Jak pěstovat cukety vertikálně v malé zahradě

Můžete se naučit, jak pěstovat cukety vertikálně, abyste si mohli kdykoli užít čerstvě vybrané. Cukety patří mezi nejoblíbenější zeleninu, kterou můžete vidět v domácích zahradách, protože kromě toho, že jsou plné živin včetně draslíku, folátu a vitamínu A a C, je také snadné je pěstovat a pečovat o ně. Lidé si však obvykle o pěstování cukety dvakrát rozmyslí, protože velikost jejich zahrady nemusí růst rostliny uspokojit.

Pěstování cukety ve svislém směru je skvělou alternativou, pokud máte na zahradě málo místa. Jeho velké listy mohou rychle pokrýt celý prostor a jeho vinná réva by mohla okamžitě převzít většinu vašeho zahradního prostoru. Pokud jej zasadíte svisle, nejen že ušetříte místo, ale také vám usnadní plenění a sklizeň.

Podrobný průvodce vertikálním pěstováním cukety

Cukety rostou rychle, pokud jsou správně zasazeny a přijímají správné množství živin. I když prakticky rostou sami, neznamená to, že od pěstitelů nepotřebují další péči.

Pokud plánujete zasadit své cukety vertikálně, postupujte podle těchto kroků:

Krok # 1. Pěstujte si semena

Cukety rostou nejlépe v teplém prostředí, takže je lepší začít s výsadbou semen poté, co ve vaší oblasti mrzne nebezpečí mrazu, obvykle v posledních květnových dnech nebo začátkem června. Zajistěte, aby mezi vašimi rostlinami (alespoň 2 až 3 stopy) byl dostatek prostoru, protože by mohly růst a konkurovat si navzájem o živiny v půdě.

Začněte tím, že zasadíte cukety do kartonových misek na vejce naplněných vlhkou zeminou. Nezapomeňte semena zalévat každý den, aby byla půda vlhká. Během několika dní začnou vaše semena cukety růst.

Semena můžete také zasít přímo do velkého hrnce, pokud se venkovní teplota považuje za dostatečně teplou pro růst semen cukety. Nezapomeňte omezit jedno semeno na slot, abyste se ujistili, že nebudou růst o půdní živiny.

Krok # 2. Vytvrzte své sazenice

Kalení sazenic je proces postupného vystavování sazenic transplantátu vnějšímu prostředí. Jakmile semena začnou růst, je zásadní je vytvrdit, než je přesadíte do velkých květináče.

Za tímto účelem vystavte sazenice cukety venkovním teplotám tak, že je umístíte na místo, kde mohou získat nepřímé sluneční světlo, například pod stromy. Udělejte to čtyři dny a pátý nebo sedmý den je umístěte na přímé sluneční světlo. Vaše semeno by mělo být schopné vydržet přímé vystavení slunci do sedmého dne.

Krok # 3. Přesaďte své sazenice cukety

Jakmile vaše cukety začnou klíčit a jsou připraveny k transplantaci, začněte je přenášet do velkých květináčích. Půda by měla být také bohatá na kompost a dobře odvodnitelná. Cukety jsou považovány za „velké krmítka“, což znamená, že při růstu budou konzumovat spoustu živin.

Podnos na vejce nakrájejte na jednotlivé šálky a přesaďte jej přímo do půdy v květináčích. Kartonové podnosy nemusíte odstraňovat, protože jsou biologicky odbouratelné.

Krok č. 4. Velkoryse je napojte

Jak vaše cuketa roste, bude potřebovat hodně vody. Pokud jste začali s výsadbou brzy na jaře, možná budete muset svoji rostlinu zalévat jen jednou týdně. Když se teploty začnou znovu zahřívat, zvyšte frekvenci zalévání na přibližně dvakrát nebo třikrát týdně, aby byla půda vlhká.

Krok č. 5. Připravte si dřevěné sázky

Dalším a nejdůležitějším krokem při vertikálním vysazování cuket je nastavení sázek, kde se budou vaše révy cukety plazit. Umístěte tři dřevěné kolíky o délce 4 stopy kolem kontejneru. Až vaše cuketa poroste, nezapomeňte na stonky uvázat stonky a oříznout spodní listy, protože to podpoří vývoj nových listů v horní části vaší cukety.

Výhody pěstování cuket ve sklenících Hobby

Cukety milují pěstování v teplém prostředí. Zatímco jiné rostliny mohou v chladném období tolerovat trochu mrazu, cukety mohou být zraněny poklesem teploty. Proto, pokud se chystáte po celý rok těšit ze sklizně cukety, je nejlepší zasadit je do hobby skleníku.

Zde jsou některé z výhod pěstování cukety ve skleníku:

Prodloužené vegetační období

Hobby skleníky jsou uzavřeny buď plastovou ochrannou fólií, nebo skleněnými vlákny. To a fanoušci výfuku společně vytvářejí vnitřní prostředí, které je dostatečně teplé, aby podpořilo růst vašich rostlin cukety.

Hubení škůdců

Cukety nejsou imunní vůči škůdcům. Mšice patří mezi nejběžnější škůdce, kteří mohou ovlivnit vaši rostlinu cukety. Když je budete držet v hobby skleníku, můžete snížit pravděpodobnost jejich napadení mšicemi a ohrožení jejich výnosu.

Ochrana před extrémními povětrnostními podmínkami

Silný vítr může vaše Cukety také srazit, zvláště pokud je zasadíte do květináče nebo květináče. S hobby skleníkem budete mít jistotu ochrany svých rostlin před povětrnostními vlivy – ať už se jedná o silný vítr, silné deště a krupobití.

Naučte se, jak pěstovat cukety vertikálně

Nyní, když máte představu, jak pěstovat cukety svisle, je čas uplatnit své znalosti. Bez ohledu na to, zda máte velkou zahradu nebo malou zahradu, budete mít výsadbu cukety ve svislém směru, abyste si mohli užít spoustu výhod, včetně chytřejšího využití prostoru a snadného odplevelení. Ještě lepší je začít s výsadbou semen cukety na apolytunnel, kde můžete vyladit teploty tak, aby odpovídaly potřebám vašich rostlin.