Jak zkontrolovat, zda není logická deska poškozena vodou: 6 znaků

Když vaše zařízení zaplavalo, pravděpodobně byste se zeptali, jak zkontrolovat, zda není logická deska poškozena vodou. Tento článek vám poradí, co dělat, když se náhodou ocitnete v této situaci.

Před čímkoli jiným je zde uveden seznam signálů, že logická deska vašeho zařízení je poškozena vodou:

  • Baterie se nenabíjí.
  • Systém telefonu nerozpozná baterii.
  • Na displeji telefonu se nezobrazuje podsvícení ani obraz.
  • Telefon se náhodně zhroutí.
  • Porty USB nefungují.
  • Telefon se nezapne.

Co dělat, když je logická deska poškozena vodou

Prvním krokem v jakékoli situaci, včetně absorpce nebo potřísnění elektronického zařízení jakoukoli kapalinou, je vypnout všechny zdroje napájení, jakmile to bude bezpečné.

Zde jsou tipy, které musíte mít na paměti:

  • V první řadě dbejte na svou osobní bezpečnost! Při odpojování jakéhokoli zařízení od elektrické sítě nebo jiného původu postupujte opatrně.
  • Pokud stojíte ve vodě nebo máte mokré oblečení, chraňte se před jakýmkoli možným nebezpečím úrazu elektrickým proudem, než se pokusíte vytáhnout ponořené nebo namočené elektrické zařízení.

  • Najděte bezpečný způsob odpojení elektrického zařízení, pokud je stále pod vodou a je připojeno k vnějšímu zdroji energie. Najděte jistič nebo vypínač pro daný zdroj energie a pokud je to možné, vypněte jej.
  • Pokud se rozhodnete odpojit zástrčku nebo napájecí adaptér ze zásuvky, která nebyla vypnuta, postupujte opatrně.

  • Obnova utopeného nebo promáčeného elektronického zařízení pomocí baterie s sebou nese vlastní řadu rizik. Zkratovaná baterie může způsobit požár nebo chemickou reakci.
  • Nikdy se nedotýkejte elektronického zařízení, pokud si všimnete nebo ucítíte teplo, kouř, páru, bublání, vyboulení nebo tání.

    • Pokud se zařízení stále používá, vypněte ho.
    • Otočte a třeste zařízením, abyste zjistili, zda nevytekla nějaká kapalina.
    • Pokud je to možné, vezměte si baterii.
    • Je-li to možné, rozeberte zařízení, abyste vyprázdnili zbývající kapalinu a začněte čistit vnitřní součásti. To platí zejména pro kyselé nápoje, jako je ovocná šťáva, a zásadité tekutiny, jako je voda na praní.

    Jak čistit logické desky

    Pokud se rozhodnete vyčistit vodou poškozené logické desky sami, zde jsou věci, které musíte mít na paměti:

    Krok č. 1. Úplně rozeberte svůj gadget odstraněním všech vodičů, otevřením všech portů a odstraněním štítů, abyste získali přístup pod ně. Logickou desku zcela namočte do nádoby vhodné velikosti naplněné isopropylalkoholem, abyste vytlačili veškerou zbývající kapalinu kolem nebo pod všemi součástmi.

    Použijte koncentraci 90 procent nebo vyšší, kterou lze získat v lékárně nebo drogerii. Jako alternativu k destilované nebo deionizované vodě můžete použít vyčištěnou vodu, ale její sušení bude trvat déle.

    Keton, aceton a nafta jsou rozpouštědla, kterým je třeba se vyhnout. Pokud chcete znát správné chemikálie, přečtěte si tento článek o tom, jaká chemikálie funguje na deskách plošných spojů poškozených vodou.

    Krok č. 2. Otřete desku logiky zubním kartáčkem, malým štětcem nebo jiným měkkým kartáčkem, abyste odstranili veškeré nečistoty nebo usazeniny z dráždivé kapaliny. Čištění logické desky by mělo být prováděno opatrně, aby nedošlo k poškození nebo vyražení součástí.

    Aby se zabránilo korozi kontaktních ploch plochých kabelů, věnujte zvláštní pozornost konektorům a koncovkám. Pokud máte ultrazvukový čistič, můžete exponované části desky vyčistit úplněji.

    Kromě toho budou odstraněny nečistoty a rez z míst, kam se zubní kartáček nedostane.

    Krok č. 3. Jakmile si budete jisti, že je logická deska čerstvá a bez koroze, vysušte ji fénem nastaveným na studené nastavení. Místo toho můžete pomalu zahřívat logickou desku a vysušit čisticí kapalinu umístěním pod stolní lampu.

    Krok č. 4. Po zaschnutí dílů zkontrolujte konce kabelů a konektory, zda nevykazují známky koroze nebo nečistot.

    Krok č. 5. Vyměňte baterii ve smartphonu za novou nebo za takovou, o které víte, že je v dobrém provozním stavu. Pokud byl váš gadget ponořen, budete téměř jistě potřebovat novou baterii.

    Absorpce není dobrá pro lithiové a jiné druhy dobíjecích baterií. Opět platí, že jakékoli praskání, vyboulení, roztavení nebo změna barvy na baterii znamená, že je to toast.

    Zlikvidujte jej pouze ve středisku pro recyklaci baterií. Z bezpečnostních důvodů jej nenechávejte nikde jinde.

    Krok #6. Po zkonstruování svého vybavení začíná skutečný proces vyhodnocování poškození. Hledejte, co funguje, a nahraďte kusy systematicky, ne najednou.

    V menším elektronickém zařízení s největší pravděpodobností selže baterie, LCD a logická deska v tomto pořadí. Vzhledem k tomu, že poškození vodou je tak běžné, musí seřizovači vědět, na co se zaměřit při řešení reklamací týkajících se vodou poškozeného elektricky poháněného zboží.

    Zda lze elektronické položky po nehodě způsobené vodou obnovit či nikoli, závisí na druhu zařízení, původu vody a výši škody. Abyste pomohli likvidátorům vypořádat se s tímto běžně hlášeným rizikem, je nejlepší projít si různé druhy škod způsobených vodou, na co si dát pozor při řešení těchto škod a jak dostat pojištěného zpět do stavu před ztrátou.

    Pokud chcete další informace o tomto tématu, projděte si tuto příručku o tom, jak vyčistit vodou poškozenou elektroniku.

    Závěr

    Nemusíte se utápět nejistotami, když se snažíte zjistit, jak zkontrolovat, zda není logická deska poškozena vodou. Tento článek zachrání vaše zařízení před dalším poškozením vodou!