Proč moje klimatizace v autě páchne jako plíseň: Snadná oprava v 7 krocích svépomocí

Pronikavý a nezdravý zápach, který cítíte pokaždé, když nastartujete motor auta, vás pravděpodobně přiměje ptát se: „Proč moje klimatizace v autě páchne jako plíseň“. Stručná odpověď je způsobena vlhkostí a prachem nahromaděným uvnitř ventilačních otvorů AC.

Není nic příjemnějšího než cítit osvěžující jízdu s chladným vzduchem ze zapnuté klimatizace. Co když však vůně, která z ní vychází, není ani zdaleka čistá a svěží, kterou má odčerpat?

Plísňová infekce v systému klimatizace (AC) vašeho automobilu může zapáchat jako špinavá ponožka, shnilé jídlo, zatuchlá nebo stará špinavá sportovní taška. Kromě nepříjemného zápachu může jeho vdechování způsobit také dýchací potíže nebo kožní vyrážky, a to zejména lidem s alergií na plísně.

Předpokládejme, že řídíte s rodinnými příslušníky, kteří mají základní problémy s dýcháním. V takovém případě budete muset zápach plísně co nejdříve odstranit.

Naštěstí je odstranění zápachu plísní docela bezstarostný úkol.

Tento článek vás provede diagnostikou možných příčin zápachu plísní nebo jiných nepříjemných pachů vycházejících z klimatizace vašeho auta. Poskytneme také užitečné tipy, jak jej odstranit a předcházet.

Co způsobuje zápach plísní klimatizace?

Vlhkost je vlastní každému systému klimatizace. Když klimatizace zpracovává vzduch uvnitř vašeho vozu, aby vytvořila chladivý pocit, výparník také shromažďuje prachové částice z auta a vytváří tak stabilní zdroj potravy pro plísně nebo plísně.

Vlhká teplota venku může také přispět k růstu plísní, protože se mísí s kondenzací, kterou pracovní AC vytváří. To způsobí, že se plísně nebo plísně uvnitř AC výparníku množí.

K zápachu plísní se může přidat i cigaretový kouř, rozlité jídlo nebo pití a pobyt vašeho mazlíčka. Částice z těchto pachů se mohou hromadit a případně ucpat filtr auta, protože klimatizace recirkuluje vzduch.

Voda, která má uniknout přes výparník, se může shromažďovat v komponentu, čímž se vnitřek AC jednotky neustále zvlhčuje, a tím láká bakterie způsobující plísně. Pokud z výparníku během provozu klimatizace nekape žádná voda, je pravděpodobně ucpaný odtok klimatizace.

Ucpaný AC odtok může také způsobit únik vody uvnitř vaší kabiny. Promočí váš autokoberec, který poskytuje další perfektní živnou půdu pro plísně a plísně.

V případě, že s tímto problémem bojujete, postupujte podle tohoto průvodce, jak dostat zápach plísně z koberce auta, který vám pomůže rychle opravit.

Kroky, jak se zbavit zápachu plísní v klimatizaci auta

Jakmile znáte příčiny zápachu plísní, je nyní čas je odstranit a přimět vaši klimatizaci, aby znovu vyfoukla čerstvý a chladný vzduch. Chcete-li opravit páchnoucí klimatizaci, nechte se vést těmito kroky:

Krok č. 1. Vyberte čisticí roztok

Spreje proti zápachu můžete zakoupit volně prodejné, nebo si je můžete vyrobit sami. Pokud se rozhodnete pro zcela přírodní sprej, bude nejlepší směs bílého octa a vody.

Ocet má vlastnosti, které dokážou bojovat proti plísním. Stačí směs nalít do rozprašovače; můžete také přidat šťávu z půlky citronu, abyste dodali roztoku osvěžující vůni.

Krok č. 2. Dezinfekční sprej proti plísním

Před propláchnutím větracích otvorů AC se ujistěte, že jste úplně vypněte auto, AC a ventilátor. Při čištění zajistěte, aby dveře a okna auta zůstaly zachovány.

Poté začněte proplachovat dezinfekční prostředek do každého ventilačního otvoru AC, zejména do výstupů, které foukají nejvíce vzduchu. Nevynechávejte žádné ventilační otvory uvnitř vozu.

Krok č. 3. Zapněte auto a klimatizaci

Po vystříkání ventilačních otvorů znovu zapněte AC a nastavte ji na maximální úroveň. Umožní čistícímu roztoku cirkulovat po celém klimatizačním systému.

Krok č. 4. Stiskněte tlačítko recirkulace a stříkejte do větracího otvoru

Toto tlačítko můžete najít v příručce k vozu. Stiskněte jej (pokud existuje), než hojně vystříknete čisticí roztok do otvoru.

Krok č. 5. Přepněte klimatizaci do režimu ventilátor

Přepněte nastavení AC do režimu ventilátoru; nastavte na maximální úroveň. Umožní vzduchu proudit a zvedat vlhkost uvnitř vozu.

Krok #6. Vyměňte kabinové vzduchové filtry

Pro silnější zápach plísně budete chtít podle potřeby vyjmout, vyčistit nebo vyměnit vzduchové filtry. Postříkejte všechny otvory uvnitř systému čisticím sprejem.

Krok č. 7. Vysušte klimatizaci auta

Nastartujte motor auta, když je klimatizace vypnutá, ale s ventilátory přepnutými do plného režimu. Dělejte to po dobu pěti minut nebo dokud ventilační otvory AC zcela nevyschnou.

Pokud zápach přetrvává i po jeho odstranění, možná je čas přivézt auto k prodejci.

Jak zabránit zápachu plísní v klimatizaci auta

Abyste zabránili plísním a případně vytvořili zatuchlý zápach, dodržujte tyto tipy pro údržbu:

 • Nacvičte si vypnutí klimatizace 5 minut před vypnutím auta.
 • Když je auto vypnuté, udržujte režim ventilátoru zapnutý.
 • Nastříkejte větrací otvory dezinfekčním prostředkem proti plísním alespoň každé 3 měsíce.
 • Zápach plísně nezbavuje žádnou část vašeho auta. Jednou z citlivých oblastí je vaše kožená autosedačka.

  Nicméně s těmito kroky, jak odstranit plíseň z kožených autosedaček, to můžete mít snadné.

  Závěr

  Kdykoli se zeptáte: „Proč moje klimatizace v autě páchne jako plíseň“, bude vždy na vině vlhkost nahromaděná ve výparníku klimatizace. Jedním z nejlepších způsobů, jak odstranit zápach, je připravit plísně a plísně o místo, kde se rozmnožovaly – udržovat průduchy suché.

  Pokud však delší dny přetrvávají jiné neznámé pachy, budete muset auto přivézt k mechanikovi.