Jak zjistit, zda je pod kobercem plíseň: 3 užitečné příznaky

Existují tři způsoby, jak zjistit, zda je pod kobercem plíseň. Jedním z nich je zkontrolovat koberec, zda nevykazuje známky změny barvy.

Tento článek bude hovořit o plísních a kobercích, jejich příčinách a účincích a jak plíseň odstranit. Pokud vás to zajímá, čtěte až do konce našeho článku!

Jsou koberce náchylné k plísním?

Vzhledem k vlastnostem koberců jsou náchylné k plísním. Snadno v nich rostou plísně, protože trvá jen den, než se na mokrém koberci usadí plíseň.

Spory plísní jsou všudypřítomné a čekají, až budou uspokojeny všechny jejich potřeby, aby vyrostly na povrchu. Potřebují vlhkost, teplo, kyslík a zdroj potravy.

Jak plíseň na kobercích ovlivňuje domácí mazlíčky?

Koberce jsou místem, kde mohou děti a domácí mazlíčci odpočívat. Koberec kontaminovaný plísní by je tedy vystavil nebezpečí plísně.

Když jsou domácí mazlíčci vystaveni plísním, mohou mít dýchací potíže a letargii. Někteří mohou mít dokonce plicní krvácení.

Pokud se u vašich mazlíčků objeví takové příznaky, vezměte je co nejdříve k veterináři.

Jak plíseň na kobercích ovlivňuje člověka?

Plísně mají nepříznivé zdravotní účinky zejména na děti. U zdravých dětí mohou způsobit respirační onemocnění.

U některých se kvůli tomu může dokonce vyvinout astma. Mezi příznaky související s dýcháním patří kýchání, rýma a kašel.

Expozice plísní však může také vést k podráždění kůže a očí. Může to dokonce vést k bolestem hlavy.

U dětí s již existujícími respiračními onemocněními se může u nich objevit dušnost a tlak na hrudi.

Znamení toho, že pod kobercem je plíseň

Jak již bylo zmíněno výše, koberce jsou velmi náchylné k růstu plísní. Plíseň je pro majitele domů vážným problémem, takže pamatujte na příznaky, které uvádíme níže.

1. Odbarvení

Obecně je plíseň, která roste pod kobercem, těžko viditelná. Když se však značně rozšíří, dojde ke změně barvy.

Také si všimnete zelených, černých nebo bílých skvrn. Pokud je uvidíte, pravděpodobně máte na koberci růst plísní.

2. Nechutný zápach

I když plíseň na koberci neuvidíte, jeho vůně vám neunikne. Zatuchlý zápach plísně je jedním ze způsobů, jak zjistit její růst ve vaší domácnosti.

Koberce běžně používáte v obývacích pokojích, kde rodina tráví volný čas. Pokud je v místnosti nepříjemný zápach, zničí vám to dobu lepení.

Nejlepší by bylo, kdybyste svůj koberec prozkoumali, jakmile zaznamenáte náznak zatuchlé vůně.

3. Alergické reakce

Pokud se u členů vaší rodiny náhle objeví alergické reakce, jako je rýma nebo podráždění očí, může to být známka kontaminace plísní. Navíc, pokud se tyto příznaky zesílí, když tráví delší dobu na koberci napadeném plísní, pravděpodobně máte co do činění s růstem plísní.

Příčiny plísní na kobercích

Od oblastí s vysokým provozem až po mokré povrchy jsou materiály koberců náchylné k plísním, protože mají schopnost absorbovat.

Tato schopnost absorbovat vlhkost z nich dělá dokonalé prostředí pro plísně. Víte, že spory plísní jsou všude a opravdu je nelze úplně vymýtit.

Pokud však chcete omezit spóry plísní u vás doma, zde je článek o tom, jak se spory plísní u vás doma zbavit. Tyto spory hledají prostředí bohaté na vlhkost, jako je váš koberec.

Pak se tam usadí. Ale odkud tato vlhkost vůbec pochází?

Hlavní příčinou vlhkosti koberce je poškození vodou. Škody způsobené vodou mohou být ve formě záplav, úniků nebo rozlití.

Rozlití jsou typické, když máte doma kojence nebo domácí mazlíčky, kteří si hrají na kobercích. Pokud tyto úniky nejsou okamžitě řešeny, mohou vést k růstu plísní.

Netěsnosti ze stěn nebo podlahy nevyhnutelně povedou také ke kontaminaci plísní. Poškození vodou je předpokladem růstu plísní.

Údržba vašeho domova a zabránění poškození vodou je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zabránit plísním na koberci.

Čištění plísní na kobercích

Pokud není prevence plísní provedena důkladně, je odstranění plísní nevyhnutelné. Naštěstí existuje způsob, jak odstranit plíseň, který je šetrný k majitelům domů.

Můžete použít jedlou sodu, ocet, tea tree olej nebo přípravek na odstraňování plísní. Pro tuto situaci použijte jedlou sodu a ocet.

Krok č. 1. Na koberec znečištěný plísní naneste jedlou sodu a nechte přes noc. To pomůže jedlé sodě absorbovat přebytečnou vlhkost a nepříjemný zápach.

Krok č. 2. Použijte HEPA vysavač a projeďte jej kobercem. Poté namočte kartáč s tuhými štětinami do misky s octem a vydrhněte koberec.

Je lepší to udělat venku, kde podlahu omylem nenamočíte do octa.

Krok č. 3. Vysušte koberec na slunci, abyste zabili zbývající plíseň. Jako důkaz zde je článek o tom, při jaké teplotě plísně umírají.

Závěr

Nyní, když víte, jak zjistit, zda je pod kobercem plíseň, doufáme, že to nebudete muset znovu řešit.

Údržba koberců je náročná, stejně jako jiné formy údržby domu. Jsou však nezbytné, aby se předešlo budoucím nákladům na opravy.