Kdy připálit slepičí vejce

Svíčkování vajíček je jednoduchá technika, kterou lze provést i s domácí svítilnou. Ale je užitečné mít nějaké fotografie, abyste věděli, co ve vejci hledáte. Proto budeme diskutovat o věcech, jako kdy svíčkovat slepičí vejce.

Svíčkování vajíček

Než se dostaneme k tomu, kdy svíčkovat slepičí vejce, definujme si svíčkování vajec. Svíčkování je technika, jak vidět růst a vývoj embrya ve vejci. Pomocí silného zdroje světla za vejcem odhalíte rysy skrz skořápku.

Svůj název získal od doby, kdy prvním zdrojem světla byly svíčky. Svíčky na vejce, běžně známé jako svíčkové lampy, jsou moderní světla se soustředěným paprskem. LED diody jsou nyní doporučovány kvůli jejich skvělé svítivosti, účinnosti a prodloužené životnosti.

Není třeba měnit žárovky a zařízení jsou malá, přenosná a napájená bateriemi, což umožňuje jejich použití přímo v hnízdě. Poskytují také chladné světlo spíše než hodně tepla, které může být pro embrya škodlivé. Svíčkování umožňuje sledovat různé charakteristiky, jako je plodnost vajíček a vývoj embrya.

Můžete snížit šance na rozbití špatných vajec a znečištění vaší líhně. Toho je dosaženo tím, že je možné identifikovat neživotaschopná vejce. Kromě toho zapalování neovlivňuje vaše vejce; mějte to na paměti, když se zajímáte o chov drůbeže.

Inkubační vejce můžete bezpečně vyjmout z inkubátoru na několik případů, kdy je budete prosvěcovat. Je to podobné, jako když matka každý den na chvíli opustí hnízdo. Velikost vzduchového vaku by se měla zvětšit, když se vlhkost z vajíčka během inkubace odpaří.

Během inkubace musí vejce ztratit asi 13 % své původní hmotnosti. Pokud je vaše úroveň vlhkosti zhruba správná, měl by se vzduchový vak v různých fázích inkubace roztáhnout. Pokud je vlhkost v inkubátoru příliš nízká (extrémně suché podmínky), bude vzduchový vak větší než obvykle.

Také vlhkost v inkubátoru by měla být zvýšena, aby se omezila rychlost ztráty vody. Pokud je vzduchová mezera menší než obvykle, je tomu naopak. Před inkubací vajíčka zapálíme, abychom hledali praskliny.

Během inkubace umožňují vstup choroboplodných zárodků. Prasklá vejce jsou náchylnější ke kontaminaci. To má za následek brzké odumírání embryí.

K detekci životaschopných vajíček během inkubace můžeme použít prosvícení vajec. Neživotaschopná vajíčka, která jsou neplodná nebo předčasně uhynulá, lze také odstranit dříve, než se zkazí. Zkažená vejce mohou občas vybuchnout a kontaminovat životaschopná vejce i vnitřek vašeho inkubátoru.

Kdy připálit slepičí vejce?

Po 5 dnech inkubace mohou být vejce svíčkována a poté každých několik dní. Svíčková vejce by měla být vyrobena v tmavém prostředí nebo při slabém osvětlení, abyste dosáhli nejlepších výsledků. Svíčka by měla být držena proti skořápce na větším konci vejce, poblíž vzduchového vaku.

Ideální období je svíčková vejce po 7 až 10 dnech v inkubátoru. Protože je embryo během prvního týdne tak zranitelné, měli byste počkat, dokud toto životně důležité období neuplyne. Přibližně po 7 dnech budete moci také jasněji vidět, co se děje.

Otáčení vajíčka umožňuje vidět expanzi krevních cév a vývoj embrya. V životaschopných vejcích bude nejprve malá skvrna se sítí krevních tepen, které se z ní šíří.

Kolikrát byste měli svíčkovat vejce během inkubace?

Takže, kolikrát byste měli svíčkovat vejce, když se inkubují? Před vložením do inkubátoru se ujistěte, že jsou vaše vejce zdravá a nepoškozená. Plodnost se hodnotí každých 7 až 10 dní a vylučují se.

Také to můžete udělat ještě jednou, 16 dní před vylíhnutím. Odstraňte všechna mrtvá nebo nedostatečně vyvinutá vejce. V opačném případě se mohou nově vylíhnutá kuřata ušpinit od páchnoucích šmejdů z explodujících vajec.

Prosvícení vajec před inkubací může pomoci odhalit jakékoli vady ve vejci, které by mohly bránit jeho vylíhnutí. Mohli byste vidět, zda vajíčku chyběl žloutek, prasklo, nemělo prasklý vzduchový vak nebo mělo problém se skořápkou. Embrya se často začnou vyvíjet a pak se zastaví.

Prosvícení po 7 dnech vám umožní eliminovat klíry a brzy uhynulá vejce. Zapálení den před zahájením pippingu vám umožní odstranit pozdní odvykání. Vědět, kolikrát byste měli spálit slepičí vejce, je stejně důležité jako vědět, kdy slepičí vejce.

Je prosvěcování vajec škodlivé?

Ne, zpravidla ne, i když se to může stát, pokud to trvá příliš dlouho nebo jste neopatrní. Pokud necháte vajíčko na horké žárovce delší dobu, může se poškodit. Také, pokud ponecháte vejce mimo inkubátor po delší dobu, může zemřít.

To je problém pouze v případě, že máte na svíčku velké množství vajec najednou. Čím více svíčkových vajíček použijete, tím je pravděpodobnější, že si jedno zlomíte nebo poškodíte. Proto buďte opatrní a pod pracovním prostorem používejte měkké hadříky.

Jak vyrobit svíčkovou lampu?

Pokud máte omezený rozpočet, můžete si vyrobit svíčku na vajíčka. Do kartonové krabice umístěte stolní lampu s brilantní nízkoenergetickou žárovkou. V horní části krabičky udělejte malý kruhový otvor, dostatečně velký, aby se do něj vešel špičatý konec vejce.

Závěr o tom, kdy připálit slepičí vejce

Manipulace se slepičími vejci je zásadní způsob, takže se musíte ujistit, že jste je správně vyhodnotili. Prosvěcování se může zdát jako jednoduchý proces, ale existuje mnoho věcí, které byste se měli naučit, zvláště pokud se zajímáte o produkci brojlerů. Takže teď, když víte, kdy zapálit slepičí vejce, můžete svá slepičí vejce sledovat správným způsobem.