Jak propagovat včelí balzám. 3 nejlepší způsoby

Je snadné se naučit množit včelí balzám a máte na výběr ze tří metod. Můžete také zvážit zahájení včelího balzámu v polytunnel, abyste zajistili, že budou kořenovat a růst dostatečně energicky pro přesazení. Pamatujte, že včelí balzám dobře roste v zónách 4 až 9, takže pokud je vaše klima v současné době nestabilní, je lepší pěstovat v interiérech, abyste zabránili nevýhodám.

Utěšujte se vědomím, že včelí balzámy se pěstují relativně snadno, což je také použitelné při jejich množení. Můžete si také vybrat z různých kultivarů, abyste našli rostlinu včelího balzámu, která se bude ve vaší oblasti dařit. Celkově lze říci, že včelí balzámy jsou vynikajícím řešením pro každou zahradu a učení, jak je začít, bude výhodné pro pozdější produktivitu.

Jak propagovat včelí balzám pro začátečníky

Možnost č. 1. Semena

Sbírání semen

Ze semen můžete rozmnožit včelí balzám, protože snadno klíčí. Můžete si koupit jejich semena, ale také je můžete sklízet ze zralých včelích balzámů ve vaší zahradě. Sklizeň semen včelího balzámu je možná dva týdny poté, co jejich květiny kvetou a uschnou.

Jednoduše ohněte rostliny a sbírejte semena z hlav květů. Pamatujte však, že rozmnožovací včelí balzám ze semen by vám ve srovnání s používáním řízků a dělení neposkytl specifickou vlastnost mateřské rostliny. Pokud to není problém, osušte semínka v uzavřené nádobě po dobu jednoho týdne a vysévejte je buď uvnitř, nebo venku.

Sejte doma nebo venku

Výhodou spouštění semen včelího balzámu u polytunnelis je, že se v sezóně nezdržíte. Pokud chcete zasít přímo do zahrady venku, musíte si uvědomit, že kolísavé podmínky zabrání klíčení nebo ho zpomalí. Semena včelího balzámu můžete zahájit brzy na jaře a přesazovat je, když mají kořeny kolem podzimu nebo když začíná období dešťů.

Můžete zkontrolovat svůj kalendář pro venkovní setí a zasadit semena po posledním datu mrazu. Nechte mezi nimi palec prostoru a tenké až 24 palců od sebe, když se u mladých rostlin vyvinou pravé listy. Na druhou stranu můžete použít polytunnel k zasetí osmi týdnů před posledním prvním datem.

Možnost č. 2. Řezy

Přijímání řízků

Vynikající metodou k získání věrných kopií vašich oblíbených včelích balzámů je odřezky k jejich zakořenění. Můžete začít sbírat 6palcové řízky na jaře nebo v polovině léta, kdy se u vašich včelích balzámů rozvíjí nový růst. Stejně jako při odřezávání jiných rostlin chcete použít ostrý a sterilizovaný nůž k řezání pod uzlem listu.

Část by měla být prostá jakýchkoli chorob a samotná mateřská rostlina by měla být zdravá. Jakmile máte řízky, nezapomeňte odstranit všechny listy kromě těch nahoře. Můžete také namočit konec do kořenového hormonálního prášku, abyste podpořili rychlejší vývoj kořenů.

Zakořenění

Zakořenění řízků včelího balzámu v polytunnelis je také výhodné, protože teplotu můžete velmi snadno regulovat uvnitř. Ideální podmínky pro odřezky včelího balzámu jsou mezi 60 a 70 ° F. Můžete použít květináče se zalévací směsí a každý zakrýt průhledným plastovým sáčkem, abyste se ujistili, že není v kontaktu se stonkem.

Tím se udrží vlhkost a vlhkost, která podporuje růst kořenů. Poté můžete tento kryt odstranit, jakmile se u odřezků včelího balzámu vytvoří kořen. Umístěte je někde na jasné místo, ale mimo přímé sluneční světlo, a před přesazením počkejte, až budou podmínky venku stabilní.

Možnost č. 3. Division

Konečná metoda rozmnožování včelího balzámu je dělením, která funguje také jako udržovací praxe. Podle Iowa State University je lepší rozdělit včelí balzámy každé dva roky brzy na jaře. To vám pomůže kontrolovat jejich rychlé šíření a také vytvářet nové rostliny.

Pamatujte, že po nějaké době budete muset včelí balzámy omlazovat a jsou také náchylné k přeplnění ve srovnání s jinými rostlinami.

Zvedání

Dobrým znamením pro zahájení dělení je, když na svých starých rostlinách zaznamenáte nové výhonky. Abyste usnadnili zvedání, kopejte kolem shluku lopatou. Tímto způsobem můžete sklouznout pod kořeny a zvednutím směrem ven uvolnit tento obvod. Zasuňte pod shluk a vypáčením nahoru zvedněte nebo ručně vytáhněte kořenovou kouli nahoru.

Dělení a příprava

Jakmile budete mít shluk, odstraňte co nejvíce půdy. Někteří zahradníci shluk rozdělují ručně, ale váš včelí balzám může mít silnější kořeny, které se snadněji dělí nožem. Nezapomeňte zajistit, aby každý shluk měl alespoň dva výhonky s dostatečným množstvím kořenového systému, aby se mohl bez problémů vyvinout.

Před výsadbou odstraňte všechny mrtvé, shnilé a poškozené kořeny a stonky. Okamžitě zasaďte dělení, abyste zabránili vysušení kořenů. Můžete také použít skleník, ale někteří zahradníci znovu zasadili divize na předchozím místě.

Závěr

Pěstování včelího balzámu je poměrně snadné a bez problémů je také můžete začít sami. Vědět, jak množit včelí balzám, je jednoduché a nabízí vám tři možnosti: semena, řízky a dělení. Bez ohledu na to, jakou metodu zvolíte, je použití polytunnelů výhodné z důvodu stabilních podmínek v interiéru.

Obecně platí, že chcete udržovat vlhkost a umístit včelí balzám někam jasně a mimo přímé sluneční světlo, dokud se neusadí. Poté se ujistěte, že venkovní podmínky již nejsou před transplantací extrémní.