Nástavce na šicí stroj a jak je používat

Pokud jste zvědaví na nástavce šicího stroje a jak je používat, zde je šest běžných přítlačných patek. Tento článek pojednává o všestranné patce, vycházkové patce, patce se slepým lemem, patce pro stehování knoflíků, patce na zip a saténové patce. Povíme si, jak a kdy používat jednotlivé patky, abyste byli připraveni na každý šicí projekt.

Kromě toho, že se seznámíte s nástavci na šití a jak je připevnit a používat, projděte si prosím náš blog, kde najdete další návody týkající se šicího stroje. Začněte tím, že se naučíte například vyměnit jehlu šicího stroje.

Průvodce nástavci k šicímu stroji a jak je používat

Všestranná noha

Nejzákladnějším nástavcem šicího stroje je univerzální patka. Dodává se s vaším šicím strojem a je dostatečně univerzální, aby se dal použít pro většinu šicích projektů. Někdy se jí také říká patka pro rovný steh nebo standardní patka, která se používá v šicích strojích s jednou jehlou.

Univerzální chodidlo rozeznáte od ostatních podle prstů po stranách jehly. Tímto způsobem můžete vyrobit vše od základních stehů, klikatých stehů nebo dokonce některých ozdobných stehů. Můžete být dokonce schopni šít stehy široké až 7 mm.

Chůze

Dalším standardním nástavcem šicího stroje je pochozí patka. Nazývá se také patka pro rovnoměrné podávání nebo dvojité podávání, protože funguje jako podavače, protože přivádí látku do šicího stroje, aby získal přesné stehy. Chodítko také pomáhá udržovat vrstvy látky, které se posouvají kolem nebo u těžkých materiálů, kde se krmný pes může potýkat s podáváním jehlou.

Pochozí patka se odlišuje od ostatních nástavců šicího stroje, protože vypadá objemně se sadou zubů. Bude se pohybovat kruhovým pohybem, aby pomohl stabilizovat látku. Zabrání také nesouososti při šití silných materiálů, protože horní a spodní vrstva se budou pohybovat současně.

Noha se slepým lemem

Existují různé typy patek na slepý lem, ale pomocí tohoto nástavce na šicí stroj vytvoříte profesionálně vypadající lemy na oblečení. Dokáže vytvořit neviditelné stehy, protože látku můžete položit podél vodítka, protože drážky na patce látku při šití stabilizují. Díky tomu je snadné rozlišit patku slepého lemu, protože má vespod drážky a středové kovové vedení.

Chcete se také naučit šít skrytý šev na šicím stroji? Pak si prosím přečtěte náš návod, kde najdete překvapivě snadné kroky, které je třeba při dokončování projektů dodržovat.

Patka pro stehování knoflíků

Šicí stroj je vynalezen tak, aby bylo šití rychlé, snadné a přitom přesné. Nasazování knoflíků na projekty je rychlé a jednoduché díky nastavení stehu knoflíků a nástavci šicího stroje zvanému patka pro stehování knoflíků. S patkou na přišívání knoflíků snadno vytvoříte dvouděrové a čtyřděrové knoflíky.

Tato patka funguje tak, že tlačítko drží pomocí jeho pogumované rukojeti, zatímco stroj vytváří klikaté stehy pro jeho připevnění. Můžete také zajistit přesné připevnění tlačítek, protože stále můžete mít dobrou pozorovací plochu. A kromě knoflíků můžete patku na přišívání knoflíků použít k přichycení lemů, přišití stuh a připevnění zapínání na háčky a očka.

Pätka na zip

Připevňování zipů bylo mnohem snazší díky patce na zip. Patří také mezi nejběžnější nástavce k šicímu stroji a většina šicích strojů jej obsahuje. Oproti jiným patkám je užší, aby bylo možné obšití zipu.

Patka na zip může držet zip na místě, když se jehla přiblíží k okraji projektu, díky svým zářezům. Proto můžete šít, aniž byste narazili na zuby zipu, které by mohly zlomit jehlu. Některé nožičky zipu jsou dokonce nastavitelné pomocí jezdce na zadní straně, takže můžete změnit jeho polohu.

Pätka se saténovým stehem

Pokud děláte ozdobné stehy často, je nejlepší pořídit si patku pro saténový steh. Tento nástavec na šicí stroj umožňuje stroji vytvářet husté stehy, které se také používají pro nášivky. Proto je dalším názvem saténové nohy nášivka.

Patku pro saténový steh můžete určit podle drážky pod ní, aby se zabránilo deformaci ozdobných stehů. Některé jsou dokonce průhledné, takže můžete vidět, jak vám stehy vycházejí. Průhlednost vám také může pomoci zjistit, zda aplikaci připevňujete správně.

Jak připevníte přítlačnou patku k šicímu stroji?

 • Konkrétní pokyny naleznete v příručce k modelu
 • Zvedněte jehlu co nejvíce
 • Vypněte šicí stroj
 • Zvedněte přítlačnou patku pomocí páky
 • Stisknutím tlačítka za držákem přítlačné patky odeberete aktuální patku
 • Vyrovnejte náhradní patku pod dříkem držáku
 • Spusťte páku přítlačné patky, aby se kolík patky zacvakl do dříku držáku
 • Zvednutím páky zkontrolujte upevnění nohy
 • Závěr

  A to je vše! Právě jsme probrali šest nástavců k šicímu stroji a jak je používat. Jsou nejběžnější přítlačnou patkou a jejich vlastnictví vám pomůže téměř s každým projektem. Ale jejich použití samozřejmě závisí na tom, co budete šít.

  Existují například nožky na knoflíky, zipy a dokonce i nášivky. Vystačíte si i se základním univerzálním chodidlem nebo chodidlem. Doufáme, že to bylo užitečné; zanechte nám komentář, pokud nějaký máte.