Jak pěstovat orchideje ve vodě ve 3 snadných krocích

Víte, že se můžete naučit pěstovat orchideje ve vodě přípravou rostliny a nádoby a údržbou rostliny? Tyto tři snadné kroky jsou vynikající pro začínající zahradníky a do svého arzenálu můžete přidat dovednosti pro zahradničení. Kromě toho je hydroponické pěstování orchidejí nebo vodní kultura užitečným prostředkem, pokud se vaše orchidej zdá slabá.

Orchidej můžete uvolnit a prozkoumat její kořeny. Poté jej můžete pěstovat ve vodě, abyste vyřešili problémy při zachování ideálních podmínek. Pokud máte skleník, můžete hydroponickou orchidej pěstovat také uvnitř.

Pamatujte, že toto prostředí je optimální pro růst orchidejí, že i když je obarvíte modře, zůstanou zdravé. Kromě toho je většina orchidejí epifytů, takže lze očekávat, že jsou trochu pečliví tam, kde rostou.

Jak nejlépe pěstovat orchideje ve vodě

Jak již bylo zmíněno dříve, většina orchidejí je ve svém rostoucím prostředí epifytická a vybíravá. Pro hydroponické pěstování orchidejí se rozhodněte pro suchozemské orchideje. Proč suchozemské orchideje?

Obecně se jim daří ve vlhku, takže jsou ideální pro hydroponické pěstování. Pěstování orchidejí ve vodě zajistí, že tento požadavek nenasákne a zároveň zabrání hnilobě a dalším možným problémům. Za zmínku stojí také to, že ne všechny hydroponické nebo vodní kultury orchidejí jsou stejné.

Někteří zahradníci například používají kultivační hrnec pro rostlinu a vnější rezervoár pro výživný roztok. Tato metoda zlepšuje proudění vzduchu kolem kořenů a můžete rychle zkontrolovat, kdy nebo kdy nezalévat orchideje.

Připravte rostlinu

Vodní kultura orchidejí vyžaduje přípravu samotné rostliny. Vyjměte orchidej z hrnce a ujistěte se, že je bez předchozího média. Pokud jsou kořeny zamotané, jemně je dráždte.

Po počátečním vyjmutí média opláchněte kořeny a zkontrolujte, zda nejsou shnilé části. K jejich vyříznutí použijte ostré a sterilizované nůžky. Pro zajištění čistoty kořenů vám může také prospět použití peroxidu vodíku nebo antifungálního prášku.

Tato počáteční příprava je zásadní, protože hniloba kořenů ovlivní úspěch vašich hydroponických orchidejí. Jakmile budete s výslednou rostlinou spokojeni, můžete ji umístit do nového kontejneru. Zajistěte však, aby byl dostatečně velký, aby se přizpůsobil růstu kořenů.

Připravte kontejner

Jaký je nejlepší kontejner pro pěstování orchidejí ve vodě? Nejzkušenější zahradníci doporučují něco s vysoce zakřivenými stranami, které je také průhledné pro pohodlnější sledování růstu a nečistot. Kontejner také stabilizuje rostlinu a zabraňuje jejímu propadávání, jak roste.

Když už mluvíme o podpoře rostliny, chcete, aby orchidej zůstala vzpřímená. Ke kořenům použijte na dně nádoby několik hliněných oblázků. Jako bonus to také zabrání hnilobě korunky, protože je mimo vlhkost.

Jakmile máte nádobu, dalším materiálem ke kontrole je voda. Voda z vodovodu se nedoporučuje, protože v některých oblastech jsou zdroje kontaminovány chemikáliemi. Tyto chemikálie mohou být samozřejmě pro orchideje škodlivé.

Bezpečnou volbou je použití destilované nebo ještě lépe dešťové vody. Před výsadbou se ujistěte, že je také vlažná, aby nedošlo k šoku.

Údržba

Nezapomeňte měnit vodu každý týden nebo dvakrát týdně, aby neobsahovala žádné kontaminující látky nebo patogeny. To také poskytuje vynikající čas na oplodnění orchidejí. V opačném případě je možné orchidej namočit na dva dny a poté pět dní sušit, pokud to pomůže s jejím růstem.

Použití airstone může také pomoci zajistit optimální požadavky na kyslík pro orchidej, pokud uvidíte známky vyčerpání kyslíku. A co ostatní ustanovení o orchidejích? Použití apolytunnel nejen podpoří růst, ale také rozkvet orchidejí pěstovaných ve vodě.

Například teplota se snáze zvládá v interiérech a růstové světlo můžete pohodlně umístit do ideální vzdálenosti od orchidejí. Jak uvedla University of Vermont Extension, tyto faktory mají vliv na růst orchidejí. Zkontrolujte specifické požadavky na vaše orchideje a podle toho upravte prostředí.

Co je pasivní hydroponie pro orchideje?

Při pěstování orchidejí ve vodě můžete také narazit na metodu pasivní hydroponie. Tento proces zahrnuje přidávání živin do vody a kapilární systém ji přivede ke kořenům. Pasivní hydroponie navíc používá perlit, štěrk, jílovité oblázky nebo dřevěné uhlí, aby působila jako inertní a knotové médium.

Když je nádrž nízká, propláchnete substrát vlažnou vodou, takže vzduchové kapsy dodávají kyslík orchidejím. Pro další pomoc s odváděním vlhkosti ke kořenům má nádoba na orchideje boční odvodňovací otvory a dole nádrž.

Závěr

Orchideje jsou krásné květiny a rostou v různých médiích. Pokud chcete přeskočit půdu, můžete se naučit pěstovat orchideje ve vodě ve třech krocích. Připravte rostlinu, nádobu a zajistěte údržbu po celou dobu růstu orchidejí.

Nejlepší by bylo, kdybyste si také pamatovali použití suchozemských orchidejí, protože jsou vhodnější pro vodní kulturu. Prosperují ve vlhkých podmínkách a budou dobře růst ve vodě ve srovnání s epifytickými orchidejemi. Celková metoda pěstování orchidejí ve vodě je snadná i pro začátečníky a můžete se také dozvědět o dalších technikách, ať už pomocí dvou nádob nebo pasivního pěstování.