Jaký druh plísně roste v okenních klimatizacích: 4 typy

Když máte doma AC jednotku, pravděpodobně byste si položili otázku „jaký druh plísně roste v okenních klimatizacích?“ Tyto domácí položky mohou stále plesnivět bez ohledu na jejich cenovky.

Plísně rostou tam, kde je vlhko, takže to zjevně neznamená, že je vaše okenní klimatizace výjimkou. Existují však různé druhy plísní a je důležité, abyste věděli, jaké druhy mohou vaši okenní klimatizaci kontaminovat.

Variace plísní v okenních klimatizátorech

Když použijete své ostré smysly, snadno zjistíte formu. Dobrým indikátorem toho je vůně. Pokud najednou zjistíte, že kýcháte nebo kašlete, je pravděpodobné, že kolem vašeho domova číhá růst plísní.

Vzhled plísně je také jistým ohnivým znakem zamoření. Obvykle se objevuje v kruhových skvrnách a různých tmavých barvách, z nichž některé obsahují nádech bílé nebo oranžové. Ať tak či onak, když ho uvidíte, měli byste se ho okamžitě zbavit.

Fusarium

Tento typ plísní často roste v půdách a rostlinách, ale může se mu dařit i na místech, jako je vaše okenní klimatizace. Důvodem je stojatá voda a vysoká vlhkost. Jako takový se nejčastěji vyskytuje v letní sezóně.

Obvykle se objevuje v barvách od bílé, žluté a hnědé. Stejně jako všechny ostatní druhy plísní má také potenciál vyvolat alergickou reakci, takže se oblékněte do ochranných pomůcek, jako jsou brýle, rukavice a masky.

Stachybotrys

Stachybotrys je vědecký název pro černou plíseň. To je často považováno za toxický typ plísně, který může vyvolat nejhorší problémy s respiračním zdravím u osoby alergické na plísně.

Nezobrazuje se pouze černě, jak naznačuje název. Přichází také v nazelenalé barvě.

Chcete -li se ponořit více o tom, jak identifikovat černou plíseň, zde je průvodce, který by mohl nabídnout užitečné tipy a kroky. Tento malý úkol můžete zahájit kontrolou jeho chovných míst, jako je prach, dřevovláknitá deska, vlhká a vodou poškozená místa.

Acremonium

Tento druh plísní vyžaduje k růstu vysokou úroveň vlhkosti. Často roste v místech, jako jsou klimatizační systémy, kde byla voda kondenzována po dlouhou dobu.

Společným jmenovatelem jiných typů plísní je, že může také způsobit kožní reakci. Pokud tedy máte řezné rány a otevřené rány, buďte opatrní s přítomností takových plísní, protože mohou proniknout hluboko do kůže.

Alternaria

To se liší od ostatních typů plísní, protože jde o kombinaci téměř 300 druhů plísní. Spóry plísní se formují do zdánlivě dlouhé struktury řetězce s barvami od černé, zelené a šedé.

To je obvykle známé jako venkovní forma, ale může růst uvnitř, protože oblast je tmavá a vlhká. Jako většina plísní může představovat zdravotní riziko hlavně pro oční bulvy, sliznici a dýchací cesty.

Jsou plísně v okenních klimatizacích nebezpečné?

Profesionální organizace, které se zabývají zamořením plísněmi, jako je americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA), odrazují od používání klimatizací kontaminovaných plísněmi. Když plísně ovlivňují kvalitu vzduchu v interiéru, nakonec to povede k dalším nejhorším scénářům.

Vzhledem k tomu, že spóry plísní jsou příliš malé na to, aby si jich všimli pouhým okem, je důležité provádět pravidelnou kontrolu a čištění okenních klimatizací. Díky tomu se můžete zbavit jakýchkoli potenciálních hnízdišť plísní, než mohou být náhodně vdechnuty.

Co byste měli dělat, pokud máte podezření na plíseň?

Pokud je pravděpodobné, že jsou vaše okenní klimatizace kontaminovány plísněmi, začněte kontrolu vypnutím klimatizace. Dokud je toto zapnuto, vzduch bude nadále vyfukovat mikroskopické spory plísní, což také povede ke špatné kvalitě vzduchu cirkulujícího kolem vašeho domova.

Noste bezpečnostní zařízení a vezměte si baterku. Vyjměte filtr a pečlivě zkontrolujte vnitřní části. Úplný průvodce najdete v tomto článku o tom, jak vyčistit formu klimatizace v okně.

Pamatujte, že s plísněmi by se mělo zacházet bez prodlení, ať už se jedná o do očí bijící známky, nebo se skrývají před očima. Pokud však přicházejí ve velkém množství, je lepší, abyste se drželi stranou od plesnivé oblasti a přenechali úkol profesionálům.

Závěr

Než začnete čistit plesnivé klimatizace, měli byste nejprve vědět, jaký druh plísní roste v okenních klimatizacích. Za jejich vědeckými názvy jsou dobré ukazatele, které si musíte mentálně poznamenat.

Ať už je ve vašich okenních klimatizacích jakákoli cena, musíte se ujistit, že nesbírá prach ani stojatou vodu. Pamatujte, že jste to koupili kvůli kvalitě ovzduší a pokud to zplesniví, nebude to sloužit svému účelu.