Co pěstovat s paprikou Výsadba pepře 101

Ať už ho restujete, ponoříte do zakysané smetany, natřete pizzou nebo jíte syrové, papriky patří mezi nejběžnější zeleninu, kterou pravidelně jíme. Ale už jste někdy přemýšleli o jejich výsadbě na dvorku? Pěstování papriky je poměrně snadné, zvláště pokud žijete v teplejším podnebí.

Ale než začnete s výsadbou, je nezbytné znát základy, například to, co sázet s paprikou na podporu zdravého růstu, různé druhy paprik, stejně jako pěstování rostlin ve sklenících.

Papriky pocházejí z Mexika, Střední a Jižní Ameriky a Západní Indie. Nejlépe rostou na slunných místech a měly by být zasazeny do dobře odvodněné půdy bohaté na živiny. Kvalitu půdy můžete zlepšit přidáním velkého množství organických hnojiv, jako je stárnoucí býložravý hnůj (kozy, krávy, lamy atd.).

Různé druhy paprik a jejich výhody

Papriky jsou kuchyňskou základnou v každé domácnosti. Každý druh pepře má navíc své jedinečné přínosy pro zdraví. Podle údajů Dr. Michaela Gregera o výživě může konzumace papriky a jiné zeleniny snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Zde jsou různé druhy paprik a jejich přínosy pro zdraví:

Červené papriky

Většina lidí si myslí, že všechny papriky jsou stejné bez ohledu na barvu. Různé papriky však mají své jedinečné chutě a živiny.

Červené papriky jsou sladké a chutné a obsahují spoustu vitaminu A. Červené papriky jsou také bohaté na vitamín C a poskytují 200% denní dávky člověka. Jsou plné vitamínů a antioxidantů, včetně vitamínu B56 a kyseliny listové.

Žluté papriky

Žluté papriky jsou také sladké a obsahují vitamin C; niacin, udržujte svůj trávicí systém zdravý; a vitamin B mohou zlepšit zdraví pokožky.

Zelené papriky

Na druhou stranu zelené papriky mají mírně hořkou chuť, což z nich dělá skvělý doplněk k salátům a restovaným pokrmům. Šálek zelené papriky obsahuje 2,5 gramu vlákniny a je nabitý antioxidanty, vitamíny C a E.

Chili Peppers

Kromě paprik jsou chilli papričky také základem v každé kuchyni. Tyto kořeněné papriky dodávají punč a dodávají každému jídlu teplo a chuť.

Většina lidí konzumuje chilli papričky v prášcích a pastách, ale můžete je použít přímo z rostliny pepře. Tyto papriky jsou bohaté na minerály, jako je draslík a vitamíny C, B6, K1 a A.

Serrano Peppers

Serrano papriky jsou dalším typem kořeněných paprik, které obsahují kapsaicin, chemickou látku, která může zlepšit zdraví srdce. Tyto papriky také obsahují antioxidanty, které mohou posílit imunitní systém. Obsahují také vitamíny C a B6.

Anaheim Peppers

Toto jemné kalifornské chilli má vysoký obsah vody, což z nich dělá nízkokalorickou zeleninu. Tyto papriky dorůstají až 6 až 10 palců a obsahují železo, draslík, vitamín C a vitamín A.

Jalapeño Peppers

Tato paprika je známá svou jemnou až středně kořeněnou chutí, která je dokonalým doplňkem jakéhokoli druhu pokrmu. Jalapeño poppers, dipy, okurky a salsa jsou jen některé z pokrmů, které všichni známe a milujeme. Kromě své všestrannosti obsahuje tento pepř kapsaicin, který může zvýšit metabolismus, zmírnit lokální bolest a snížit výkyvy inzulínu.

Habanero Peppers

Habanero papriky mohou být malé, ale mají Scovillův rozměr 100 000 – dokonce vyšší než jalapeños. Tyto papriky mohou pomoci snížit krevní tlak a cholesterol. Některé studie dokonce ukazují, že papriky habanero mohou zabránit rakovině prostaty.

Cayenne Peppers

Pravděpodobně máte ve svém kořenící láhvi láhev kajenských paprik. Tato paprika je další kuchyňská základna, která se často používá k dochucení slaných pokrmů. Cayenne obsahuje vitamíny A, B6, C, E a K. Obsahuje také mangan a draslík, stejně jako protizánětlivé účinky.

Doprovodné rostliny pro papriky a jak každý z nich přispívá k růstu společníků

Techniky doprovodného výsadby mohou být pro vaši zahradu velmi přínosné. Může maximalizovat zahradní prostor, vylepšit chuť vašich plodin, zvýšit rychlost růstu, zvýšit výnosy a odpudit škodlivý hmyz. Ve výsledku nebudete muset používat chemické přípravky k odvrácení brouků nebo k oplodnění zahradních rostlin.

