Jak šířit růže ve 3 snadných krocích

Mnoho fanoušků zelených se plánuje učit, jak šířit růže ve svých zahradách. Růže jsou jednou z nejlepších květin, které můžete použít k rozjasnění květinových záhonů nebo vaší zahrady obecně. Nejen to, ale jsou také vysoce odolné vůči suchu, škůdcům a chorobám, což z nich dělá rostlinu s nízkou údržbou a snadnou péčí.

Stejně jako je snadné se o ně postarat, rozmnožovací růže jsou mimořádně snadné. Klíčem je naučit se správné načasování a techniku, ale více načasování. Ačkoli to můžete kdykoli šířit, zahradníci doporučují, abyste je mezi listopadem a únorem rozmnožovali.

Kroky podílející se na množení růží

Nejlepší způsob šíření růží je pomocí výstřižků. Pokud to uděláte správně, možná si během několika týdnů budete moci užít zbrusu novou sadu růží a přidat ji do své rostoucí sbírky květinových zahrad. Nejlepší čas, abyste si na jaře vzali odřezky, je přibližně šest týdnů poté, co začnou růst jejich listy.

Pokud jste připraveni šířit své růže, postupujte podle následujících pokynů:

Krok 1: Stříhejte výstřižky z růží

Prvním krokem při šíření vašich růží je výroba růžových řízků. Ořezávání růží je snadné. Jednoduše vyberte jakoukoli větev ze stávajícího růžového keře, změřte alespoň 8 palců větve a poté pomocí ostrého nože zastřihněte větev v úhlu 45 stupňů, abyste se ujistili, že jakmile pojede, pojme tolik vody, kolik dokáže usadil se v půdě.

Jakmile máte odřezky z růže, odřízněte horní část, včetně květu, a odstraňte všechny listy kromě dvou. Odstraňte kůru z prvních tří palců větve, aby rostlina snáze vstřebávala živiny, a tím urychlila svůj růst. Až budete hotovi, odložte ořezávání růží stranou a ujistěte se, že nevyschne.

Krok 2: Připravte půdu

Jelikož se snažíte vypěstovat novou rostlinu, měli byste se ujistit, že získává všechny živiny, které potřebuje k tomu, aby se mohla v nové půdě usadit. S tím se musíte ujistit, že půda, ve které budete šířit své růže, je úrodná a plná živin. Ujistěte se, že je půda vlhká a dostatečně orná, aby se shluky rozpadly a uvolnily.

Chcete-li do své půdy přidat další výživu, přidejte do ní kompost. Kompost poskytne vaší půdě další mikroby, což může být prospěšné pro růst vašich růží. Vezměte ořezávání růží a vložte dvě třetiny stonku do půdy a nechte ji dočasně růst, dokud nezakládá kořeny.

Můžete také podpořit rychlé zakořenění výstřižku ponořením do kořenového hormonu, který získáte v květinové školce.

Krok č. 3: Transplantujte ořezávání růží

Jakmile vaše růže založily své kořeny, dalším krokem je transplantace na její trvalé místo. Při přesazování nezapomeňte vykopat celý kořenový bal a umístit jej do předem vykopané oblasti. Otvor kolem kořenového balu zakryjte zeminou nebo kompostem.

Ujistěte se, že půda, kterou používáte při přesazování, je stejně úrodná jako půda, kterou jste použili k založení kořenů odřezků růží. Tím se zajistí, že rostlina dostane správnou výživu a bude se úspěšně množit.

Další tipy při šíření růží

Správné šíření vašich růží však nestačí k tomu, aby se zajistilo, že bude úspěšně růst. Musíte také přijmout nezbytná opatření, abyste zajistili, že přežije. Ačkoli se v zásadě stará o sebe, snaha o zajištění zvláštní péče o tyto růže zajistí, že bude produkovat krásné květy.

Zde je několik tipů, kterými se můžete řídit:

Ujistěte se, že vaše růže má dostatek slunečního světla. Tento typ rostliny potřebuje každý den alespoň 6 až 8 hodin slunečního světla.

Růže vzkvétají nejlépe v půdách s pH 6,0 až 6,5.

Pokud byl váš růžový keř zasažen černými skvrnami, okamžitě na něj nastříkejte fungicid, abyste zabránili dalšímu šíření hub.

Během zimního období pomáhá vašim růžím poskytnout trochu ochrany. Na růžový keř můžete umístit krabici, která jej ochrání před sněhem, nebo můžete odklízet sníh z květin, aby nedošlo k poškození stonků váhou ledu.

Nakrmte své růže kvalitním organickým nebo chemickým krmivem pro růže, abyste květinám dodali další živiny a zajistili, že se jim po transplantaci daří.

Mohu šířit růže ve skleníku?

Některé růže nemohou tolerovat extrémní teplo nebo chlad. Až přijde vrchol letního vedra nebo zimy, je lepší mu poskytnout další ochranu. Pokud máte skleník, dočasně tam umístěte své transplantace, dokud nebude lepší vnější prostředí.

Mít apolytunnel může být pro zahradníky přínosem mnoha způsoby. Za prvé mohou řídit vnitřní teplotu a další faktory prostředí, aby zajistily, že rostliny rostou v optimálním prostředí. Vložení rostlin do polytunne také chrání před chorobami a škůdci.

Naučte se, jak úspěšně šířit růže

Abyste věděli, jak šířit růže, nemusíte mít v zahradnictví rozsáhlé znalosti. Proces je přímočarý a vše, co si musíte pamatovat, je najít správné načasování. Chcete-li si užít úžasné květy, můžete se řídit některými tipy na péči, které vám zajistí správnou výživu, aby vaše propagace byla úspěšná.