Jak propagovat Verbenu pro začátečníky

Naučit se, jak šířit verbenu, umožňuje zahradníkům vybrat si ze semen nebo řízků k šíření verveny. Je snadné říci, že tato trvalka je nezbytnou součástí každé zahrady, protože její krásné a četné květinové shluky jsou příjemné v létě nebo na podzim. Když budete vědět, jak zakořenit verbenu ze semen nebo řízků, získáte výhodu mezi ostatními pěstiteli.

Chcete-li dále začít, zvažte použití apolytunnelto k zasetí semen nebo pěstování mateřské rostliny pro množení. Řízené a ideální prostředí zajistí přežití vašich semen a transplantací. Zahájení verbeny v interiéru by je navíc mělo dostat energické pro venkovní přesazování.

2 způsoby, jak správně šířit Verbenu

Zakořenění verbeny ze semen

Sběr semen

Ti, kteří mají stávající rostliny verbeny, mohou získat jejich semena; v opačném případě vyberte důvěryhodný zdroj. Proces je podobný sbírání semen kalicha, protože shromažďujete semenné lusky mrtvých květů. Nechte květiny ve vašich rostlinách verbeny uschnout a zemřít na stonku a později uvidíte hnědé a malé semenné lusky.

Načasování je při sběru semen velmi důležité, protože lusky se mohou roztrhnout, když se vám brzy nepodaří sklízet semena. Když uvidíte, že vaše květiny blednou, je čas sbírat lusky. Naopak, lusky jsou zelené, pokud ještě nejsou zralé, což naznačuje, že semena uvnitř ještě nejsou zralá.

Po odběru lusky dále osušte tak, že je umístíte do temné oblasti, kde se dostává vzduch. Po týdnu by měly být dostatečně suché, aby se jemným třením lusků uvolnily. Potom můžete tato malá a světle hnědá semínka použít až do jara ke klíčení.

Výsadba a klíčení

Nejlepší čas na množení verbeny semeny je brzy na jaře nebo dokonce na podzim. Můžete použít květináče nebo posypat malá semínka přes půdu, aniž byste je zakryli. Stejně jako u jiných semen musí být půda vlhká, aby semena mohla klíčit.

Při výsevu do vnitřních prostorů používejte oddělené plochy s dobře odváděnou a vlhkou zalévací směsí. Na rozdíl od prvního tipu někteří zahradníci přísahají, že k zakrytí bytů používají černý plast, protože tma může pomoci při klíčení. Později rostliny po vyklíčení ztenčete.

Můžete nastavit teploty od 64,4 do 69,8 ° F v polytunnel, protože podporují klíčení během několika týdnů. Při použití apolytunnelputs máte výhodu, protože venkovní podmínky mohou vystavit semena velmi vysokým teplotám. Pokud žijete v chladné oblasti, nezbývá vám než selat šest týdnů před posledním datem mrazu v interiérech.

Výsev semen uvnitř 12 týdnů před přesazením venku by měl vyřešit vaše omezení, pokud je venku příliš chladné nebo vlhké počasí. Navíc ne všechna semena budou stejná, takže možná budete muset provést studenou stratifikaci, abyste jim pomohli vyklíčit. Ale co když chcete zasít venku?

Výsev semen verbeny venku

Proces setí semen verbeny venku je podobný tomu, který budete dělat ve skleníku. Stále musíte počkat, až mráz projde, a použít úrodné a dobře odvádějící médium. Semena můžete také zakrýt černým plastem, dokud nevyklíčí, a poté rostliny ztenčit, až jim dorostou pravé listy.

Celkově je výhodnější začít semena uvnitř, vytvrzovat je a poté je přesazovat, když je půda a teploty funkční venku. Verbeně se bude dařit na plném slunci nebo v částečném stínu a můžete ji považovat za roční a celoroční, v závislosti na vaší poloze.

Zakořenění verbeny z řízků

Na druhou stranu je šíření verbeny z řízků přímočařejší. Vezměte si řízky koncem jara nebo v létě ráno, kdy jsou výhonky rostlin pevné. Podle zahradníků jsou letní řízky těžší pro přežití, ale jarní řízky se rychleji zakoření.

3palcový řez pod listovým spojem by měl stačit, ale nezapomeňte zvolit nekvitnoucí boční výhonky. Odstraňte spodní listy, jako byste to rozmnožovali řízky s jinými rostlinami. Poté můžete holý konec ponořit do kořenového hormonu, abyste podpořili jeho vývoj.

Pro odřezky by měla být ideální vlhká, drsná a dobře odváděná půda. Poté můžete nádobu utěsnit v průhledném sáčku, abyste udrželi vlhkost. Polytunnel může chránit řízky před prudkým teplem, ale nezapomeňte je umístit do klidné teplé polohy. Kořeny by měly začít růst do šesti týdnů, a když k tomu dojde, můžete rostliny oddělit.

Závěr

Propagace různých rostlin je jednou z těch zahradnických dovedností, kterými byste se měli vybavit. Pokud vás zajímají kvetoucí trvalky a letničky, můžete se rychle naučit šířit verbenu. Tato rostlina se rychle zakořenuje pomocí semen nebo řízků a obě metody jsou relativně jednoduché, pokud si všimnete požadavků verbeny.

Výsev semen do tunelů zaručí klíčivost, protože se vyhnete nebezpečí extrémních teplot. Totéž platí i pro zahajování řízků v interiéru, protože rostliny mohou být dostatečně silné pro pozdější přesazení. Celkově si pamatujte, že po správném sběru semen a řízků ještě nejste z lesa.

Načasování, od sběru semen a řízků, výsadby nebo setí a přesazování, je zásadní, proto si podle toho označte svůj kalendář.