Kdy svíčkovat vejce

Jste ve svícování vajíček nováčkem? Nebo jste se možná právě dostali do obchodu s drůbeží a přišli jste na to, že součástí vaší práce je svíčkování vajec? Ať už je to jakkoli, jsme tu, abychom vám pomohli naučit se důležité věci, jako kdy svíčkovat vejce.

Vědět, kdy vejce svíčkovat a kdy ne, je zásadní; náhodné prosvěcování takových vajec může ovlivnit jeho stav. Věděli jste například, že byste neměli svíčkovat vejce konkrétně mezi jedenácti a čtrnácti dny inkubace? Pokud tak učiníte, můžete narušit migraci embrya k ose délky vajíčka.

Nyní vidíte, jak důležité je vědět, kdy správně svíčkovat vejce? Pak vám poskytneme podrobný návod na svíčkování vajec, kdy byste to měli udělat, a všechny ty zábavné věci. Pro začátek si tedy rozeberme základy o svícení vajec.

Co je to svíčkování vajíček?

Svíčkování je technika, jak vidět dozrávání embrya ve vejci. K tomu použijte silný světelný zdroj za vejcem, abyste odhalili rysy skrz skořápku. Svůj název získal od doby, kdy prvním zdrojem světla byly svíčky.

Moderní vaječná svíčka nebo svíčková lampa je svítidlo se zaměřeným paprskem. LED diody jsou nyní doporučovány kvůli jejich vysoce jasné, účinné a velmi dlouhé životnosti. Kromě toho odpadá nutnost výměny žárovek a pohodlí malých přenosných zařízení na baterie.

Můžete jej používat přímo ze zásuvky. Tyto LED také vyzařují spíše chladné světlo než hodně tepla, které může poškodit embryo. Při vysoké poptávce po brojlerech se musíme o taková vejce postarat, abychom takové potřeby uspokojili.

Význam prosvěcování vajíček

Svíčkování vajíček vám umožní sledovat vaše embrya uvnitř vajíčka. Sleduje rychlost plodnosti vajíček, embryonální vývoj a hubnutí. Kromě toho lze identifikovat a odstranit neživotaschopná vajíčka, která mohou být sterilní nebo předčasně uhynout.

Můžete se dokonce vyhnout riziku, že zkažená vejce explodují a zamoří stádo nebezpečnými mikroorganismy. Takže musíte vědět, kdy svíčkovat vejce, abyste předešli těmto věcem. Představte si, že byste ztratili všechna vejce jen proto, že jste jedno zapomněli zkontrolovat; bolestivé, že?

Prosvěcování vajíček jim neublíží jen proto, že jsou mimo inkubátor. Pamatujte, že matka vždy nesedí na vejcích, že? Někdy to opustí, takže si představte, že je čas, abyste je na chvíli zapálili.

Během líhnutí by se měla velikost vzduchových vaků zvětšovat, protože se z vajíček odpařuje voda. Během líhnutí by vejce měla ztratit asi 13 % své původní hmotnosti. Pokud je vlhkost téměř správná, měly by se airbagy v různých inkubačních dnech zvyšovat.

Pokud je airbag výraznější než obvykle, neděste se; vlhkost v inkubátoru může být příliš nízká. Měli byste zvýšit vlhkost inkubátoru, abyste snížili rychlost ztráty vody. Pokud je vzdušný prostor menší než průměr, platí opak.

Kdy svíčkovat vejce?

Po 5 dnech od vylíhnutí můžete vejce zapálit a poté každých pár dní zapálit. Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete svíčkovat vejce ve tmě nebo při slabém osvětlení. Svíčka by měla být držena proti skořápce na větším konci vejce vedle močového měchýře.

Ideální doba pro prosvěcování vajíček je 7-10 dní v inkubátoru. Embrya jsou však během prvního týdne velmi křehká, takže musíte počkat, až toto kritické období pomine. Poté, asi po celém týdnu, můžete jasněji vidět, co se děje.

Rotace vajíček odhaluje dilataci krevních cév a vývoj embryí. Životaschopná vajíčka budou mít zpočátku malé skvrny s rozšířenou arteriální sítí. Poznamenejte si proto tyto důležité dny, kdy svíčkovat vejce.

Kdy svíčkovat vejce během inkubace?

Před umístěním vajec do inkubátoru se ujistěte, že jsou vejce zdravá a nepoškozená. Plodnost se hodnotí každých sedm až deset dní a odstraní se očisty. Pak to můžete opakovat šestnáct dní před vylíhnutím.

Odstraňte mrtvá nebo nedostatečně vyvinutá vejce. V opačném případě mohou nově vylíhlá mláďata prasknout vajíčka a vytvořit páchnoucí sediment. Kromě toho může prosvěcování vajec před vylíhnutím pomoci identifikovat vady vajec, které jim mohou bránit ve vylíhnutí.

Můžete zkontrolovat chybějící žloutky, praskliny, prasklé vzduchové vaky nebo problémy se skořápkou. Embrya se často začnou vyvíjet a pak se zastaví. Sedmidenní indikační svíčka odstraňuje piliny a předčasně uhynulá vejce.

Prosvěcování vajec den před klováním může pomoci zbavit se pozdních odvykajících. Vědět, kolikrát je potřeba vejce spálit, je stejně důležité jako vědět, kdy vejce svíčkovat.

Je prosvěcování vajec pro vejce škodlivé?

Ne, obvykle to tak není, ale může to trvat příliš dlouho nebo být neopatrné. Například ponechání vajíčka na rozpálené žárovce po delší dobu může vajíčko poškodit. Stejně tak vejce mohou zemřít, pokud jsou ponechána v inkubátoru po delší dobu. Problém je pouze v případě, že potřebujete zapálit velké množství vajec najednou. Čím více svíčkových vajec však použijete, tím je pravděpodobnější, že se rozbijí nebo poškodí. Buďte tedy opatrní a dejte si pod pracovní plochu měkký ručník.

Závěr

Při produkci brojlerů je prosvěcování vajec jedním z procesů. Zasvěcování vajíček však není tak jednoduché jako zapalování vajec a sledování toho, co se děje uvnitř. Musíte vědět správný čas, kdy svíčkovat vejce, co očekávat a všechny ty další věci.