Jak oříznout Coleus. Nejlepší technika, kterou potřebujete

Pokud chcete vědět, jak správně ořezávat coleus, musíte se naučit pouze štípání. Samotná technika by vás neměla zastrašit, i když jste začínající zahradník, protože si musíte pamatovat jen několik tipů. Ještě více se uklidněte skutečností, že floridská univerzita nazvala coleus tak těžké, že ho lze zabít.

Zajištění správné péče a postupů údržby Coleus je zásadní pro udržení jejich spokojenosti a lepšího výkonu. Pokud rostliny zůstanou zdravé a bez stresu, můžete si pomoci šířit coleus do obsahu svého srdce. Můžete také zvážit udržování rostlin v ochranném prostředí, jako je například tunel, pokud je současné klima náročné.

Jak správně oříznout Coleus

Pokud budete vědět, jak správně ořezávat coleus, prospěje to zdraví rostlin a celkovému vzhledu. Pamatujte, že coleus je jednou z těch rostlin, které se bude dařit nejlépe, pokud ho budete často štípat, zatímco stále rostete. To zase podpoří lepší růst listů ve srovnání s ponecháním rostoucích stonků.

Kromě sevření můžete rostlinám také pomoci prodloužit dobu kvetení, pokud odstraníte vybledlé květiny. Pomůže to omladit rostlinu a zabránit setí, které může ovlivnit vývoj květů během sezóny. Je však důležité si uvědomit, že některé odrůdy nevyžadují tyto postupy k větvení a produkci květin.

Sevření

Pro větvení

Jedinou technikou, kterou se musíte naučit, abyste se naučili ořezávat coleus, je sevření. K tomu můžete použít palec a ukazováček na dříku nad uzlem. Vyberte si ten, který má podpažní pupen a kde se listy setkávají se stonkem, aby se podpořilo větvení.

Pro omlazení

Pokud si všimnete, že určitá oblast vypadá jako noha, můžete také pokračovat ve ztenčování tipů na růst svých rostlin coleus. Jak již bylo zmíněno dříve, chcete vytlačit místo, kde je přítomen axilární pupen, abyste zajistili, že z rostliny vyrostou nové výhonky. Sevřete zpět do listového uzlu, abyste omladili růst vřeten.

Pro obnovení

Sevření je také užitečné pro listy rostlin Coleus. Pokud byla vaše rostlina zamořena škůdci nebo prochází chorobou, můžete sevřít zasažené listy a zpomalit tak postup problému. Provádějte tento postup kromě léčebných a izolačních postupů, které provádíte pro škůdce nebo nemoci.

Pro růst

Potřebujete sevřít květinové hroty rostlin coleus? Někteří zahrádkáři sevřou zpět do listového uzlu, když si všimnou těchto květinových hrotů. Důvodem je zabránit setí a místo toho ušetřit rostlině více energie pro růst.

A konečně, nezapomeňte zalévat rostliny coleus pokaždé, když je štípnete. Půda musí být vždy vlhká, ale ne promočená, aby pomohla rostlině zotavit se po sevření.

Jak udržovat a pečovat o Coleus

Kromě ořezávání musíte vždy zkontrolovat postupy údržby a podmínky vašich rostlin coleus, aby byly šťastné a zdravé. Pokud s těmito rostlinami teprve začínáte, chcete je nastartovat v interiéru a před přesazením počkejte, až se počasí venku zahřeje. Snad nejvýznamnější nemesis těchto rostlin je nízká teplota.

Ideální umístění

Coleus můžete snadno chovat ve skleníku, zvláště pokud je ve vaší oblasti obtížné a extrémní klima. Vyberte si oblast, která poskytuje stín a udržuje rostliny v úrodné a dobře odvodněné půdě. Rozteč není u těchto rostlin problém, protože je můžete udržovat blízko i v kontejnerech.

Coleus bude obecně šťastný někde v teple a vlhku. Tyto podmínky použijte jako znamení, kdy se má rostlina také rozšířit. Pamatujte, že mráz rostliny poškodí, takže jakýkoli postup jako šíření je vhodný za teplých podmínek.

Co dělat s coleus v zimě? Pro tyto výběrové ročníky je nutné přezimování v polytunnellu. Můžete je přesazovat nebo rostliny každou zimu vykopat, abyste je ochránili před chladnými teplotami.

Voda a hnojivo

Stejně jako většina rostlin je vlhká půda nezbytná pro zdraví Coleus. Proveďte nezbytné úpravy v závislosti na podnebí a umístění, abyste zajistili, že své rostliny nepropustíte ani nepropustíte. Nechcete je udržovat v promočené půdě, což vede k hnilobě kořenů a dalším chorobám.

Na druhé straně můžete podpořit růst na jaře a v létě krmením rostlin zředěným hnojivem. Bylo by užitečné provést kontrolu půdy, abyste zkontrolovali živiny a vyhnuli se problémům. Pamatujte, že přehnojení může ovlivnit barvu listů coleus.

Běžné problémy

Skvělá věc na rostlinách coleus je, že nejsou náchylné k chorobám a škůdcům. Mějte však na paměti podmínky a jejich stabilitu, abyste se vyhnuli problémům, jako je měřítko, červy a běloši. Nestabilní, extrémní a kolísavé prostředí může také vést k plísním a jiným houbovým chorobám.

Závěr

Coleus se obecně snadno udržuje, ale budou těžit z určitých postupů. Například pokud víte, jak správně ořezávat coleus, můžete těžit až ze čtyř výhod. Za prvé, sevření stonků rostlin může povzbudit větvení, zatímco sevření rostoucích špiček omlazuje nohy.

Na druhou stranu můžete sevřít listové uzliny, pokud jsou napadeny hmyzem nebo infikovány chorobami. Můžete také sevřít květinové hroty rostliny, pokud chcete zabránit setí. Tímto způsobem rostlina ušetří více energie a místo toho bude pokračovat v růstu.