Jaký je nejlepší kompost pro pěstování zeleniny

Pokud máte zájem o vlastní zeleninovou zahradu, měli byste znát nejlepší kompost pro pěstování zeleniny. Pro zeleninovou zahradu je nejlepší použít organický kompost. Je stejně efektivní jako komerční hnojivo, protože poskytuje cenné živiny, zlepšuje strukturu půdy a vytváří zdravý půdní ekosystém.

Proč můžete použít kompost na pěstování zeleniny

Kompost můžete použít k pěstování zeleniny, protože poskytuje cenné živiny, zlepšuje strukturu půdy a vytváří zdravý půdní ekosystém. Je to také skvělý způsob ekologického pěstování zeleniny, protože k výrobě více potravin používáte různé odpady. Organický kompost je stejně účinný jako komerční hnojivo, což z něj činí vynikající alternativu nákladově efektivní.

Poskytuje cenné živiny

Organický kompost je stejně účinný jako komerční hnojivo, protože může také poskytovat cenné živiny do půdy. Může do vaší zahradní půdy přidat cenné živiny, jako je dusík, fosfor a draslík, identické s hnojivem NPK. A v závislosti na organických materiálech, které jste použili pro kompost, může také poskytovat živiny, jako je zinek, jód, měď, mangan, železo, bór a kobalt.

Dalším důvodem, proč je organický kompost nejlepším kompostem pro pěstování zeleniny, je skutečnost, že může do vaší zahradní půdy přidat humus. Výsledkem je, že tato půda bohatá na humus pomůže zvýšit růst vaší zeleniny. To je důvod, proč organické kompostování vytváří skvělou zeleninovou zahradní půdu.

Proces kompostování vytváří humus a tato forma usnadňuje přístup k živinám pro vaše rostlinné rostliny. Kořeny rostlin jsou schopné se živit těmito živinami, což pak podpoří růst vaší zeleniny. Chcete-li vytvořit nejlepší půdu pro zeleninovou zahradu, musí mít hodně humusu.

Vylepšuje strukturu půdy

Živiny v půdě nestačí pro efektivní pěstování zeleniny. Struktura samotné půdy je také významná, protože ovlivňuje výsadbu, sklizeň a zdraví vaší zeleniny. Organický kompost zlepšuje strukturu půdy zmírněním úrovní pH a zlepšením odtokové a zadržovací kapacity.

Moderování úrovní pH

Pokud je vaše půda příliš kyselá nebo příliš zásaditá, přidáním organického kompostu se upraví její úroveň pH, ​​aby se vyvážila. Je to proto, že kompost funguje jako pufr pH a dokonce pomáhá zelenině méně záviset na úrovních pH půdy. Mějte však na paměti, že určitým plodinám se lépe daří na kyselé nebo zásadité půdě, takže pro ně musíte odpovídajícím způsobem upravit půdu.

Zlepšení odvodnění a zadržovací kapacity

Pokud ve své zeleninové zahradě používáte jílovitou půdu, můžete zlepšit její odtok přidáním kompostu. Tímto způsobem budou vaše rostliny mít mnohem účinnější přístup k živinám v půdě. Kromě toho můžete také zlepšit kapacitu zadržování vody a živin ve vaší zahradě, pokud máte písčitou půdu.

Organický kompost celkově činí půdu bohatou, hlinitou a drobivou. Půda s těmito vlastnostmi má lepší odvodňovací a zadržovací kapacitu, což zabrání problémům s úrodností půdy. Pochopte, že pokud půda nemá dobrou drenáž a zadržovací kapacitu, je pravděpodobnější, že eroduje a způsobí problémy při výsadbě a sklizni.

Vytváří zdravý půdní ekosystém

Organický kompost vytváří zdravý půdní ekosystém, který je prospěšný pro vaši zeleninu. Například houbový kompost vytváří v půdě houbovou aktivitu, což rostlinám usnadňuje přístup k živinám v půdě. Dalším organickým kompostem je kompost na bázi hnoje, který přidává mikroorganismy, které napomáhají rozkladu kompostu.

Hnojivo VS pro zeleninovou zahradu

Kompost i hnůj můžete klasifikovat jako organický kompost. Oba mohou být prospěšné pro zeleninové zahrady, ale kompost má více výhod než kompost na bázi hnoje. Nevýhodou, kterou je třeba vzít v úvahu při použití hnoje pro zeleninové zahrady, je přítomnost mikroorganismů.

Co je to kompost?

