. Co je skvělé na pěstování kapusty ve skleníku, je to, že je snadné tyto požadavky splnit, a můžete se podívat na Krostrade.com se skleníky pro pěstování kapusty.

Výsadba a klíčení

Nejlepší je, abyste kapustu pěstovali ve skleníku šest týdnů před posledním datem mrazu. Takto můžete mít své plodiny připravené, než se v létě příliš zahřeje. Kale bude stále růst v teplém počasí, ale rostliny skončí hořce, takže je nejlepší se tomu vyhnout.

V závislosti na odrůdě kapusty můžete sklízet plodiny i po sněžení nebo mít zimní plodinu. Nyní ve skleníku nezapomeňte zasadit semena asi půl palce pod úrodnou půdu. Půda by měla být bohatá na dusík a mírně kyselá a můžete ji udržovat vlhkou pomocí mulče.

Kale se může vyvíjet deset dní a můžete je přesadit, když jsou sazenice vysoké asi 9 palců.

Krmení a napájení

Jakmile se vaše sazenice kapusty objeví, můžete začít hnojit rychlostí 50 až 100 pm N a K. Poté můžete rychlost přesunout na 150 až 250 ppm N a K při přesazování plodin. Jakmile teploty poklesnou, můžete snížit hnojení na 50 ppm N a K, abyste zajistili dobré zabarvení rostlin.

Pokud jde o požadavky na zavlažování, můžete použít automatický zavlažovací systém nebo kapkové zavlažování ve skleníku. Je důležité udržovat půdu vlhkou, ale nikdy nepřeplňujte plodiny.

Sklizeň

Můžete sklízet kapusta od základny až po zralé jednotlivé listy. Můžete však také sklízet plné hlavy kapusty. Nezapomeňte, že po prvním mrazu listy už nebudou růst a ty, které se dotýkají země, budou hnít.

Výhody pěstování kapusty

Pěstování kapusty zahradnictvím čtverečních stop s doprovodnými rostlinami venku nebo uvnitř skleníku nabízí mnoho výhod. S kapustou můžete mít svůj vlastní zdroj plodin bohatých na živiny, vylepšit vzhled své zahrady a získat nepřetržitou produkci.

Máte svůj vlastní zdroj plodin bohatých na živiny

Pěstování kelu znamená, že budete mít vždy přístup k čerstvě sklizeným plodinám bohatým na živiny. Na zahradě nebo ve skleníku si můžete pořídit svůj vlastní kel, kde si můžete dát rychlý salát nebo zeleninovou praženici. Kale se snadno pěstuje a konzumuje, ale je také dobrým zdrojem vitamínů a minerálů.

Kel je bohatý na vitamíny A a C, stejně jako na foláty a minerály, jako je vápník, draslík, hořčík, železo, mangan a měď. To jsou všechny důležité živiny pro udržení těla a udržení všech procesů v efektivním fungování.

Vylepšete vzhled své zahrady

Různé odrůdy kapusty nabízejí různé barvy a textury. Nejedná se pouze o esteticky jedlé kousky na talíři. Ale kapusta také vylepšuje vzhled vaší zahrady díky jedinečným barvám a vzhledu odrůd.

Kontinuální výroba

Další výhodou pěstování kapusty mezi jinými plodinami je její odolnost vůči nízkým teplotám. Některé varianty, jako je sibiřská kapusta, jsou ještě tvrdší. A protože můžete začít sklízet jednotlivé listy, rostlina bude pokračovat v produkci po celé vegetační období.

Závěr

Jedna rostlina kapusty vyžaduje jeden čtvereční stopu a můžete ji pěstovat vedle pohanky, čiroku, chlupatého vikve, bylin, luštěnin, cibule, měsíčku, nasturtia a sladkého alyssum. Zahradní práce na čtverečních stopách jsou vynikajícím způsobem, jak využít výhod kapusty, a to i při omezeném prostoru a čase. Pěstování této zdravé a chutné plodiny ve skleníku také zajistí, že vždy získá požadavky na úspěšnou sklizeň.

Můžete si vybrat variantu kale, která odpovídá vaší oblasti a preferencím. A pokud znáte ideální teplotu pro pěstování kapusty, nejlepší čas na pěstování kapusty, jak se o ni starat a kdy můžete kapustu sklízet, neměli byste mít s touto vytrvalou rostlinou žádný problém. Vzdělávání se zahradnictvím čtverečních stop a pěstováním kapusty ve skleníku je také nutností pro pozitivní výsledek.