3 nejlepší způsoby, jak zastínit polytunnel

Je nezbytné vědět, jak stínovat apolytunnel pomocí barvy, síťoviny a záclon. Studie z roku 2016 ukázala, jak stínování tunelu šetří energii a vodu a zároveň zlepšuje jeho mikroklima. Univerzita v Massachusetts Amherst dále poznamenala, že účinně chladí nízké náklady na polytunnelat.

Stínování polytunu nemusí být komplikované. Stejně jako ochrana polytunnelů před větrem, světlem a teplotou jsou venkovní podmínky, které mohou ovlivnit strukturu. Proto musíte vědět, jak uchovat nebo posílit přípravu polytunnelinu na výzvy životního prostředí.

Jak zastínit apolytunnel pro začátečníky

Stínová barva

Jeden z nejrychlejších způsobů stínování apolytunnelis pomocí stínovací barvy. To je dobrá volba, pokud váš výrobní prostor polytunnel nemá zatahovací oponu. Aplikujete to podobně jako běžný nátěr mimo sklo, když to sezóna vyžaduje.

Nemusíte si dělat starosti s tím, jak dlouho odstínová barva vydrží, protože je odolná vůči sprchám, a po skončení sezóny ji nakonec stejně omyjete. Jedinou potenciální nevýhodou použití stínicí barvy je to, že je pracné nanášet a odstraňovat. Na druhou stranu to není drahý materiál, a proto můžete podle potřeby nebo po opotřebení barvy přidat další vrstvy.

Co je to vápno?

Při výzkumu odstínových barev jste pravděpodobně slyšeli o vyblednutí. Tento výraz můžete použít zaměnitelně s odstínovou barvou, protože jde o samotnou odstínovou směs. Pokud je tedy směs stínu ve vysokém ředění, poskytuje méně stínu, zatímco vysoká koncentrace směsi znamená vysoký odstín.

Ideální faktor stínění pro bělení by byl 40%, protože příliš mnoho může snížit světelné podmínky a negativně ovlivnit rostliny. Můžete také zvážit další materiály, které snižují infračervené světlo, aniž by byly ovlivněny požadavky na úroveň světla rostlin. Při správném použití by měla odstínová barva odrážet sluneční světlo a dobře rozptýlit světlo uvnitř.

Jak nanášet odstínovou barvu?

Nejběžnějším způsobem nanášení odstínové barvy je její umístění mimo suchý polytunnelglazingový materiál. Tímto způsobem se sluneční světlo odrazí na barvě a zabrání jí ve vstupu do polytunnelandu a zvýšení teploty. Stínovou směs můžete nanášet štětcem, rozprašovačem nebo válečkem ráno nebo pozdě odpoledne.

Chcete však zajistit, aby v daný den nepršelo, protože pokud bude barva vystavena 24 nebo 12 hodin po nové aplikaci, může se smýt. Poté můžete barvu na podzim smýt, abyste zajistili, že rostliny dostanou své světelné potřeby během období slabého osvětlení.

Stínová síť

Vnější a vnitřní stínicí sítě jsou také užitečné k ochraně polytunnelů před ostrým slunečním zářením. Uvnitř můžete přidat stínování z plastové vazby tak, že jej zajistíte sponami na rámu. Tímto způsobem si můžete být jisti, že uvnitř bude vždy stín, než u venkovních odstínů, které počasí může vyprchat. Na druhou stranu můžete také připevnit stejný materiál nebo zkřížení přes střechu ven a sloužit jako vnější stínicí síť.

Stínicí clona

Michiganská státní univerzita doporučuje snadný způsob, jak kontrolovat vysoké teploty a šetřit vodu pomocí zatahovacího stínu nebo energetických clon, aby se minimalizovaly ztráty sálavého tepla. Ve srovnání s předchozími dvěma řešeními budou stínicí clony použitelné jak v noci, tak i v období vysokého světla. Proto lidé na horním Středozápadě začínají s touto stínovací technikou koncem dubna nebo začátkem května.

Existuje mnoho materiálů, které můžete použít pro stínicí závěsy. Zahrnují tkané nebo pletené látky vyrobené ze saran, polypropylenu, polyethylenu a polyesteru. Můžete si vybrat stupeň zastínění, který poskytují, a dokonce přidat ultrafialovou stabilizaci, aby vám pomohla vydržet déle.

Chcete-li vybrat materiál, musíte zvážit několik kladů a záporů. Saran musí mít během instalace mírný pokles, protože se zmenšuje, ale je ohnivzdorný. Polypropylen je odolný a odolný proti zneužívání a opotřebení, zatímco polyethylen je odolný proti plísním a při řezání se nebude třást.

Nejlepší věcí na stínových závěsech je, že je můžete podle potřeby otevřít nebo zavřít. Můžete si také vybrat, zda chcete, aby byly instalovány okapové žlaby nebo příhradové vazníky. Proto máte úplnou kontrolu nad jeho konfigurací.

Důležitost stínování skleníku

Stínování apolytunnel by pomohlo udržet produktivitu rostlin, protože vysoké teploty ovlivňují fotosyntézu a dýchání. Některé plodiny, jako jsou rajčata, budou dokonce ovlivněny, pokud budou nasyceny světlem. Možná dokonce zjistíte, že je úžasné, jak může stínování doplňovat odpařovací chlazení během teplého počasí a snižovat riziko popálení udržováním teploty listů rostlin.

Závěr

Polytunnel poskytuje našim rostlinám stabilní prostředí pro růst, ale musíme ho posílit, aby se přizpůsobil vnějším podmínkám, aby fungoval dobře. Jedním z příkladů je, když je slunce příliš ostré, takže je důležité vědět, jak správně zastínit apolytunnel. Můžete to provést nanesením odstínové barvy, stínicí síťky nebo stínicí clony.

Ze všech tří je odstínová barva nejlevnějším řešením, ale její nanášení a odstraňování je pracné. Na druhou stranu pohodlnější a nastavitelnější způsob zastínění apolytunnelis instalace stínicí clony. Minimalizuje ztráty sálavého tepla, které může jako bonus dokonce zdvojnásobit jako energetickou oponu.