Jak se zbavit plísní na exteriéru auta: 5 užitečných kroků

Možná jste si všimli několika přetrvávajících plísní a nyní hledáte, jak se zbavit plísní na exteriéru auta.

Zpočátku to může vypadat hrozně a náročné, ale je to hračka. Zde v tomto článku vám poskytneme několik kroků a řešení, která můžete vyzkoušet.

Co je plíseň?

Plíseň je druh povrchové houby, která se objevuje jako skvrna šedé nebo dokonce bílé houby na povrchu vlhkého místa. Plíseň můžete odstranit pomocí kartáče a čisticího prostředku z obchodu.

Plíseň obvykle poroste na čemkoli, co jim poskytuje dostatečnou výživu. V domácnostech tedy může nejvíce růst na bavlně, lnu, umělém hedvábí, vlně, kůži, dřevu a papíru.

Mnoho syntetických tkanin je odolných vůči plísním. Odstranění plísní a plísní z exteriéru auta může být oříšek a pravděpodobně to není něco, co budete chtít velmi brzy opakovat.

V důsledku toho je důležité vynaložit úsilí, aby se to již neopakovalo.

Jak odstranit plíseň na exteriéru auta

Zbavit se plísní na vnějšku auta může být složité a trochu riskantní, takže pokud s ním nezacházíte opatrně nebo profesionálem, může způsobit větší poškození vašeho vozu.

Krok č. 1. Poznejte nebo najděte postižené oblasti ve svém autě. Zkontrolujte poškození a stav vozidla.

Počet řas a plísní na vnější straně a stav vozidla určí, které postupy jsou bezpečné.

Krok #2. K odstranění plísní použijte vodu. Použití vysokotlaké myčky, ať už s hadicovou přípojkou nebo tryskovou myčkou, k odstranění řas je velmi úspěšný způsob.

Můžete to použít pouze u určitých vozů, jinak riskujete poškození. Vysokotlakou vodu používejte pouze u automobilu, který je celkově v dobrém stavu.

Neměly by vykazovat žádné viditelné příznaky opotřebení a poškození, které by mohla pračka zhoršit.

Krok č. 3. Sněhová pěna nebo autošampon budou prospěšné při odstraňování plísní na exteriéru vašeho auta. Postižená místa důkladně změkčí nebo vyčistí.

Krok #4. K odstranění plísně z laku auta je ideální použít mycí chňapku z mikrovlákna. Buďte však velmi opatrní, pokud ne, mohlo by to roztrhnout část laku na exteriéru vašeho auta.

Poté jej můžete měkkým kartáčem odstranit z pryžového těsnění a obložení. Mytí je nejčastějším zdrojem zjevných škrábanců na srsti, proto buďte při čištění laku svého vozu opatrní.

APC

Pokud budete trpěliví a opatrní, nebudete mít žádné problémy. Nejbezpečnějším způsobem, jak zničit jakékoli zbytky řas nebo plísní, je použít APC vyrobené výhradně pro použití v automobilech.

Směs IPA

Další vynikající alternativou je použití směsi IPA 50/50. Účinně odstraňuje řasy a plísně a lze jej bezpečně použít jak na barvu, tak na gumu.

Nastříkejte, setřete a poté ihned opláchněte. Pokud necháte IPA na povrchu příliš dlouho, vyschne, vybledne a rozbije se.“

Ocet a voda

Můžete také použít zředěný ocet (25% ocet, 75% voda) k nastříkání na postiženou oblast a poté opláchnout, jak je uvedeno výše.

To je však agresivnější, zvláště při použití výraznější koncentrace. Takže pokud můžete, doporučujeme místo toho použít APC.

Slaná voda

Slanou vodu lze také rozstřikovat a používat, jak je uvedeno výše. Do 500 ml vody přidejte asi lžičku soli a promíchejte.

Aplikujte na všechna místa, která mají plíseň. Sůl však může barvu vysušit a způsobit, že bude náchylnější k praskání a loupání.

Krok č. 5. Pokud nějaké jsou, zabijte zbývající plísně pomocí antimikrobiálního APC. Můžete použít tmel, abyste zabránili opětovnému růstu z postižených oblastí.

Vůz důkladně osušte a odstraňte veškerou vlhkost, kde se mohou plísně znovu rozrůstat.

K ochraně laku použijte vosk, pečetidlo nebo keramický nátěr. Tmely jsou pravděpodobně nejlepší volbou, protože se snáze nanášejí než keramické povlaky a vydrží déle než vosky.

Měli byste také chránit pryžová těsnění a plastové obložení. Chrání jej před řasami a plísněmi, stejně jako časem vybledne a vysuší.

Další informace naleznete v tomto článku, který vám poradí, jak odstranit plíseň z exteriéru auta.

Nejlepší věcí, kterou můžete udělat pro to, aby byl váš automobil čistý a chráněný proti řasám a plísním, je časté mytí. Pokud své auto umyjete alespoň jednou za měsíc, žádné řasy ani plísně už znovu nevyrostou.

Závěr

Doufáme, že jsme vám poskytli užitečný článek, který vám pomůže. Kromě toho, že víte, jak dostat plíseň na exteriér auta, ujistěte se, že používáte také údržbu a prevenci.

Podívejte se, jak odstranit plísně stromů z laku auta, kde získáte další pomoc. Mohlo by to být hodně užitečné pro další nápady, které se mohou hodit.