Existují různé doprovodné rostliny pro různé druhy plodin. Zde je několik druhů zeleniny, květin a bylin, které můžete zasadit poblíž pepřové náplasti.

Hrášek

Hrách může zvýšit dusík v půdě, zlepšit chuť vašich paprik a pokrýt půdu, aby se zabránilo růstu plevele.

Ředkvičky

Když jsou vysazeny kolem papriky, ředkvičky mohou zlepšit chuť, využít zahradní prostor a sloužit jako krásná půdní pokrývka, která zabrání plevelům. Pěstovat ředkvičky je také poměrně snadné a můžete je sklízet asi za čtyři týdny od výsevu.

Basil

Zahradní škůdci jako roztoči, slimáci, mšice, mouchy a někteří brouci nemají rádi bazalku. Jejich výsadba v blízkosti náplasti zabrání hmyzu a tvorům ve zničení vašich rostlin.

Cibule, pór a pažitka

Výsadba pažitky, cibule nebo póru v blízkosti vašich pepřových rostlin může zabránit škůdcům hmyzu a zlepšit chuť vaší náplasti. Pažitka je vytrvalá rostlina, takže si po první sklizni užijete chutnější pažitku. Přitahují také opylovače, jako jsou včely a motýli, do vaší zahrady.

Špenát, mangold a salát

Tyto rostliny s nízkým růstem mohou poskytnout půdní kryt, který může pomoci kontrolovat plevel.

Kopr

Kopr odpuzuje mšice a roztoče, které mohou zničit vaši pepřovou náplast. Zároveň přitahuje do vaší zahrady užitečný hmyz a opylovače.

Petunias, Nasturtiums a Marigolds

Tyto krásné květiny jsou dokonalým doplňkem každé zahrady. Poskytuje estetickou hodnotu, ale tyto květiny mohou také pomoci odpuzovat mšice, squashové chyby, bílé mušky, brouky a jiné škůdce.

Rajčata

Rajčata jsou obrovskou sousední rostlinou pro papriky, protože pomáhají udržovat půdu bez škodlivých škrkavek a brouků.

Oregano, Rosemary a Majoránka

Tyto bylinky mají silnou vůni, která může zlepšit chuť vašich paprik a odpudit hmyz.

Muškáty

Listy germania mohou paralyzovat japonské brouky, pokud se o ně postarají. Je to skvělá past na úlovky a bude pro vás snazší je vyzvednout z vaší náplasti. Zelí také není fanouškem germania.

Kukuřice

Výsadba kukuřice kolem vaší pepřové náplasti může chránit vaše papriky před silným větrem a nadměrným teplem.

Pohanka

To přitahuje opylovače k ​​oplodnění vašich rostlin pepře. Pohanka může být po sklizni navíc zeleným mulčováním pro vaši zahradu.

Chřest

Mísení chřestu s paprikou je efektivní spořič prostoru. Poté, co na jaře sklízíte chřest, můžete na stejné lůžko okamžitě zasadit papriky.

Nezasazujte tyto rostliny poblíž pepře.

I když existují prospěšné doprovodné rostliny, existují také škodlivé rostliny, které by neměly být umístěny poblíž vašich paprik:

Fazole

Zatímco sladká paprika může tolerovat fazole, nechcete ji zasadit vedle své feferonky; jinak budou špatně růst.

Fenykl

V blízkosti fenyklu neroste mnoho rostlin, včetně paprik. Pokud plánujete pěstovat fenykl, zajistěte je v oddělené posteli.

Meruňky

Meruňky a papriky obvykle trpí podobnými chorobami. Zabraňte jejich šíření tím, že je zasadíte od sebe.

Brassicas

Kale, květák, růžičková kapusta, brokolice a další brassica by se také neměly vysazovat poblíž vašich paprik.

Brambory

Přestože papriky rostou dobře s lilky a rajčaty, měli byste si papriky držet dál od brambor. Papriky a brambory často trpí stejnými chorobami. Aby se zabránilo šíření nemoci, nesázejte vedle papriky brambory.

Výhody pěstování papriky ve skleníku

Investice do skleníku je jedním z nejlepších rozhodnutí, která učiníte. Poskytuje ideální prostředí pro zdravý růst rostlin. Pokud jste stále na plotě, zde jsou některé z výhod pěstování plodin ve skleníku:

Ochrana před živly

Získání skleníku má smysl, pokud žijete v oblastech s extrémními povětrnostními podmínkami. Skleníky chrání vaše rostliny před živly. Silný vítr a extrémně vysoké teploty mohou negativně ovlivnit jemné rostliny.

Skleníky mají průsvitný kryt, který rozptyluje sluneční světlo a zajišťuje dostatečné větrání. Používání skleníku chrání vaše rostliny před nežádoucími prvky a udržuje je v bezpečí a zdraví až do sklizně.

