Jak zjistit plíseň za zdmi: 5 faktorů, které je třeba zvážit

Plísně obtěžují váš domov a mohou být škodlivé pro vaši rodinu. Jak plíseň za zdmi odhalit? No, to je přesně to, o čem se budeme bavit.

Máte ten správný článek ke čtení, tak vydržte, protože vám nabídneme nejlepší způsoby, jak odhalit plíseň za vašimi zdmi. Můžete se také podívat na tento související článek o tom, jak odstranit plíseň z vnitřních stěn.

5 nejčastějších příčin růstu plísní

Voda u základů, záplavy, netěsnosti střechy, netěsné potrubí a nízká vlhkost a ventilace jsou pět nejtypičtějších zdrojů plísní.

1. Základová voda

Dávejte pozor na nahromadění vody kolem základů vašeho domu. Pokud je tam hodně vody, může to způsobit zásadní problémy pro váš majetek.

Shromažďování dešťové vody u základů vašeho domu se můžete vyhnout tím, že váš dvůr nakloníte směrem ven od základů. Dalším faktorem ve stejném duchu jsou vlhké sklepy. Sklepy obvykle nemají dostatečné větrání.

To naznačuje, že sklepy mohou mít vyšší vlhkost nebo úrovně vlhkosti než jiné místnosti v domě. Kromě toho jsou sklepy často chladnější, což znamená, že dochází k větší kondenzaci, což vede k vlhkosti a problémům se sklepy.

2. Záplava

Plíseň může být způsobena i záplavami. Problémům s čištěním plísní může být obtížné zabránit, pokud byl váš majetek zaplaven.

Váš domov bude vlhký a může chvíli trvat, než uschne. Vysušení vašeho domova může trvat týdny.

To znamená, že plíseň má vysokou šanci na růst. Mějte na paměti, že růst plísní trvá pouze dvacet čtyři hodin.

3. Zatékající střecha

Netěsnosti střechy, jako je netěsnost potrubí v podkroví, mohou zůstat nezjištěny, dokud se nevytvoří plíseň. Pravidelně kontrolujte, zda vaše podkroví neprotéká, aby bylo v dobrém stavu. Dávejte pozor na mokrá místa, zejména na stropě těsně před podkrovím.

4. Potrubí netěsní

Nejtypičtějším zdrojem tvorby plísní je voda vytékající z potrubí. Nejhorší forma úniku je druh, který nevidíte, například nad stropem nebo uvnitř zdi. Skryté netěsnosti rozmnožují plíseň a plíseň se již mohla rozšířit.

5. Nízká vlhkost

Plíseň může růst ve špatně větraném domě. Nedostatečné větrání vytváří kapsy vlhkého, stagnujícího vzduchu, což podporuje růst plísní. Vlhkost je produkována párou a odpařováním vody. To musí udržovat vyváženou hladinu vlhkosti, aby se vzduch mohl pohybovat ven.

Mějte na paměti, že plíseň může růst pouze za určitých podmínek. To zahrnuje dostatek času na růst, vlhkost, úniky vody nebo jiné zdroje vlhkosti, teplotu, tmu, zdroj potravy, jako je bavlna, sádrokarton nebo dřevo, a spóry plísní.

Detekce plísní za zdmi

Plíseň se také může projevit jako odlupující se tapeta. Zatímco určitému oděru a změně barvy se tapety nelze vyhnout, neobvyklé anomálie povrchu nebo odlupování, jako je praskání nebo bublání, mohou naznačovat vlhkost stěny.

Pamatujte, že vlhkost je vždy spolehlivým předchůdcem plísní. Věnujte zvýšenou pozornost jakýmkoli deformovaným oblastem, které se zdají vlhké.

Tvoření plísní ve vašich chladicích nebo topných systémech můžete zabránit tím, že je budete pravidelně kontrolovat odborníkem. Tmavá spárovací hmota mezi koupelnovými obklady je dalším příznakem plísně v domácnosti.

I když je tento typ s největší pravděpodobností neškodný, záplavy v sousední místnosti nebo netěsnost v koupelně mohou vyvinout jedovatější plísně, které mohou odstranit pouze profesionálové. Vzorek zaslaný k testování vám prozradí, zda je použití vaší sprchy bezpečné.

Plíseň může být také na vině, pokud máte již existující dýchací potíže, které se zdají vzplanout poté, co trávíte delší dobu doma. Mnoho běžných domácích plísní neovlivňuje ty, kteří nemají problémy s dýcháním.

U lidí, kteří ho již mají, však může astma zhoršit. Pokud se zdá, že se vaše dýchací potíže zhoršují bez jasné příčiny, zvažte vyšetření plísní a návštěvu lékaře. Můžete si prohlédnout tento související článek o tom, jak se zbavit plísní na stěnách z betonových bloků.

Plísně mohou mít různé barvy, textury a tvary. Mohou vypadat jako kapající, zelený sliz nebo šedé chmýří, které se jeví jako neškodné. Pokud máte na stěnách oprýskanou barvu nebo neobvykle vysokou úroveň vlhkosti v místnosti, zkontrolujte dvojité netěsné potrubí.

Plíseň může být zdrojem zatuchlého zápachu ve vaší domácnosti, i když jste provedli důkladný generální úklid. Pokud je v jedné části domu nebo v rohu místnosti silnější zápach, mohlo by to znamenat, že plíseň je zdrojem zatuchlého zápachu a ne nedostatek čištění. Pokud jste vynesli odpadky, napařili závěsy a vydrhli koberec a zatuchlý zápach přetrvává, může se jednat o plíseň.

Závěr

I když jste dokončili důkladný generální úklid, plíseň může být zdrojem zatuchlého zápachu ve vaší domácnosti. Pokud je v jedné části domu nebo v rohu místnosti silnější zápach, mohlo by to znamenat, že plíseň způsobuje zatuchlý zápach spíše než nedostatek čištění.

Pokud zatuchlý zápach přetrvává poté, co jste vynesli odpadky, napařili závěsy a vydrhli koberec, pravděpodobně jde o plíseň. Pokud váháte, zda to udělat sami, vždy se můžete spolehnout na odborníky na kontrolu a odstraňování plísní, kteří vám zajistí bezpečný a spolehlivý přístup. Doufáme, že jsme vám poskytli všechny potřebné informace o tom, jak odhalit plíseň za zdmi.