Svatba na kterou stranu sedět: Základy svatebního sezení

Může být zdrcující rozhodnout se o svatbě, na kterou stranu sedět, takže zvažte tyto nápady na sezení pro svatební obřad pro váš velký den. Podělíme se o tipy na posezení hostů a vysvětlíme, proč existují specifické strany pro nevěstu a ženicha podle tradice.

A pro další průvodce uspořádáním a nastavením obřadu doporučujeme procházet náš blog, kde najdete další návody. Víte například, kdo kde sedí na svatebním obřadu?

Svatba na kterou stranu sedět: Tradiční vs moderní svatby

Tradiční svatební obřad sezení

Pamatujte, že pravá strana je pro ženicha, pokud chcete dodržet tradiční uspořádání sedadel pro svatební obřad. Levá strana je samozřejmě vyhrazena pro nevěstu.

Jak již bylo řečeno, hosté nevěsty, jako je její rodina a přátelé, budou sedět na levé straně uličky. A pokud jde o rodinu a přátele ženicha, budou sedět naproti hostům nevěsty vpravo.

V některých tradicích, kulturách a náboženstvích bude etiketa slavnostního sezení obrácená. Například na židovské svatbě je nevěsta vpravo, takže strana ženicha je vlevo.

Osobní preference stran sezení

Moderní svatební obřady jsou v dnešní době zahrnuty, takže se nemusíte držet tradiční stránky vyhrazené pro příslušné hosty ženicha a nevěsty. Místo toho si promluvte se svým partnerem a rozhodněte se, která strana je pro vaše hosty ideální.

Jako vodítko můžete použít například polohu nevěsty. Rodinu nevěsty můžete posadit napravo, takže na ni budou lépe vidět, než když mají sedadlo vlevo nebo za ní.

Rodinu a přátele nevěsty a ženicha můžete posadit i na jejich opačnou stranu, aby měli dokonalý výhled na svého milého. Při svatební zkoušce lze toto uspořádání vyzkoušet, aby byli všichni spokojeni.

Upravené tipy na sezení při obřadu

Pokud je vaše svatba netradiční a nemusíte dodržovat pravidla nebo místo svatebního obřadu není konzervativní, můžete se rozhodnout, jak své hosty usadíte volně. Některé nevěsty mohou například preferovat mít své nejbližší přátele a rodinu na určité straně, protože budou nervózní z chůze uličkou.

S partnerem můžete také probrat, zda chcete, aby vaši hosté byli na svatbě osob stejného pohlaví vpravo nebo vlevo. Stačí uvést v programu svatby nebo mít u vchodu do místa zřízence, aby navedli, na kterou stranu musí hosté sedět.

Poslední orientace svatebního obřadu, kterou můžete vyzkoušet, je sloučení vaší rodiny. Všichni příbuzní budou na jedné straně a přátelé nebo hosté, kteří nejsou s nevěstou a ženichem pokrevně spřízněni, budou sedět na druhé.

Záleží na tom, na které straně na svatbě sedíte?

Měli byste vědět, na které straně budete během svatebního obřadu sedět. Pokud však v programu obřadu nejsou žádné zvláštní náznaky, můžete předpokládat tradiční uspořádání sezení.

Pokud jste hostem nevěsty, budete sedět na levé straně uličky. Ale pokud jste příbuzný nebo přítel ženicha, budete na správné straně.

Můžete také požádat uvaděče, aby věděl, kam se posadit. Většina sedadel vpředu je rezervována, nebo pár může mít speciální hosty.

Pokud jde o rezervaci židlí, přečtěte si prosím našeho průvodce nápady na svatební obřad týkající se míst. Zde je také návod, jak nastavit židle pro svatební obřad pro více podrobností.

Proč hosté Nevěsty sedí vlevo?

Hosté nevěsty sedí vlevo, protože to je také pozice nevěsty u oltáře. Levá strana je tradičně pro nevěstu, takže ženich může mít pravou ruku otevřenou pro boj, protože nevěsta bývala na svatbu unesena.

Dalším důvodem je, že levá strana je čestná pozice, takže na židovské svatbě jsou si obě rovné, protože obě strany jsou ctěné. A konečně, nevěsty nebo ženy bývaly považovány za majetek, který dostali ženichové.

Postavení po ženichově pravici mu umožní chránit ženu před tím, aby ji ostatní muži viděli jako objekt. To také naznačuje, že je nyní jeho majetkem a že ji bude chránit tak dlouho, jak to bude možné.

Na kterou stranu by měli sedět nevěsta a ženich?

Nevěsta a ženich si na svatební hostinu obvykle berou hlavní stůl nebo stůl milenky. Říká se tomu miláček stůl, pokud jsou tam jen oni dva, ale u svateb je běžnější, že se svatebčané připojí k novomanželům na větším stole.

Hlavní stůl je obvykle uprostřed nebo v přední části svatební hostiny, takže novomanželé jsou v plném výhledu a mohou také vidět své hosty. Nevěsta bude sedět po ženichově pravici, ale toto uspořádání můžete upravit podle svých preferencí.

Závěr

A to je vše! Právě jsme zjistili svatbu, na kterou stranu sedět, díky znalosti tradic a alternativ.

Obvykle budou hosté nevěsty na levé straně, protože je na levé straně oltáře. Hosté ženicha pak budou na pravé straně.

Své hosty však můžete usadit, jak chcete, zvláště pokud chcete, aby na vás během obřadu dobře viděli.