Jak opravit dřevěné spoje židle: 5 jednoduchých kroků pro kutily

V poslední době je na webu mnoho kutilských projektů a jeden, se kterým byste se mohli začít zabývat, je, jak opravit klouby dřevěných židlí v našich pěti snadno naučitelných krocích. Samozřejmě se mohou najít někteří z nás, kteří mají to štěstí, že mají staršího nebo někoho dostatečně silného, ​​aby mohli opravy provádět doma. Bez ohledu na to je docela vhodné, aby se většina mladých dospělých a dokonce i mladistvých naučila používat kladivo a provádět jednoduché tesařské práce.

Už před globalizací internetu a rozšířeným používáním instruktážních blogů se lidé učili dělat malé až podstatně větší úkoly údržby doma. Zejména ve venkovských oblastech je běžné, že děti provádějí jednoduché práce, jako je odkalování kanalizace, čištění ohniště a oprava vratkého nábytku. Zatímco většina tohoto tradičního tréninku začíná slábnout, naučit se trochu tesařské práce je dlouhá cesta.

Ten, o kterém dnes budeme diskutovat, se zaměřuje na dřevěné židle. Jsou docela standardní, dokonce i ve vysoce urbanizovaných domácnostech. Pokud máte starožitnou nebo moderní židli, která vás trochu opraví, provedeme vás obohacující cestou, jak ji znovu dostat do pořádku.

Kroky při upevňování spojů dřevěných židlí

Na rozdíl od kovových židlí a jiného slitinového nábytku mají dřevěné židle a dokonce stoly na svých spojených částech tendenci se uvolňovat. Dokonce i pečlivě provedené a ošetřované kusy podléhají poškození opotřebením. Pokud se vaše židle často používají v prostředí, které je náchylnější k nehodám, bude možná nutné je často opravovat.

Zde je několik kroků, jak dostat židli zpět do použitelné formy:

Krok č. 1. Udělejte si obrázek o původní podobě židle

Toto je zásadní krok, který většina lidí, kteří provádějí opravy, se rozhodne zanedbávat. Zatímco většina nábytku je dostatečně jednoduchá na to, abyste věděli, které části kam směřují, pevný obrázek židle vám umožní lépe vykonávat práci. Proto vás žádáme, abyste si udělali čas na vytvoření plánu.

Pokud je židle, kterou se pokoušíte opravit, ze sady, někteří zkušení tesaři by vám doporučili úplně rozebrat další kousek ze sbírky. Pokud tak učiníte, získáte konkrétní představu o tom, jak se jednotlivé části spojují. Jedná se však o poměrně drastický a riskantní krok, zejména pokud máte omezený čas.

Místo toho vám doporučíme, abyste si do pracovní oblasti přenesli poškozenou židli a další židli. Tímto způsobem budete mít model, aniž byste museli rozebírat něco, o čem si nejste jisti, zda můžete znovu reformovat. Samozřejmě, pokud je židle z jednoho kusu, získání modelu by se změnilo jinak.

U sólových nebo unikátních kusů můžete buď zkontrolovat, zda máte kopii jeho montážního návodu, nebo navštívit prodejnu, kde jste je poprvé získali. Pokud jste jej například koupili v konkrétním obchodě s nábytkem, můžete zkontrolovat, zda stále obsahuje stejný předmět. Můžete také procházet online fotografie stejné židle.

Krok č. 2. Označte součást, kterou opravujete

Poté, co získáte jasnou představu o tom, jak budete židli znovu sestavovat, musíte označit součásti, které budete opravovat. Pokud má židle například kolísavou nohu a chcete ji upevnit na místě, můžete ji označit písmenem. Doporučujeme napsat stejnou poznámku na část, kde je připojena noha (součást, kterou opravujete).

Tyto štítky vám pomohou později, takže každá část bude vrácena na správné místo. To je zvláště důležité, pokud plánujete opravit více dílů.

Krok č. 3. Odpojte poškozené části

Nyní můžete pohyblivou nebo zlomenou část odpojit od hlavního těla židle. V závislosti na tom, jaké spoje byly použity k vytvoření vaší židle, můžete to udělat buď ručně, pomocí kladiva nebo pomocí rozmetadla. Některé odkazy používají šrouby a některé další jedinečné mechanismy.

Doporučujeme, abyste k tomuto kroku přistupovali s velkou trpělivostí. Sejmutí některých částí může být dlouhé a vyčerpávající, zvláště pokud je židle trochu stará. Pokud vaše židle používá šrouby, ujistěte se, že je držíte někde seskupené.

Krok č. 4. Vyčistěte povrch na spojích z obou stran

Další věc, kterou musíte udělat, je vyčistit povrch součástí, které budou později spojeny. To lze provést pomocí smirkového papíru. Pokud jde o nohu, doporučujeme vydrhnout části klíče i zámku.

Musíte drhnout všechna předchozí použitá lepidla a vyhladit oba povrchy. To zajistí pozdější distribuci kvality lepidel. Po čištění vyčistěte všechny části od prachu.

Krok č. 5. Slepte díly dohromady

Nyní můžete židli znovu sestavit. Na obě části naneste dostatečné množství lepidel na dřevo nebo cokoli, co výrobce lepidla doporučuje. Doporučujeme vám podívat se na několik návrhů, jak lepidlo efektivně aplikovat.

Nechte lepidlo vytvrzit podle doporučení a poté připevněte součásti. Ujistěte se, že jste zkontrolovali, zda jsou správně namontovány a vyrovnány. Pro vyrovnání spojení můžete přidat nějaké šrouby nebo hřebíky.

Před dalším použitím židle nechte spojení ztvrdnout.

Závěr

Existují i ​​jiné způsoby, jak opravit klouby dřevěných židlí a další nábytek. Podělili jsme se s vámi o některé nejpřímější kroky, které známe. Doufáme, že tuto položku opravíte a budete ji moci znovu použít.