Jak vykořenit muškáty z řízků

Existuje několik kroků, které je třeba dodržet, pokud chcete vědět, jak kořenit muškáty z řízků, včetně času, nádoby, směsi a místa. Muškáty jsou prominentní pokojové rostliny, protože jsou velmi plodné, houževnaté a snadno se udržují.

Možná byste se chtěli naučit kořenit muškáty z řízků, protože jste věděli, že se také snadno množí. V této příručce provedeme několik jednoduchých kroků při zakořenění muškáty z řízků. Pojďme se ponořit dále.

Kroky při zakořenění muškáty z řízků

Pěstování pelargónie z řízků je vzrušující. Je to proto, že můžete zachovat plemeno mateřské rostliny a současně zajistit čerstvé květiny s mladou rostlinou. Nebojte se; kroky jsou velmi snadné. K dokončení procesu však musíte mít trpělivost a vášeň.

# 1 Výběr správného času pro zakořenění

Nejlepší časy pro zakořenění muškáty jsou koncem léta a brzy na jaře. Je ale třeba poznamenat, že tyto rostliny nemají spící období. To znamená, že mohou růst po celý rok, aniž by museli čekat na určitou roční dobu. Možná je to jedna z největších výhod, pokud máte muškáty.

S tím, co bylo řečeno, můžete tento proces provést kdykoli – na podzim, v létě nebo na jaře. Přesto vám bude zaručeno zdravé řezání. Ale pak, pokud provedete tento proces dříve, květiny v létě rozkvetou. Pozdější odřezky naproti tomu kvetou příští léto.

# 2 Výběr zdravého pelargónie

Zjevně nemůžete zakořenit nezdravý výhonek. Je důležité, abyste věděli, které zdravé výhonky jsou; ty dřepy a tukové výhonky jsou skvělý nápad.

Pokud se rostlina jeví zdravá a nekvete, je to dobrá volba. Pokud však nemáte na výběr, můžete použít kvetoucí výhonek (i když by to měla být vaše poslední možnost).

# 3 Provádíme škrty

Při stříhání výhonků musíte mít ostrý nůž nebo čistý skalpel. Nepoužívejte zahradnické nůžky; není ideální stříhat výhonky, mohlo by je to rozdrtit. Při řezání to proveďte nad uzlem nebo kloubem listu.

Natáčení lze oříznout na délce přibližně 3 až 4 palce. Pokud je však rostlina již malá, měla by být délka řezu poloviční.

# 4 Ořezávání střihu

Zbavte se šupin a listů nalezených ve spodní části stonku. Při ořezávání se ujistěte, že je to provedeno těsně pod uzlem. Můžete prostě nechat listy nahoře (dva nebo více to udělá).

Můžete také odstranit poupata, pokud pořídíte kvetoucí výhonek. Pokud se nacházejí ve spodní polovině řezu, odstraňte je. Poté odřízněte stonku pod uzlem; tam se koncentruje rostlinný hormon.

# 5 Podpora střihu

Nyní je na čase, abyste se rozhodli, zda při řezání použijete nějakou pomůcku. Někteří pěstitelé používají kořenový hormon k zajištění růstu kořenů. Jiní doporučují namočit řízky do medu; používají to jako kořenový hormon. Tento proces je volitelný, takže uvážení leží na vás.

Vyvarujte se však kořenových hormonálních prášků. Tento druh kořenového hormonu muškáty nepotřebují; může to bránit jejich růstu.

# 6 Příprava kontejnerů

Můžete použít buď rašelinový kompost, nebo řezací kompost. Pokud tyto organické látky nejsou přístupné, můžete si vždy udělat kutilství pomocí stejných dílů ostrého písku a rašeliny.

Z hlediska velikosti záleží na počtu řízků. Pro jednotlivé řízky můžete použít nádobu o velikosti přibližně 3 palce; zatímco až pro 5 řízků se můžete rozhodnout pro 5 palců.

# 7 Vytváření děr v zalévací směsi

Získejte tužku nebo dibble a použijte ji k vytváření otvorů v zalévací směsi. Každopádně můžete použít prst; ale poté to vyčistěte. Nejlepší je umístit otvory blízko okrajů, aby později mohla voda lépe odtékat.

# 8 Vložení řezu a zalévání

To je velmi jednoduché; stačí vložit řez do vaší zalévací směsi. Buďte pomalí a jistí. Aby si kompost udržel vlhkost, zalévejte řez. Mělo by se to dělat také lehce.

Zalévání může být pro sekání škodlivé. Pokud ji pokryjete vodou, existuje riziko růstu botrytidy, plísně, která může vést k rozkladu a rozpadu. To s největší pravděpodobností bude bránit růstu vašeho pelargónie.

# 9 Umístění na správném místě

K řezání je potřeba teplé místo. Pamatujte však, že by neměl být vystaven přímému slunečnímu záření. Možná bude stačit slunečný parapet. Můžete také použít propagátor nebo topnou rohož. Dokud je oblast zastíněna, je to nejlepší volba.

# 10 Rostoucí kořeny

Při zalévání řezu se ujistěte, že to děláte lehce. Udržujte kompost také suchý. Kořeny se mohou objevit do 3 dnů, v závislosti na odrůdě pelargónie. Jiným to trvá déle, než se zakoření, zvláště pokud je to v pohodě.

Závěr

Nyní, když víte, jak zakořenit muškáty z řízků, je čas, abyste to udělali sami. Jak vidíte, proces je velmi přímočarý. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, dodržujte každý krok nábožensky.