Kompost je obecný pojem, ale v zásadě znamená částečně rozloženou organickou hmotu, kterou můžete vyrobit nebo zakoupit. Pro lepší představu o tom, co je kompost, je to kombinace organické hmoty, bakterií, vlhkosti a kyslíku. Díky tomuto složení je kompost vynikajícím doplňkem rostlinné zahradní půdy.

Výhody používání kompostu

Kompost je lepší pro zeleninové zahrady ve srovnání s hnojem. Důvodem je to, že neexistuje riziko kontaktu patogenů se zeleninou. Zároveň však kompost stále využívá prospěšné mikroby, které pomáhají při koloběhu živin v půdě.

Kompost je vyroben z organické hmoty, která dodává půdě živiny. Také zvyšuje integritu půdy a schopnost zadržovat vodu a vytváří strukturu, která je ideální pro zeleninové zahradnictví. Tato vylepšená struktura půdy zase sníží náklady na čerpání, které budete v zahradě potřebovat.

Nevýhody používání kompostu

Dobrý kompost bude účinný, pouze pokud se ujistíte, že obsahuje všechny důležité součásti. To vás místo mnohem jednoduššího postupu při používání hnoje může stát úsilí a čas. Abyste dosáhli skvělých výsledků, musíte mít znalosti o správném poměru uhlík-dusík ve vašem kompostu.

Co je to hnůj

Hnůj je prostě zvířecí trus. Je to oblíbené hnojivo, protože může poskytovat živiny, které jsou nezbytné pro růst zdravých rostlin. Použití hnoje pro zeleninovou zahradu však nemusí být ideální z důvodu rizika patogenů.

Výhody používání hnoje

Hnůj dodává půdě organickou hmotu a základní živiny, jako je dusík, fosfor a draslík. Rovněž zlepšuje schopnost zadržovat vodu v půdě, aby pomohla snížit pravděpodobnost eroze. Zároveň je levnější a jednodušší na používání, protože je zdarma.

Nevýhody používání hnoje

Pro vaši zeleninovou zahradu můžete použít hnůj, ale je třeba se obávat rizika přenosu patogenů na potravinářské plodiny. To platí zejména pro okopaniny, jako jsou brambory a mrkev, které se mohou dostat do kontaktu s hnojem. Proto počkejte nejméně čtyři měsíce, než použijete půdu s hnojem pro vaše zeleninové plodiny.

Další nevýhodou používání hnoje v zeleninové zahradě je, že může být pro vaše rostliny někdy příliš bohatý. Mohli byste své plodiny přehnojit a živiny nejsou ani dostatečně zvládnutelné, aby je vaše rostliny mohly používat.

Kompletní průvodce výběrem správného kompostu pro pěstování zeleniny

Nestačí, že víte, že organický kompost je nejlepší pro pěstování zeleniny. Musíte také vzít v úvahu typ kompostu a složení, které je třeba k zajištění kvalitní pomoci vaší zeleninové zahradě. Pro pěstování zeleniny potřebujete horký kompost s vyváženým poměrem uhlíku a dusíku.

Typ kompostu

Horký kompost

Horký kompost se nazývá proto, že proces jeho výroby generuje teplo. Díky tomu je skvělý pro zahrady s potravinovými plodinami, protože teplo ničí nemoci a patogeny, které mohou být na hromadě. Ale protože základna zahřívá střed hromádky, musíte otočit komponenty, abyste se ujistili, že se všechny dostanou k této části.

Studený kompost

Studené kompostování trvá déle než horký kompost, protože do něj můžete postupně přidávat různé materiály. Typicky můžete použít koš na studené kompostování a poté jej vyměnit, jakmile je plný. Protože však nedosahuje vysoké teploty, nemůže zabíjet patogeny stejným způsobem jako horký kompost.

Složení

Správný kompost pro pěstování zeleniny by měl mít vyvážené složení uhlíku a dusíku. Toho můžete dosáhnout pochopením materiálů bohatých na uhlík a dusíkatých materiálů. Jednoduše řečeno, materiály bohaté na uhlík snadno nehnijí, zatímco materiály bohaté na dusík snadno hnijí.

Piliny jsou příkladem materiálu bohatého na uhlík, zatímco zelené listy a rybí vnitřnosti jsou bohaté na dusík. Nezapomeňte smíchat obě ingredience v poměru 30: 1, abyste ve svém kompostu dosáhli správné rovnováhy uhlík-dusík. Můžete však také použít kalkulačku poměru uhlík-dusík, abyste se ujistili, že získáte tu pravou pro svou zeleninovou zahradu.

