Jak vyčistit plíseň na verandě (a 5 jednoduchých kroků prevence)

Na otázku „jak vyčistit plíseň z verandy“ musíte vědět, jakou verandu máte. Je to dřevěná veranda nebo betonová veranda? Pokud se jedná o dřevěnou verandu, použijte k čištění ocet nebo bělidlo.

Při čištění betonu od plísní můžete cement vymývat.

Veranda je krásným doplňkem vašeho domova. Díky tomu je váš domov přívětivější a příjemnější na pohled a jeho údržba je samozřejmě docela náročný úkol.

Co je plíseň?

Plíseň je druh houby, která se množí na vlhkých površích. Úzce souvisí s plísní, ale liší se barvami.

Plíseň obvykle přichází v odstínu bílé a můžete vidět nějaké bílé skvrny uvnitř vašeho domova, které obvykle ignorujete, protože si myslíte, že je to jen malinká skvrna, a pak se skvrna najednou stane velká.

To vás nechá přemýšlet, jak rychle plíseň roste? Růst plísní závisí na prostředí, které si zvolí k růstu, ale obvykle začnou růst během 24–48 hodin.

Co způsobuje plíseň na verandě?

Vzhledem k tomu, že se vaše veranda nachází mimo váš dům, můžete si myslet, že je v bezpečí před plísní, ale ne, mýlíte se. Vaše veranda není imunní vůči vlhkosti, která pomáhá plísni růst.

Pokud máte dřevěnou verandu, je náchylná k plísním, protože dřevo absorbuje vodu, což by mohlo pomoci růstu plísní. I když beton není tak náchylný k plísním, stále může růst na jeho povrchu.

Jak odstranit plíseň na dřevěné verandě

K čištění plísně na vaší dřevěné verandě budete potřebovat ocet nebo jakýkoli prostředek na odstranění plísní, který nebude korodovat dřevo.

Začněte nanášet produkt dle vlastního výběru na povrch dřeva, poté postižené místo vydrhněte pevným drátěným kartáčem a důkladně opláchněte. Postup opakujte, dokud všechna plíseň na verandě nezmizí.

Můžete také použít bělidlo na čištění dřeva, zředit bělidlo na galon vody a dát do rozprašovače. Jakmile je v lahvičce, nastříkejte na postižené místo a místo vykartáčujte a opláchněte.

Jak odstranit plíseň na betonové verandě

Pokud jde o to, jak vyčistit plíseň z betonu, možná budete chtít nejprve vyčistit prostor verandy. Ujistěte se, že věci, které nejsou napadeny plísněmi, jsou mimo cestu a nic nezůstalo na podlaze.

Dále můžete chtít produkt na odstranění plísní. Ve vašem místním obchodě je spousta, abyste si mohli svobodně vybrat, jaký produkt chcete.

Můžete také použít ocet nebo bělidlo. Postupujte podle výše uvedeného postupu pro kroky.

Jak zabránit růstu plísní na verandě

Abyste na verandě udrželi plíseň bez plísní, uvádíme několik jednoduchých kroků, které můžete podniknout.

Krok č. 1. Zajistěte správné větrání

Zajištění správné ventilace povrchu může pomoci cirkulaci vlhkosti. Odstranění nepotřebných nástrojů, krabic nebo nábytku na verandě by umožnilo správné proudění vzduchu.

Při správném větrání se nebude hromadit vlhkost a plíseň nebude mít živnou půdu.

Krok č. 2. Odstraňte bariéry proti slunečnímu záření

Sluneční záření je jedním z přirozených zabijáků spór, které mohou vést k růstu plísní. Zajištění správného slunečního světla na verandě může pomoci zabránit růstu plísní.

Odstraňte vysoké krabice nebo rostliny, které mohou blokovat sluneční světlo z vaší verandy. Nejlepší je zajistit, aby veranda mohla mít sluneční světlo alespoň jednou denně, aby se zabránilo výtrusům a vlhkosti.

Krok č. 3. Pravidelně čistěte

Čištění verandy alespoň jednou týdně vám pomůže zabránit růstu plísní. Plíseň se živí organickými sloučeninami; zametání a utírání prachu je tedy může pomoci odstranit.

Odstranění zdroje potravy plísni může zabránit jejich rozmnožování na verandě.

Krok č. 4. Natřete povrch vaší verandy

Natírání verandy barvou odolnou vůči plísním vám může pomoci zajistit, aby tam plíseň nemohla růst. Tuto barvu lze nalézt v jakékoli blízké lakovně ve vašem okolí.

Krok č. 5. Odstraňte veškeré rané známky plísní

Prevence je vždy lepší než léčba. To je důvod, proč, když na verandě objevíte jakékoli rané známky plísně, měli byste je co nejdříve odstranit.

Při jejich odstraňování budete muset smíchat 1 šálek bělidla s 1 galonem vody, nanést směs bělidla a vody na postižené místo houbou a důkladně opláchnout.

Jaká jsou zdravotní rizika plísní?

Lidé s alergií na plísně a plísně mohou být náchylní k vážným zdravotním komplikacím při vdechování. Plíseň vyvolává u jedince, který ji vdechl, symptom podobný alergii a při dlouhodobé expozici může mít vážný účinek.

Robustní imunitní systém nemusí zaručit, že nepociťujete žádné zdravotní komplikace. Při čištění plísní byste se měli vždy ujistit, že máte na sobě ochranný materiál, abyste předešli zdravotním komplikacím, ať už máte nebo nemáte robustní imunitní systém.

Závěr

Nyní, když víte, jak vyčistit plíseň na verandě a jednoduché způsoby, jak tomu zabránit, můžete udržovat exteriér vašeho domova čistý a reprezentativní!