Proč ukládáte nejvyšší vrstvu svatebního dortu

Pokud vás zajímá, proč šetříte nejvyšší patro svatebního dortu, můžete to vysledovat zpět k víře, že pár bude mít první dítě rok po svatbě. O této tradici si povíme podrobněji níže.

Náš blog také pojednává o některých dalších šílených a zajímavých svatebních praktikách týkajících se svatebního dortu. Víte například, kdo krájí dort na svatbě?

Stejně jako záchrana horní vrstvy dortu má i krájení dortu na svatbě významný význam.

Proč zachraňujete nejvyšší úroveň svatebního dortu: Je to stále něco?

Pro první dítě páru

Patrové dorty lze vysledovat až do 19. století a moderní rituál přidělování pater pro různé účely začal s královskými dorty. Tento dort má horní, střední a spodní vrstvu, kde je horní vrstva uložena pro budoucí příležitost, střední vrstva je nakrájena a odeslána pro hosty a spodní vrstva se podává na svatební hostině.

Jak roky plynuly, byla nejvyšší vrstva svatebního dortu uložena na oslavu prvního dítěte páru. Má se za to, že se jim narodí dítě do roka po svatbě, a než kupovat nový dort, je praktičtější uložit si vrchní vrstvu svatebního dortu pro použití během křtin dítěte.

Na oslavu prvního výročí svatby

Dalším důvodem, proč se horní vrstva svatebního dortu nesní, ale místo toho se zachová, je první výročí manželského páru. Může dokonce symbolizovat milník ročního manželství, což je sentimentálnější, zvláště když budete mít dort ve svatební den před rokem.

Ale v moderní době nemusíte čekat na konzumaci nejvyšší řady rok. Můžete si to dát, jakmile budete chtít, tím spíše, že pár obvykle dostane jen jedno sousto dortu během recepce.

Proč o rok později sníte kousek svého svatebního dortu?

Oblíbenou svatební tradicí je uložit si horní vrstvu svatebního dortu ke konzumaci o rok později. Ale proč musíte čekat tak dlouho?

Tato čekací doba je způsobena tím, že v první řadě ušetříte nejvyšší vrstvu svého svatebního dortu. Tehdy se věřilo, že první dítě páru přijde po roce od svatby.

Modernější přístup také vyžaduje, aby pár po roce snědl pouze nejvyšší vrstvu svatebního dortu, aby oslavili své první výročí jako manžel a manželka. Pamatujte však, že nemusíte čekat tak dlouho, zvláště pokud je dort vyroben z přísad, které jsou určeny k rychlé spotřebě.

Některé páry nabízejí alternativu k tomu, aby jejich pekárna připravila přesně takový dort, jaký měli ve svatební den. Tímto způsobem získáte něco čerstvého, ale stále stejně nezapomenutelného a sentimentálního.

Jak skladujete nejvyšší vrstvu svatebního dortu?

 • Ujistěte se, že si promluvte s personálem o svém přání zachránit nejvyšší vrstvu svatebního dortu, aby se náhodou nerozkrájel
 • Zaměstnanci by měli vzít horní vrstvu dortu a uložit ji do mrazáku, aby se zachovala poleva; můžete si také předem promluvit s pekařem o jeho doporučeních pro zachování dortové vrstvy podle jejích komponent
 • Po několika hodinách by měla vnější poleva zmrznout a obsluha vrstvu dortu volně, ale bezpečně zabalí do plastové fólie, aby se nespálila mrazem
 • Vrstva dortu by měla být před vložením do mrazáku umístěna do krabice
 • Zabalte krabici dortů do plastové fólie, abyste zabránili vystavení vzduchu nebo vlhkosti uvnitř mrazničky
 • Můžete po roce sníst svatební dort?

  Svatební dort by mělo být bezpečné sníst po roce, zvláště když dodržujete tradice. Buďte si však vědomi rizik a snižte svá očekávání srovnáním toho, jak bude dort vypadat a chutnat s jeho tvarem na samotné svatbě.

  Promluvte si s pekařem o očekávané trvanlivosti konkrétního svatebního dortu, který máte. Budou také uvádět, jak dlouho může trvat, takže se ujistěte, že ji během této doby spotřebujete.

  Některé dorty mají vydržet jen několik měsíců, takže se tomu přizpůsobte. Například hutné koláče, jako jsou mrkvové a mandlové koláče, vydrží v mrazáku déle než jemné koláče, jako jsou krémové koláče.

  Po roce můžete také požádat o duplikát dortu ze stejné pekárny. Tímto způsobem si můžete zavzpomínat na okamžiky a oslavit dortem, který by vás nevystavil riziku otravy jídlem.

  Co děláte s nástavcem na dort po svatbě?

  Můžete si vybrat, že si vrchní část svatebního dortu ponecháte a znovu ji použijete jako dekoraci ve svém domě. Někteří s ním dokonce zacházejí jako s rodinným dědictvím a předávají ho různým generacím.

  Závěr

  A to je vše! Právě jsme se dozvěděli, proč šetříte nejvyšší patro svatebního dortu, a lze to vysledovat až k víře, že se páru po roce narodí dítě.

  Uložený dort se pak sní na oslavu křtin dítěte. Dalším důvodem je dát si dort u příležitosti prvního roku manželství.

  Pokud máte další otázky ohledně svatebního dortu, projděte si prosím náš blog a poznejte průvodce, jako kdy si objednat svatební dort.