Jakou velikost sporáku na dřevo potřebuji? Užitečné informace!

Jakou velikost kamen na dřevo potřebuji? Plánujete si pořídit kamna na dřevo a zajímá vás? Velikost vámi požadovaných kamen na dřevo je možné vypočítat změřením prostoru a vynásobením čtrnácti.

Abyste se vyhnuli špatné izolaci, vynásobte své číslo deseti.

Přestože můžete velikost odhadnout pomocí výše uvedeného výpočtu, důrazně vám doporučuji přečíst si tento článek od začátku do konce, abyste se o velikostech kamen lépe informovali. Určitě si tak pořídíte to pravé do vaší kuchyně.

Výběr kamen na dřevo

Výběr kamen na dřevo vyžaduje zvážení velikosti (malé, střední, velké nebo extra velké) a techniky propalů (malé, střední nebo vysoké). U kamen na dřevo máte k dispozici nekatalytické a hybridní katalytické možnosti. Jedna technologie nemá oproti jiné příliš velké výhody.

Klasifikace katalytických a nekatalytických kamen na dřevo je založena na jejich charakteristikách spalování a jejich zamýšleném účelu. Použité technologie spalování se mezi těmito dvěma liší, aby se snížilo znečištění, zvýšila účinnost a prodloužila se doba hoření.

EPA schválila oba systémy pro splnění nejnovějších kritérií kontroly znečištění ovzduší, protože produkují vysoce účinné plameny. Dodatečné nebo přerušované vytápění z nekatalytických kamen na dřevo je z dlouhodobého hlediska výhodnější než primární vytápění z katalytických hořáků na dřevo.

Výrobci často poskytují nominální a maximální statistiky tepelného výkonu kamen, který se měří v kilowattech (kW). Naproti tomu účinnost kamen se vyjadřuje v procentech.

To znamená, kolik tepla je vydáno z kamen poté, co zbytek jde nahoru komínem. Takže hrubým vodítkem, kamna s účinností 75 procent ztratí komínem 25 procent. Zjednodušeně řečeno, kolik a jak dlouho spálíte dřevo, přímo ovlivňuje, kolik tepla vaše kamna vyrobí.

Fyzická velikost topeniště určuje maximální tepelný výkon kamen. Existuje teorie, která říká, že je možná maximální účinnost přenosu tepla. Dokud je spotřebováno přiměřené množství paliva, je jmenovitý výkon považován za možný.

Kamna na dřevo s výkonem 5 kW

Proč by výrobce propagoval kamna s výkonem 5 kW, když lze přidat několik polen a zvýšit jejich výkon na 8 kW? Navíc stavební pravidla nepotřebují větrací otvory v místnostech s hořáky pod 5 kW.

Vzhledem k tomu, že nejsou vyžadovány stavebními předpisy, a proto je tento model prodejním argumentem, pokud jde o kamna, kromě toho je obtížné přesně určit, kolik dřeva kamna unesou; tři malá polena mohou být ideální, ale pět malých polen může způsobit, že jedno vypadne při otevření dveří.

Pokud ujdete ještě míli, než se dveře stanou příliš nebezpečnými na to, abyste je otevřeli, možná budete schopni propašovat sedm malých špalků. Kdo může v této situaci posoudit, jak vypadá „férové“ nakládání? Jste-li v kamenné prodejně, používejte nahlášené kW pouze jako vodítko při brouzdání u kamen. Vy jste ten, kdo uzavře, co byste měli dostat. Abyste porozuměli používání dřeva, přečtěte si, jak fungují kamna na dřevo.

Nástroj na výpočet velikosti pro kamna na dřevo

Pro pohodlí můžete použít tuto praktickou kalkulačku velikosti kamen na dřevo, abyste zjistili, jakou velikost kamen na dřevo potřebujete, stejně jako velikosti místnosti a požadovanou pokojovou teplotu.

Kalkulačka velikosti krbových kamen vám umožňuje zadat úroveň izolace vašeho domova, pokud je váš obývací prostor otevřený. Před konečným výběrem, která kamna na dřevo jsou vhodná pro váš domov, promluvte si s odborníkem, který vám poskytne přesnější informace.

Jakou velikost sporáku na dřevo potřebujete?

Jakou velikost krbových kamen tedy potřebuji? Při výběru kamen na dřevo zvažte kromě těchto obecných zásad také velikost vašeho domu. Pokud váš dům není dostatečně izolovaný, kamna na dřevo budou mít menší topnou schopnost. Odhad velikosti krbových kamen toto vše díky tomu zohlednil.

Pro jistotu byste měli ještě provést průzkum, abyste zjistili, do které kategorie vaše bydliště spadá. Když už mluvíme o izolaci vašeho domova, myslete na to, kolik máte oken.

Čím vyšší počet oken nebo větší průměr oken sníží topný výkon kamen na dřevo. Totéž platí, i když jsou okna dvojitá.

V neposlední řadě myslete na celkový design vašeho domu. V závislosti na vašich odhadech možná budete muset zvětšit velikost, což vyžaduje otevřený design s několika bariérami a zákoutími.

Nakonec se zamyslete nad typem dřeva, které ve svých kamnech použijete. Některé druhy dřeva generují teplo lépe než jiné, takže na to myslete při výběru kamen na dřevo. Pak, abyste byli vedeni, v osmi základních krocích víte, jak koupit správná kamna na dřevo.

Je to obal!

Poté, co odpovíte na svou otázku: jakou velikost kamen na dřevo potřebuji, můžete nyní jít do obchodu a získat pro vás vhodný model. Pamatujte, že při zakládání ohně používejte pouze dobře vyzrálé dřevo, abyste dosáhli nejlepších výsledků. Než může dřevo nabídnout teplo, musí být úplně vysušeno. Pro další články o kamnech se podívejte, proč moje kamna kouří, když otevřu dvířka. Děkuji za přečtení!