Odpuzuje škůdce

Další významnou výhodou skleníků je, že chrání vaše rostliny před zvířaty a hmyzem. S vašimi rostlinami uzavřenými ve skleníku nebudou škodlivý hmyz a nežádoucí dravci, jako jsou krtci, ptáci a jeleni, schopni vaše rostliny lovit. Ve výsledku nebudete muset k odpuzování škůdců a tvorů používat toxické pesticidy nebo chemikálie.

Delší období růstu

Skleníky nabízejí delší vegetační období, protože nabízejí kontrolované klima pro pěstování rostlin. Tím zajistíte, že vaše rostliny porostou zdravě o týdny nebo měsíce déle.

Vysaďte řadu rostlin

Pokud žijete v chladnějším podnebí, nemusí to být dobré prostředí pro pěstování papriky. Skleníky mohou poskytovat teplejší a vlhčí prostředí, i když je chladné počasí.

Toto teplo a izolace vám umožní pěstovat teplou zeleninu, jako je paprika a jiné exotické rostliny. Musíte pochopit potřeby plodin, které plánujete pěstovat. Tímto způsobem budete moci upravit skleník podle preferencí svých rostlin.

Tipy pro pěstování papriky ve skleníku

Pokud sadíte papriky poprvé nebo potřebujete osvěžovač, je zde několik tipů, které si musíte zapamatovat:

Urychlete proces

Čím je pepř pikantnější, tím déle trvá jeho zrání. Růst můžete urychlit namočením semen na 10 minut, než je zasadíte. To změkčuje obal osiva a prodlužuje dobu klíčení.

Nemoci, na které si dávejte pozor

Udržujte svou pepřovou rostlinu zdravou tím, že se zbavíte hlemýžďů a slimáků, kteří by vašim paprikám mohli ublížit. Mšice jsou také nepřítelem vaší rostliny. Můžete se jich zbavit tím, že své dospělé rostliny pepře (které se u sazenic nedoporučují) opláchněte, ale rostlinu určitě nenamáčejte! Střídáním plodin se můžete těmto škůdcům také vyhnout.

Nechcete, aby se blechy broukaly i na vašich čerstvých listech.

Jejich larvy mohou přežít v půdě a kořenech.

Často se objevují uprostřed dne. Můžete se jich zbavit tím, že své rostliny osušíte. Pěstování plodin ve skleníku naštěstí brání škůdcům v tom, aby vaše rostliny jedli nebo ničili.

Zalévání

Vzhledem k tomu, že se paprikám daří na místech s úplným sluncem, je pro zvládnutí horka zapotřebí hodně vody. Udržování půdy vlhké a mokré je dost, ale když teploty vzrostou, možná budete muset zvýšit frekvenci zavlažování. Standardní centimetr je palec vody každé čtyři dny.

Půdní podmínky

Papriky rostou nejlépe v půdě bohaté na živiny, která obsahuje dobré množství fosforu a vápníku.

Úrovně pH půdy by se měly pohybovat od 6,0 ​​do 7,0 a ideální teplota půdy pro lepší klíčení je kolem 70 stupňů Fahrenheita nebo mírně nad touto hranicí, aby se přerušila doba klidu. Pro dosažení dokonalé teploty půdy můžete také umístit tepelné podložky pod hrnce. Když vaše rostliny pepře začnou kvést, aplikujte listové krmivo každých deset dní.

Jakmile se objeví první ovoce, nezapomeňte přidat hnojivo. Tím zajistíte, že budete pěstovat větší plody. Mějte však na paměti, že příliš mnoho hnojiv může omezit vaše rostliny na produkci více ovoce.

Osvětlení a teplota

Spolu se správnou regulací teploty potřebují rostliny pepře konzistentní světlo. Sazenice pepře rostou lépe s teplotou 65 až 70 stupňů Fahrenheita ráno a 60 až 65 stupňů Fahrenheita večer. Určitě si vyberte místo ve skleníku, kde by vaše rostliny mohly získat alespoň šest hodin přímého slunečního světla denně.

Sklizeň

Při sklizni zralé sladké papriky je zásadní být jemný. Jinak se křehké části zlomí, pokud zatáhnete příliš silně. Je lepší použít nůžky, ruční nůžky nebo ostrou čepel.

U feferonek nezapomeňte nosit rukavice. Pokud není k dispozici, po sklizni si očistěte ruce. NIKDY si netřete oči nebo obličej, aby nedošlo k popálení.

Závěrečné myšlenky

Skleníky jsou vynikající investicí pro každého milovníka rostlin. Umožňuje vám vytvářet mikroklima, regulovat teplotu a vlhkost a můžete pěstovat zeleninu po celý rok.

Pokud hledáte vysoce kvalitní a nákladově efektivní skleníky, Krostrade nabízí širokou škálu fóliových a plastových skleníků. Můžete si vybrat z naší široké nabídky produktů, nebo si můžete nechat vyrobit jeden na míru podle vašich potřeb a preferencí. Pokud se chcete dozvědět více, neváhejte nás kontaktovat na [email protected]