Proč je plamen na mém plynovém sporáku oranžový? Nejlepší průvodce!

Plameny vyzařované vašimi kamny mohou zjistit, zda existuje potenciální nebezpečí, takže možná budete chtít vědět, proč je plamen na mých plynových sporácích oranžový. Pokud vidíte oranžové plameny a ne modré, může to znamenat, že vaše hořáky je třeba upravit nebo vyčistit.

Kromě toho může oranžový plamen také signalizovat, že plynový sporák zažívá nesprávné spalování. V takovém případě může IT emitovat nebezpečné hladiny oxidu uhelnatého. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tomto konkrétním tématu. Rovněž vám poskytneme běžné příčiny, které vedly k barevným změnám plamene z vašeho hořáku.

Co způsobuje, že plameny mění barvy?

Proč je plamen na mém plynovém sporáku oranžový? Když se díváte na dřevěný oheň, obvykle má oranžový odstín. Totéž nemůže platit pro plynový sporák s řízeným ohněm. Tohle by mělo být modré. Kvůli sodíku ve dřevě má ​​oheň obvykle oranžovou barvu. Když zapálíte oheň, sodík vydává jasně oranžovou barvu.

Modré dřevo je nepatrný podíl díky uhlíku a vodíku, které při spalování vytvářejí fialové a modré barvy. S největší pravděpodobností uvidíte na svém plynovém sporáku oranžové světlo.

Jedním z vysvětlení by mohlo být to, že váš hořák vydává nebezpečné úrovně oxidu uhelnatého a musí být opraven. K úplnému pochopení této otázky je však nutné lepší porozumění principům spalování, které jsou primární příčinou požáru.

O ty oranžové nejde. Pokud je směs nevyvážená, jsou k dispozici chladnější kapsy. Je to jednoduše proto, že palivo není využíváno efektivně a vy zůstáváte ve svém plynovém sporáku s oranžovými plameny. Jak jsme viděli, nerovnováha je příčinou oranžového plamene. Měli byste si však být vědomi toho, že to může mít několik příčin.

Například nemůžete správně vyčistit otvor na vašem plynovém hořáku. Vzhledem k jejich značné akumulaci sazí se časem pravděpodobně ucpou. V důsledku toho je přívod plynu do hořáku nerovnoměrný. Odstín, který vidíte, když oheň vytváří saze, je oranžový, často známý jako žhavení.

Dalším problémem je nesprávné otevření. Vyrábějí se různě v závislosti na druhu použitého plynu. Mějte na paměti, že spotřeba kapalného propanu a zemního plynu (metanu) ve vzduchu se výrazně liší. Také vzduchová clona může být neefektivní nebo dokonce nebezpečná. V důsledku toho by byla směs kyslíku a paliva špatná.

Proč je plamen na mém plynovém sporáku Orang? Principy spalování

Plynový sporák musí zajistit potřebné palivo a správnou kyslíkovou rovnováhu, což povede k úplnému spalování oxidu uhličitého nebo CO2. Pokud je však spalování kyslíku v palivu nerovnoměrné, bude neúplné a jako vedlejší produkt (CO) vzniká oxid uhelnatý.

Barva plamene souvisí s intenzitou produkovaného tepla; žhavější plameny vyplývající ze správného poměru kyslík/palivo jsou modré. Naopak chladicí vaky se v ohni vyvíjejí při nerovnováze palivového kyslíku, protože palivo není správně spáleno. Výsledkem jsou oranžové plameny.

Orange Flames

Nerovnováha směsi paliva a kyslíku se může z nějakého důvodu vyvinout. Usazenina sazí může například ucpat otvory v plynovém hořáku, což vede k proudění paliva do hořáku, které není konstantní. Výsledná žhavost je oranžová, když plamen spaluje prach. Kromě toho jste možná umístili nesprávný otvor pro druh plynu, který používáte; kapalný propan a zemní plyn podléhají různým potřebám vzduch-palivo.

Clona vzduchu může být příliš malá nebo rozbitá, a proto může být do paliva přimíchán potřebný kyslík. Při nedostatečném přísunu kyslíku se může pouze jedna část plynu rozsvítit jasnějším modrým světlem a zbytek chladnějším oranžovým plamenem.

Červené vlajky

Spalováním vzniká vedlejší produkt plynného oxidu uhelnatého. Modře hořící plynové hořáky obvykle produkují hladiny CO, které jsou přijatelné pro každodenní vaření. Na druhé straně poskytují oranžové plameny varování, pokud dojde k vysokým hladinám CO. Společná intoxikace je zdrojem příznaků podobných chřipce, jako je bolest hlavy, závratě a nevolnost.

CO je v těžkých případech tichým vrahem, protože jeho bezbarvá přítomnost a bez zápachu může dát nic netušícím obětem smrtelnou dávku. Nikdy byste neměli používat plynový hořák pro vytápění domu, pokud není vybitý. I modrý oheň může produkovat CO, což může při nedostatečném větrání zvýšit nebezpečná množství.

Co s tím dělat?

Odpověď na problém začíná identifikací červenooranžového indikátoru plynového hořáku. Poté budete možná potřebovat technika vyčistit plynový hořák, nastavení vzduchové klapky nebo nesprávnou výměnu ohřívače. Opravit kombinaci nevyváženého paliva a kyslíku není snadné. Monitory jsou základním prvkem domácí bezpečnosti, protože vás upozorňují na nebezpečně vysoké hladiny CO.

Je to zábal!

Abych shrnul odpovědi, proč je plamen na mém plynovém sporáku oranžový, pokud přívod kyslíku nestačí, některé části plynového hořáku poskytují silnější modré světlo, zatímco jiné ne, což vedlo k oranžovým plamenům . Další informační články by vás mohly zajímat, jak si vybrat lednici na víno.