Jak vyměnit kus sádrokartonu poškozeného vodou: 4 snadné kroky

Vědět, jak vyměnit kus sádrokartonu poškozené vodou, vám pomůže rychle vyřešit problém.

Vodou poškozená sádrokartonová deska nutně nevyžaduje výměnu. Možná se vám to podaří ušetřit v závislosti na množství pronikající vody a na tom, jak okamžitě situaci vyřešíte.

Co je třeba vědět před opravou vodou poškozené sádrokartonové desky

K poškození sádrokartonu vodou může dojít z různých zdrojů ve vašem domě a jeho okolí. Zdroje se pohybují od drobných nehod, které se snadno opraví a vysuší, až po silné promočení, které způsobí výrazné nasycení a vážné poškození vašich stěn.

Bez ohledu na původ poškození vodou je třeba okamžitě a správně naložit. Mokré sádrokartonové desky, pokud nejsou kontrolovány, mohou způsobit nebezpečné zhroucení stropů a toxické poškození plísní a plísně.

Vždy určete zdroj vody a zastavte jej, jakmile to bude možné. Před pokusem o vysušení nebo opravu sádrokartonu je nutné toto dokončit.

Známky sádrokartonu poškozené vodou

Poškození vodou je obvykle známkou toho, že je třeba vyměnit sádrokarton. Na druhou stranu, vodou poškozené sádrokartonové desky není vždy snadné identifikovat.

Můžete však zkontrolovat několik věcí, abyste zjistili, zda vaše sádrokartonové desky vyžadují rychlé vysušení nebo úplnou výměnu.

Když sádrokarton absorbuje příliš mnoho vody, časem se zdeformuje. Zkontrolujte šrouby a šrouby obklopující vaši sádrokartonovou desku a zkontrolujte, zda se neuvolnily.

Pokud se vaše sádrokartonová deska zdá zmačkaná nebo měkčí než obvykle, je to další zřejmá známka poškození vodou. Plíseň se může vyvinout během několika dní, pokud voda prosákne do sádrokartonu.

V takovém případě si budete muset najmout dodavatele, který jej vyjme a vymění. Zde jsou některé ze situací, které vyžadují výměnu sádrokartonu:

1. Silné namáčení

Pokud byl váš dům zaplaven, vaše sádrokartonové desky s největší pravděpodobností absorbovaly značné množství vody. V takovém případě je obnovení sádrokartonu do původního stavu nemožné.

Když se s vysoce nasyceným sádrokartonem nepracuje, může se ohnout nebo dokonce zhroutit. V důsledku toho je výměna sádrokartonu vaší nejlepší volbou pro zachování strukturální integrity vašeho domova.

2. Tlumení světla

I když sádrokarton není nejvíce voděodolný materiál, dokáže přežít i malá množství vlhkosti. Na druhou stranu, jakékoli rozlití by mělo být co nejdříve odstraněno.

Můžete použít kuchyňskou utěrku k setření vody z povrchu a malý ventilátor pro urychlení procesu sušení.

3. Napadení plísní

Zatímco drobné poškození vodou nemusí být primárním problémem, plísně a plísně mohou rychle růst na vlhkých stěnách. Plísně mohou představovat vážné zdravotní problémy komukoli žijícímu ve vašem domě, včetně bolestí hlavy, letargie a respiračních problémů.

Znečištěná oblast se objeví jako malé černé tečky na povrchu stěny. Pokud na vaší sádrokartonové desce uvidíte, jak se tvoří plíseň, musíte okamžitě kontaktovat odborníka, aby vám ji vyměnil.

Jak opravit vodou poškozenou sádrokartonovou desku

Poškození vodou ve stěnách může způsobit vážné poškození, které si vyžádá rozsáhlé opravy. Musíte znát varovné signály problému s vlhkostí ve vašem domě, abyste jej napravili dříve, než se zhorší.

Níže jsou uvedeny kroky, jak opravit vodou poškozenou sádrokartonovou desku:

Krok č. 1. Vyčistěte oblast

Vodou nasáklý nábytek a stavební materiály by měly být odstraněny. Odstraňte také veškerý mokrý koberec nebo vycpávku, nebo je alespoň stáhněte zpět, aby podlaha vyschla.

