Proč sušička sráží prádlo? 3 úžasné tipy, jak ochránit své oblečení!

Přemýšlíte nad tím, proč sušička sráží prádlo? Za prvé, vlákna lnu, bavlny a specifických textilních polymerů jsou tažena, kroucena, natahována a tlačena. Když tyto materiály vysušíte a vyperete, nitě se uvolní a vrátí se do původní velikosti.

Na druhou stranu vlněná a většina živočišných vláken jsou chlupy potažené drobnými částečkami a ulpívají, když jsou vyrobeny na látku. Pokud takové textilie sušíte nadměrně agresivně, tyto šupiny se ještě neuvěřitelněji scvrknou, což způsobí, že se oblečení zmenší nebo se dokonce bude zdát tuhé.

Ano, přátelé, to je všechno přesné. Ale pro dobré pochopení jsme o tom napsali více. Pokud vás tedy toto téma zajímá a chcete se dozvědět více, pokračujte ve čtení tohoto článku důkladně. Pojďme se hlouběji podívat na to, jak sušička sráží vaše oblečení, a na způsoby, jak zabránit srážení oblečení.

Proč vaše sušička sráží prádlo?

Je to hrozný zážitek, když vidíte, že se vaše oblečení po vysušení zmenšuje. Ale nepropadejte panice! V tomto odstavci jsme diskutovali o tom, proč sušička sráží oblečení. Níže jsme zmínili příčiny srážení oblečení a probrali pár tipů, které zabrání zmenšení velikosti vašeho oblečení. Pojďme to zkontrolovat!

Teplo, bavlna, voda

Všichni víme, že bavlna je vyrobena z látky, která se po vložení do sušičky srazí. Stejně jako bavlněná látka se i vlněný materiál dramaticky zmenšil, ale to není vynikající ilustrace. Bavlna je přírodní látka vyrobená z milionů celulózových řetězců.

Bavlna nebo celulóza jsou na molekulární úrovni hydrofilní (milující vodu). Nosit bavlnu a chodit ven v deštivých dnech znamená, že vaše oblečení absorbuje hodně dešťové vody a sušení bez sušičky trvá dlouho. Proto potřebujeme sušičku, abychom prádlo rychle usušili. Ale na druhou stranu vám sušička prádlo také srazí. Když se oděvy perou, absorbují hodně vody a roztahují se. Poté se po vysušení teplem sušičky smrští do své původní velikosti. Když však uschnou, zkroutí se, takže vaše oblečení bude kratší, než když bylo vyrobeno.

Molekuly vody také fungují jako lubrikant mezi molekulami celulózy, takže je velmi jednoduché, aby se oblečení k sobě přiblížilo. Například len, bavlna a vlna mají největší účinek, protože absorbují hodně vody.

Rozdíl dělá pád, nejen horko. Ovalování ve vaší sušičce také vede ke smršťování těchto vláken, což způsobuje srážení oděvů. Horší je, že se v důsledku toho snižuje životnost tkaniny. A konečně, kombinace bubnování a horka je hlavní příčinou, která je hodně smršťuje a ničí vaše oblíbené košile.

Tipy, jak chránit oblečení před srážením

Zde je několik fantastických tipů, které vám pomohou chránit vaše oblečení před sražením, když je vytahujete ze sušičky.

#1. Přečtěte si štítek na hadříku

První věcí, abyste se vyhnuli sražení vašeho oblečení, je přečíst si štítek na zadní straně oblečení, než ho dáte do sušičky. Oblečení můžete sušit v sušičce, pokud je označeno jako předsražené. Polyester nebo nylon se sráží málo než len nebo umělé hedvábí. Pokuste se sušit pouze tyto oděvy v sušičce uvedené výše. V opačném případě vám ohřev sušičky srazí prádlo pokaždé, když je do sušičky vložíte.

#2. Sledujte a čtěte štítek péče o látku

Nesprávný prací cyklus je také hlavním důvodem srážení prádla. Kdykoli se chystáte prát své oblečení v pračce, je skvělý nápad přečíst si štítek péče o látku na oblečení. Přečtením tohoto štítku zjistíte, jakou úroveň tepla, cyklus praní a cyklus sušení vaše oblečení vyžaduje. Bavlněné oblečení můžete prát v pračkách, ale je lepší prát vlněné a lněné oblečení v ruce a poté chemicky čistit. A co je nejdůležitější, žehlička může také zmenšit velikost vašeho oblečení, takže buďte opatrní při žehlení.

#3. Použitá studená voda

Pokud chcete chránit své oblečení před sražením, dalším nejdůležitějším bodem je nepoužívat při praní oblečení studenou vodu nebo nastavit sušičku na nízkou nebo normální teplotu. Pokud sušičku nastavíte na velmi vysokou teplotu, pak nadměrně sráží vaše oblečení. Nejlepším nápadem je tedy nepoužívat k praní jejich oblečení studenou vodu a vždy je sušit na nastavení nízké teploty. Můžete si také přečíst o tom, jak zabránit srážení prádla v sušičce.

It’s A Wrap!

Byli jsme rádi, že po přečtení tohoto článku budete všichni vědět, proč sušička prádlo sráží. Doufáme, že tento článek strávíte na jeden zátah, takže kdykoli k tomuto problému dojde, přečtěte si štítek na oblečení, abyste je ochránili před sražením. Přečtěte si související články; vědět, jak rychle usušit oblečení bez sušičky a jak srazit džíny bez sušičky.