Jak vyrobit flanelovou deku ve 3 snadných krocích!

Ti, kteří chtějí, jak vyrobit flanelovou deku, budou potěšeni těmito třemi snadnými kroky! Zjednodušili jsme proces, takže i ten, kdo nemá velké zkušenosti se šitím, si může vytvořit vlastní deku. Mějte na paměti, že samotná výroba deky je pro začátek poměrně jednoduchá.

Ale proč používat flanel? Flanel nabízí dokonalou měkkost přikrývky díky svému materiálu a povrchové úpravě. A co víc, kdo by nechtěl vytvořit deku s jedinečnými vzory za méně než hodinu?

Jak si vyrobit flanelovou deku doma

1. Připravte kusy látky na šití

Budete potřebovat dvě flanelové látky podle požadované velikosti a designu. Při řezání materiálů nezapomeňte vzít v úvahu výšku uživatele. Poté položte dva kusy flanelové látky jejich pravými stranami k sobě, aby byly potištěné nebo přední strany ve stejném směru.

Chcete lemovat hotovou stranu a horní stranu deky, abyste později vypadali úhledně. Zkontrolujte, zda jsou vzory pravou stranou nahoru a ujistěte se, že obě flanelové látky mají stejnou délku. Poté můžete přistoupit k sešívání flanelové deky.

2. Sešijte deku k sobě

Můžete šít ručně nebo šicím strojem, podle toho, co je vám pohodlnější. Začněte na hotové straně a přidělte ¼ palce švu. Musíte však nechat na spodní straně mezeru pro pozdější otočení.

Pro otočení přikrývky pravou stranou ven by měla stačit mezera asi 4 palce. Nyní jste blízko dokončení flanelové přikrývky; je to tak jednoduché! Nezapomeňte odříznout rohy, aby přikrývka seděla rovně, aniž by se pomačkala.

3. Dokončete deku

Nakonec otočte flanel pravou stranou ven a sešijte mezeru švem asi 4 palce, aby vaše přikrývka měla hraniční povrch. A to je vše! Právě jste dokončili flanelovou deku za méně než hodinu bez použití složitých technik šití!

Jak vyrobíte flanelovou deku bez šití?

Věděli jste kromě fleecu, že z flanelové látky je možné vytvořit i deku bez šití? Výše uvedená tříkroková metoda je již snadná, ale kdo nenávidí jehly a nitě, může si flanelovou deku vyrobit i vázáním uzlů. Jen mějte na paměti, že flanel se na rozdíl od silnějšího fleece materiálu snadněji třepe.

 • Výhodou použití flanelu u nešité kravatové přikrývky je použití čar jako vodítka při stříhání třásní na straně.
 • Odstraněním každého druhého pruhu zvýrazněte vzhled hotové deky a svažte každý kus třásně
 • Na flanelovou deku bez zavazování se nejlépe hodí jednoduchý uzel a pro rustikálnější vzhled můžete nechat okraj samotný
 • Můžete také zkombinovat dva flanelové kusy a svázat paralelní proužky k sobě
 • Jak vyrobíte oboustrannou flanelovou deku?

  Pokud jste fanouškem oboustranných přikrývek, zamilujete si řadu flanelových látek dostupných na trhu. Připravte si dvě flanelové látky jako vrchní a spodní stranu a ustřihněte je tak, aby měly podobné rozměry s rovnými stranami.

 • Položte kusy látky pravými stranami k sobě a přišijte kolem deky
 • Nezapomeňte ponechat na spodní straně asi 5 palců místa, abyste mohli přikrývku otočit pravou stranou ven
 • Před zažehlením okrajů zkontrolujte, zda nejsou rohy vytlačeny úplně ven
 • Sešijte kolem deky a uzavřete mezeru
 • Jak dokončíte okraje flanelové přikrývky?

  Dokončení okrajů flanelové přikrývky nejen zvýrazní její vzhled. Flanel se ve srovnání s jinými látkovými materiály může snadno třepit a tomu můžete zabránit různými technikami lemování.

  Se šicím strojem

  Vyžehlete a přeložte řezané strany s 1/4 palce přídavku na švy. Poté znovu přeložte, aby se neopracované okraje skryly. Sešijte je a proces skládání opakujte dvakrát s lemovou stranou a prošijte.

  Se sergerem

  Můžete také použít serger k dokončení okrajů přikrývky. Přeložte ¼ palce lem na všech čtyřech okrajích a prošijte. Oproti prvnímu způsobu stačí složit a vyžehlit pouze jednou.

  Jak si vyrobíte odpalovací flanelovou deku?

  Pokud chcete útulnější flanelovou přikrývku, můžete si flanelovou přikrývku sestavit tak, jak jste to udělali v předchozím třífázovém průvodci, ale ponechte velmi velký otvor pro vložení polyesterového vatelínu. Upravte vatelín uvnitř přikrývky tak, aby přiléhal k rohům. Vyhlaďte přikrývku a vytvořte šev, který spojí materiály dohromady.

  Zavřete otvor a přišijte na vrch deky klikatým stehem. Nakonec přidejte tři uzly na řadu, aby se vatelín nehýbal. Pro větší bezpečnost můžete každý uzel zavázat čtyřikrát a máte hotovo!

  Závěr

  Flanelové přikrývky mají prostě jedinečný útulný vzhled a pocit. V tomto článku jste se dozvěděli, jak vyrobit flanelovou přikrývku se šitím a bez šití. V podstatě šijete dva kusy látky dohromady a můžete mezi ně vložit dokonce vatelín.

  Pro ty, kteří nenávidí šití, jednoduše otřete okraje a zauzlujte každý kus. Celkově je výroba flanelové deky jedním z nejjednodušších projektů, které můžete udělat. Zanechte komentář níže a dejte nám vědět, jak vaše deka dopadla!