Proč moje košile voní jako plíseň: 4 nejlepší tipy na prevenci

Zatuchlý zápach v oblečení může být nepříjemný. Ptali jste se vždy sami sebe: „Proč moje košile páchne jako plíseň?

No, nejrychlejší odpověď je, že na něm pravděpodobně roste plíseň. Z hlediska domácností se plíseň často obecně vztahuje k růstu plísní.

Kromě toho, že je plíseň esteticky nepříjemná, může také způsobit lidem různé zdravotní problémy. Proto musí být okamžitě vymýceny z vašich domovů.

Přečtěte si tento článek, abyste se dozvěděli více o zápachu plísně v košilích a jak se ho zbavit.

Co způsobuje, že košile páchnou plísní?

Plíseň je druh houby, která se jeví jako bílá, žlutá nebo šedá. Tato houba produkuje spory, které se šíří vzduchem a kontaminují povrchy, jako jsou látky, dřevo, papír, stěny, okenní parapety a další oblasti s vysokou vlhkostí.

Růst plísní dává košilím a tkaninám obecně ten výrazný zatuchlý zápach. Oblečení skladované ve vlhkých prostorách se špatnou ventilací je náchylné k růstu plísní.

Spory padlí se totiž daří a klíčí na místech s vysokou relativní vlhkostí (nad 70 %) a mírně teplými teplotami (nad 65⁰F).

Zápach plísně v košilích může být také známkou toho, že je vaše pračka nebo sušička napadena plísní. Zde je užitečný návod, jak ze sušičky dostat zápach plísní.

Měli byste také zkontrolovat své nejbližší okolí a zásuvky, zda nevykazují známky napadení plísní.

Je v pořádku nosit košile, které páchnou plísní?

Není bezpečné nosit košile, které páchnou plísní. I když na něm nevidíte skvrny od plísně, je pravděpodobné, že spory plísní už na něm rostou.

Nošení oblečení s plísní může způsobit kožní problémy, jako je mírné až těžké podráždění, vyrážky a dokonce toxicitu. Při vdechnutí mohou spóry plísní také způsobit alergické reakce a další respirační problémy, jako je sípání, kašel, podráždění nosu a krku a ucpané dutiny.

Kromě zatuchlého zápachu mohou plísně také odbarvit košili nebo v horším případě poškodit látku a způsobit její hnilobu.

Jak dostanete z košilí zápach plísně?

Abyste se zbavili zápachu plísní z košil, musíte se nejprve zbavit hlavní příčiny, růstu plísní.

Pokud na košili uvidíte skvrny od plísně, nemusíte je vyhazovat, stále je můžete zachránit. Níže jsou uvedeny způsoby, jak se zbavit plísní na košilích.

Košile perte fungicidy

Praní košil domácími fungicidy, jako je ocet, bělidlo nebo borax, zabíjí spóry plísní.

Ocet je obecně bezpečný pro použití v tkaninách. Stačí smíchat ocet s vodou (1 díl octa: 1 díl vody), abyste vytvořili roztok a aplikovat jej přímo na skvrnu od plísně.

Alternativně můžete také použít bělidlo k hubení spor plísní. Je to velmi účinný fungicid, ale může poškodit i látku vaší košile.

Borax je také účinným zabijákem plísní a deodorantem. Stačí jej smíchat s vodou podle návodu na jeho obalu a použít k odstranění plísňových skvrn na košilích.

Sušte oblečení na slunci

Plísně zabíjejí vysoké teploty asi 140-160 °F (60-71 °C). Kromě poskytování tepla je sluneční světlo také nejlevnějším zdrojem UV záření, které může účinně zabíjet spory plísní.

Nechte oblečení viset venku na slunci, aby uschlo a zabilo spory plísní.

Jak zabránit růstu plísní v oblečení

Po odstranění plísní z oblečení musíte zabránit jejich růstu, abyste předešli opakujícímu se problému. Zde jsou užitečné způsoby, jak zabránit růstu plísní na oblečení.

1. Zkontrolujte oblasti ve vašem domě s napadením plísní

Abyste zabránili růstu plísní na oblečení, musíte určit zdroj kontaminace. Zkontrolujte pračku, sušičku, skříň a zásuvky, zda nejeví známky růstu plísní, a očistěte je dříve zmíněnými fungicidními přípravky.

2. Udržujte úložiště čisté

Oblečení musí být vždy skladováno v čistých prostorách. Nečistoty z atmosféry mohou nést spory plísní, které se mohou množit na vašem oblečení.

3. Vyhněte se vlhkosti

Vysoká vlhkost podporuje růst plísní. Spory plísní z atmosféry mohou snadno klíčit na vlhkých površích.

Použití odvlhčovačů v místnosti nebo vysoušedel, jako jsou silikagely ve skříni, může udržet vzduch suchý.

4. Udržujte dobrou cirkulaci vzduchu

Ujistěte se, že v oblastech, kde skládáte oblečení, je dobrá cirkulace vzduchu. Špatně větrané skladovací prostory snadno navlhnou a zatuchnou.

Vyvarujte se přeplnění skříně nebo zásuvek oblečením. Do skladovacího prostoru se tak může dostat suchý vzduch.

Závěr

Růst plísní dodává košili zatuchlý zápach. Jakmile si všimnete tohoto výrazného zápachu nebo uvidíte skvrny od plísně na košili nebo v jakékoli části vašeho domova, musíte je rychle odstranit.

Postupujte podle uvedených kroků, abyste se zbavili zápachu plísní v košilích a zabránili růstu této houby v oblečení. Nyní, když jsme vám poskytli odpověď na vaši otázku „proč moje košile páchne jako plíseň“, nyní znáte svůj další postup.

Přečtěte si náš článek o tom, jak dostat z ručníků zápach plísně, kde se dozvíte více o odstraňování plísní.