Dalším způsobem, jak oddělit materiály bohaté na uhlík a dusík, je připomenout, že uhlíky jsou hnědé a dusíky zelené. Listy a piliny jsou proto bohaté na uhlík, zatímco zbytky zeleniny a posečené trávy jsou bohaté na dusík. Při výrobě kompostu použijte dvě třetiny hnědé a jednu třetinu zelené.

Co jiného můžete do kompostu dát

Voda i vzduch jsou v kompostu důležité. Ujistěte se však, že vaše hromada není přesycená vodou, protože musí mít pouze 50 procent vlhkosti. Na druhou stranu můžete svůj kompost provzdušnit pouhým vidlemi pro přesun komponent uvnitř hromádky.

Chcete-li urychlit proces kompostování, můžete také přidat hromadu rostlin. Heřmánkový a řebříčkový list jsou příklady aktivátorů kompostů. Přidání těchto urychlovačů urychlí proces kompostování, ale nejsou pro kompost nezbytné.

Co byste neměli dávat do kompostu

Většinu kuchyňských zbytků můžete vložit do kompostu kromě masa a mléčných výrobků. Je to proto, že mohou přitahovat zvířata a materiály jako tuk a kosti se nerozkládají tak rychle. Měli byste se také vyhnout citrusům a cibuli, protože mohou zpomalit proces kompostování.

Horké komposty jsou nejlepší pro zeleninové zahrady, protože tento proces ničí patogeny a parazity. Je však bezpečnější nepřidávat do kompostu hnůj a nemocnou rostlinnou hmotu. Pokud používáte kompost k pěstování zeleniny, držte se přísad, o kterých víte, že neobsahují parazity.

Jaký je nejlepší způsob kompostování zeleninové zahrady

Nejlepší způsob kompostování zeleninové zahrady je na jaře a na podzim. Na jaře můžete rozložit organický kompost na půdu. Na podzim můžete kompost v půdě jemně promíchat a poté jej pokrýt holou půdou a nastrouhanými listy.

Pamatujte, abyste kompost nevykopali do půdy příliš tvrdě, protože by to mohlo zničit strukturu půdy. Můžete také přidat organickou hmotu na povrch půdy, protože sama o sobě jemně hnije. Pokud je nutné půdu kopat, dělejte to jemně a co nejméně.

Během jara

Na jaře můžete do půdy přidat vrstvu kompostu. Můžete dokonce mulčovat kompost kolem jednotlivých řádků zeleniny ve vaší zahradě. Kromě těchto oblastí, pokud přesazujete, přidejte do výsadbových jamek také nějaký kompost.

Během podzimu

Kompost můžete rozetřít po půdě, ale můžete jej také jemně zamíchat do půdy. Není nutné kopat do kompostu, protože i tak v zimě hnije. Před vložením kompostu na podzim však odstraňte letní plodiny.

Pamatujte, že pokud jste právě sklízeli zeleninu na podzim, nemusíte kompost promíchávat do půdy. V tomto okamžiku by populace červů měla stačit k tomu, aby za vás udělala práci.

Kolik kompostu mám přidat do své zeleninové zahrady?

Na vrchol své zeleninové zahrady můžete přidat až jeden centimetr kompostu. Poté jej začleňte do horních pěti palců půdy. Když přesazujete, můžete do jamek přidat kompost a některé z nich použít jako mulčování, když vaše rostliny rostou.

Závěr

Před zahájením zeleninové zahrady byste měli vědět, jaký je nejlepší kompost pro pěstování zeleniny. Organický kompost by byl tím nejlepším pro zeleninovou zahradu. Poskytuje cenné živiny, zlepšuje strukturu půdy a vytváří zdravý půdní ekosystém pro vaše rostlinné plodiny.

Ve vaší zeleninové zahradě byste se měli držet hnoje místo hnoje. Je to proto, že hnůj může do zeleniny vnášet patogeny a mikroorganismy, zejména do kořenových plodin, jako je mrkev. Můžete však počkat nejméně čtyři měsíce, než použijete půdu, kde jste použili hnoj.

Horký kompost je vynikající pro zeleninovou zahradu, protože teplo zabíjí nemoci v hromadě. Abyste však dosáhli dokonalého kompostu, musíte zkontrolovat poměr uhlíku a dusíku ve vašem kompostu. A nakonec na jaře a na podzim naneste na svou zeleninovou zahradu palec organického kompostu.