Jak udržet plíseň v karavanu během skladování: 4 nejlepší tipy

V tomto článku máme čtyři způsoby, jak udržet plíseň v karavanu během skladování. Většinu je snadné udělat, snad kromě kontroly těsnosti.

I tak jsou ale nezbytné pro udržení vašeho karavanu bez plísní. Přečtěte si prosím až do konce tohoto článku o prevenci plísní!

Mold On Campers

Karavany jsou nutností pro vášnivé cestovatele. Jejich údržba však může být hrstka.

V průběhu let mohou vyžadovat několik oprav a jsou také náchylné k plísním. To je důvod, proč v tomto článku budeme hovořit o tom, jak je udržet bez plísní. Nejprve si promluvme o tom, jak se plíseň vyvíjí a jaké jsou známky růstu plísní v karavanech.

Jak vzniká plíseň na karavanech?

Sezónní změny mohou ovlivnit táborníky. Během léta vedou vlhké podmínky k růstu plísní. Během zimy dochází ke kondenzaci, což vede také ke kontaminaci plísní.

Plíseň se však častěji tvoří v zimním období. Kondenzace je pro táborníky velkým problémem, protože poškozuje různé konstrukce – od podlah přes stěny až po nábytek.

Kondenzace způsobuje rez na kovových částech a hnilobu na dřevě. Způsobuje poškození vodou, což má za následek růst plísní.

Dalším důvodem růstu plísní je rozbité těsnění na vašich oknech a dveřích. V období dešťů poškozený tmel propouští vlhkost, což pak vede k tvorbě plísní.

Konečně, mokré vybavení uvnitř karavanu zve spory plísní, aby se na nich usadily. Takže nesušte mokré věci uvnitř RV. Pokud řešíte škody způsobené vodou v karavanech, může vám pomoci tento článek o opravách vodou poškozených podlah RV.

Jaké jsou jasné známky růstu plísní na karavanech?

Jedním ze zřejmých příznaků růstu plísní na karavanech je zápach. Pokud si všimnete vlhkého zápachu ve svém karavanu, znamená to, že máte problém s plísní.

Dalším příznakem kontaminace plísní jsou skvrny na koberci, podlaze nebo stěnách. Mohou to být černé, zelené, bílé nebo modré skvrny.

Pokud máte potíže s identifikací plísně, zde je užitečný průvodce pro identifikaci plísně podle barvy. Doporučujeme vám, abyste problémy s plísněmi řešili, jakmile je objevíte, aby neovlivnily integritu vašeho karavanu a nezpůsobily vám zdravotní problémy.

Tipy, jak udržet karavany během skladování bez plísní

1. Udržujte svůj karavan dobře větraný

Když karavan nepoužíváte, otevřete okna. Ujistěte se, že svůj obytný vůz skladujete na bezpečném místě, kam by se nedostali žádní škůdci. Podporujte proudění vzduchu dovnitř a ven z karavanu, aby se uvnitř neudržela vlhkost.

Pokud je však venku vlhko, zavřete okna karavanu. Ujistěte se, že je vnitřek suchý.

2. Zkontrolujte si vodovodní potrubí

Protože poškození vodou je hlavní příčinou růstu plísní, před uskladněním karavanu se ujistěte, že je váš vodovodní systém v pořádku. V opačném případě by netěsnosti vedly k hnilobě nebo korozi a nevyhnutelně by vedly ke kontaminaci plísní.

3. Zkontrolujte a vyměňte těsnění

Prohlédněte si střechu a okna, zda nejsou rozbité. Poté je okamžitě opravte. Trhliny nebo díry na střeše vašeho karavanu mohou způsobit poškození vodou, zejména z místa, kde jste svůj karavan skladovali.

4. Odvlhčovač

A konečně, pravidelně odvlhčujte svůj karavan a místo, kde jej skladujete. Udržujte úroveň vlhkosti ve svém obytném automobilu, abyste zabránili růstu plísní.

Postup odstranění plísně z karavanů

Ideální je prevence růstu plísní. Pokud toho však nelze dosáhnout kvůli nevyhnutelným okolnostem, můžete plíseň z karavanu odstranit následovně:

Krok č. 1. Chraňte se

Nasaďte si dlouhé rukávy a rukavice. Noste také masku a brýle. Ty vás ochrání před plísní.

Krok #2.1. Vnější forma

Pro vnější plíseň jděte do železářství a kupte si sprej značky obchodu. Postupujte podle pokynů na produktu a podle toho jej používejte. Pamatujte však, že údržba exteriéru vašeho karavanu je stále nejlepším způsobem, jak jej chránit.

Krok #2.2. Na vnitřní plísně

Udržujte svůj pracovní prostor dobře větraný. Poté si vyberte z následujících řešení na hubení plísní:

  • Bílý ocet – Bílý ocet je účinný dezinfekční prostředek. Můžete ho použít čistý, ale jeho vůně může být rušivá.
  • Tea tree oil – Tea tree oil je dražší volbou, ale funguje a krásně voní. Další výhodou použití tea tree oleje je, že dokáže udržet pavouky pryč.
  • Peroxid vodíku – Toto je účinné řešení, ale méně škodlivé než bělidlo. Přesto doporučujeme před použitím peroxidu vodíku provést bodový test.
  • Jedlá soda – Jedlá soda je ideální volbou, pokud hledáte něco, co dokáže odstranit i zatuchlý zápach. Smíchejte čtvrtinu ve spreji s vodou a můžete začít.

Ponechte následující roztok na místě zasaženém plísní a poté podle potřeby vydrhněte.

Krok č. 3. Otřete a osušte

Po vydrhnutí plísně z postižených oblastí RV ji otřete. Před opuštěním karavanu se ujistěte, že je místo suché.

Závěr

Naučit se, jak udržet plíseň v karavanu během skladování, je spolehlivý způsob, jak v budoucnu předcházet nákladům na sanaci plísní. Doufáme, že vám tento článek o tipech na prevenci plísní pomohl!