Krok č. 2. Bezpečnost především

Při odstraňování sádrokartonu používejte masku a rukavice, protože některé starší spojovací směsi pro sádrokartony obsahují azbest. Kromě toho před roztrháním materiálu stěny odstraňte všechny neovlivněné elektrické zásuvky.

Nejprve vypněte jističe. Odstraňte a zlikvidujte výstupy, pokud byly zaplaveny.

Krok č. 3. Odstraňte poškozené materiály

Odstraňte materiál stěny na čtyři stopy, pokud je hladina vody menší než dvě a půl stopy. To se hodí při výměně celých sádrokartonových desek.

Odstraňte materiál stěny do výšky osmi stop nebo stropního spoje, podle toho, co je vyšší, pokud je hladina vody vyšší než dva a půl stopy.

Zkontrolujte stěny, pokud nevíte, jaká je hladina vody. Odstraňte veškerou sádrokartonovou desku, která je poškozená, popraskaná nebo prověšená.

Pokud je však pouze vlhká a zdroj vody je čistý, měli byste být schopni ji vysušit.

V závislosti na rozsahu poškození vodou může být také nutné odstranit poškozené sloupky stěn, podlahy, skříně a stropy. Nyní je čas oříznout sádrokarton, který byl poškozen.

Přečtěte si následující článek o tom, jak později opravit obložení dveří poškozených vodou.

Krok č. 4. Vysušte vodou poškozené stěny

Začněte sušit okolí a uvnitř zdi. Otevřete okna a dveře a používejte vysoce účinné dmychadla a odvlhčovače.

Zvyšte pohyb vzduchu za zdmi pomocí ventilátorů a nechte je běžet alespoň dva dny, aby mohly kolíky a podlaha důkladně vyschnout. Je důležité vyhnout se děrování děr do stěn.

Tento přístup nenapomáhá vysychání stěny. Navíc to ztěžuje obnovu sádrokartonu.

Krok č. 5. Deodorizovat a dezinfikovat

Použijte chemickou dezinfekci, abyste zabránili růstu plísní a bakterií mezi stěnami. Je třeba se vyhnout bělidlu, protože nezabrání tvorbě plísní.

Chcete-li se zbavit silných pachů, používejte ozónový stroj po dobu nejméně osmi hodin. Zatímco ozonizátor funguje, opusťte prosím oblast.

Výměna kusu sádrokartonu poškozeného vodou

Krok č. 1. Změřte velikost otvoru, abyste určili, kolik se má vyříznout z čerstvého listu sádrokartonu. Omotejte čtyři spony pro sádrokartonové desky kolem otvoru a připevněte je šroubem pro sádrokarton.

Krok č. 2. Potom vložte kusy sádrokartonu a upevněte je pomocí sádrokartonových svorek. Vyhněte se nadměrnému utahování šroubů sádrokartonu.

Krok č. 3. Pro integraci se stávající sádrokartonovou stěnou použijte sádrokartonovou pásku a spojovací hmotu. Nakonec, pro hladký povrch stěny, oblast mnohokrát obruste.

Krok č. 4. Posledním krokem při opravě vodou poškozené sádrokartonové desky je natření. Nejprve se ujistěte, že spárovací hmota je suchá, protože bude obsahovat hodně vlhkosti.

Chcete-li pomoci utěsnit oblast, natřete stěnu základním nátěrem a poté natřete celou stěnu, abyste zajistili, že barva bude v celém rozsahu konzistentní.

Pokud má vaše stěna tapetu, přečtěte si tento článek o tom, jak nahradit vodou poškozenou tapetu, kde se dozvíte více.

Závěr

Voda může poškodit váš dům, zvláště pokud vaše zdi zvlhnou. V důsledku toho se sádrokarton začíná zhoršovat.

Nyní víte, jak vyměnit kus vodou poškozené sádrokartonové desky, nyní můžete začít s opravou poškozené sádrokartonové desky pomocí výše uvedených kroků.