Jaké jsou postupy kontroly škůdců při zpracování potravin? 7 způsobů

Jaké jsou postupy kontroly škůdců při zpracování potravin? Nejpravděpodobnější je, že škůdci představují širokou škálu hrozeb, choroboplodných zárodků, virů a dalších organismů pro každé zařízení pro manipulaci s potravinami.

Kontrola škůdců je kritickou součástí trvalého postupu vaší společnosti pro zajištění kvality vašich potravin a nápojů. Pokud dojde k logickému závěru, že správný proces, uzavření vaší potravinářské provozovny může znamenat konec společnosti, jak ji známe.

Zde jsou některé z toho, co byste měli vědět o kontrole škůdců.

Jaké jsou typy hrozeb škůdců pro potravinářský průmysl?

Růst škůdců závisí na lokalitě, počasí a složkách potravy. Krysy, mouchy, švábi, brouci a moli jsou však škůdci, které můžete najít téměř v každém zařízení na zpracování potravin.

Pro škůdce, kteří zamořují potravinářská zařízení, je třeba objevit mnoho škůdců. Ochrana proti škůdcům v potravinářském průmyslu proto vyžaduje přesnou identifikaci druhů, abyste mohli použít vhodné léčebné postupy pro optimální výsledky.

Mezi škůdce, kteří se často vyskytují v potravinářském průmyslu, patří:

1. Švábi

Kromě šesti parazitických červů, sedmi lidských nemocí a nejméně 33 druhů bakterií se švábi mohou ukrýt v těsných prostorách. Mají také rozmanitou stravu a sklony k rychlému rozmnožování.

Když se plíží odpadem a jinými špinavými oblastmi, mohou se na jejich nohách shromažďovat nečistoty a bakterie, které mohou být následně transportovány do potravin, pracovních prostor a potravinářských strojů, čímž se zvyšuje riziko kontaminace.

2. Mouchy

Kromě ohrožení zdravé produkce, výroby, zpracovatelských zařízení a dalších pracovních oblastí také přenášejí choroboplodné zárodky tím, že se množí v hnijícím odpadu a vlhkém, špinavém prostředí. Když jedí, absorbují špinavé věci do úst a těla.

Trávicí tekutiny některých zvířat mohou být regurgitovány a dokonce i defekovány během krmení a odpočinku. Přispívá k šíření nemoci.

3. Hlodavci

Hlodavci sužují potravinářský byznys i dnes, což představuje vážnou hrozbu. Krysy a myši jsou příklady hlodavců.

Zamoření krysou stále můžete odhalit hledáním náznaků, jako jsou zvuky žvýkání, exkrementy, okusování kabelů a kabelů a skvrny od moči, které můžete vidět pod UV světlem. Rychle se páří a hnízdí blízko místa, kde dostávají potravu.

Jaké jsou postupy hubení škůdců při zpracování potravin?

Metody hubení škůdců pro zpracování potravin jsou restrikce, prevence, fyzické odstranění a chemické techniky. Alternativně odborníci také využívají přístupy biologické kontroly, jako jsou sterilizační programy.

Ochrana proti škůdcům v potravinářském průmyslu se významně spoléhá na schopnost manažerů zařízení detekovat, analyzovat a reagovat na zamoření, jakmile je někdo uvidí. Jakákoli budova, velká nebo malá, může kdykoli trpět zamořením, pokud se tím nezabývá kvalifikovaná společnost na hubení škůdců.

Specialisté na hubení škůdců používají komplexní strategii popsanou jako plán integrované ochrany před škůdci (IPM), aby rozhodli o nejlepším postupu pro konkrétní problém se škůdci.

Manažeři zařízení a specialisté na hubení škůdců musí spolupracovat, aby zajistili provádění strategie IPM, protože ošetření závisí na specifických potřebách každého zařízení. Facility manažeři mohou eliminovat nákladná ohniska a udržovat provoz, pokud rozpoznají varovné signály a budou spolupracovat.

Chcete-li další pomoc o škůdcích, přečtěte si články o tom, jaké jsou kritické vybavení pro hubení škůdců, nebo si odpovězte na otázku, zda je hubení škůdců pro člověka bezpečné?

Jaké jsou metody IPM?

IPM má pět různých fází. Tyto věci jsou v praktickém managementu, který zajišťuje utěsnění štěrbin v chodnících a zdech, přemístění odpadkových košů mimo budovy a použití vhodných pesticidů, aby se zabránilo invazi škůdců.

Vhodná strategie ochrany proti škůdcům musí být jak ekologicky šetrná, tak finančně únosná.

Jak můžete dodržovat program účinné ochrany proti škůdcům?

1. Inspekce

Jádrem efektivního programu IPM je zajištění rutinního monitorování. Skladovací prostory, odpadkové koše a nakládací plošiny jsou jen některé z míst, kde se štěnice skrývají.

2. Preventivní opatření

Pravidelné kontroly údržby jsou jedním z nejlepších způsobů, jak problémům předcházet. Profesionálové mohou utěsnit všechna možná přístupová místa a zajistit, aby byla celá budova během těchto kontrol odolná proti škůdcům.

3. Identifikujte škůdce

Je snazší se jich zbavit a zahájit léčbu, pokud víte, s čím máte co do činění a kolik existujících typů.

4. Posouzení

Po rozpoznání aktuálního problému musíte určit, proč a jak k němu dochází. Odpovědi na tyto otázky pomohou určit optimální způsob kontroly.

5. Léčba

Nechemické prostředky, jako je zachycování, by měly při stanovování integrované ochrany proti škodám upřednostňovat ty chemické.

6. Pozorovat

Zamoření škůdci lze předcházet a eliminovat úpravy ve vašich zařízeních a vašich provozních postupech.

7. Sledování

Výsledek kontroly provedené inspektorem bezpečnosti potravin může určit, zda vaše zařízení na výrobu potravin zůstane otevřené nebo zavřené dveře. Váš program IPM musí zahrnovat prostor pro monitorování.

Závěr

Když se naučíte, jaké jsou postupy kontroly škůdců při zpracování potravin, je nejlepší je provádět a plánovat pečlivě. Ujistěte se, že dodržujete bezpečnostní normy a dodržujete protokoly a požádejte úřady a odborníky o radu.