Jak se zbavit plísně Penicillium: 5 jednoduchých domácích kroků

Všimli jste si někdy, že se na površích vašeho domova usazuje modrá nebo modrozelená plíseň? Zde je návod, jak se zbavit plísně penicillium v ​​pěti snadných krocích.

Pravděpodobně jste slyšeli o antibiotiku zvaném penicilin, ale vsadíme se, že nevíte, že se ve skutečnosti vyrábí z druhu plísně známé jako penicillium. Ačkoli má antibiotikum mnoho zdravotních výhod, vystavení plísni, ze které pochází, vám poskytne pravý opak.

V následujících částech se seznámíme více o tom, jak plíseň penicillium vypadá, jaké má účinky na zdraví a dáme vám tipy, jak se jí zbavit.

Stručný přehled o plísni Penicillium

Plíseň Penicillium je velmi častým typem plísně, ale na rozdíl od ostatních typů může růst i v oblastech s nízkou vlhkostí. Proto má více šancí růst na částech vašeho domova, takže musíte být extra pozorní, když na to přijde.

Vypadá jako modrá nebo modrozelená a má těžší zatuchlý zápach ve srovnání s ostatními typy plísní. Plíseň Penicillium roste venku na površích listů, dřeva a shnilých plodů a uvnitř na kobercích, starých matracích, polštářích a látkách.

Můžete také najít tuto plíseň rostoucí na potravinách, jako je sýr a chléb. Staré knihy jsou také náchylné k plísni penicillium.

Chcete-li získat další informace, zkuste si přečíst tuto příručku o identifikaci plísní, abyste věděli, kde roste plíseň penicillium a další!

Jak plíseň penicillium ovlivňuje vaše zdraví?

Vystavení plísni, bez ohledu na její druh a použití, není dobré pro vaše zdraví. Vdechování spór plísní neprospěje vašim plícím a místo toho způsobí dýchací potíže.

Když jste vystaveni plísni penicillium, můžete zaznamenat příznaky, jako je kýchání, kašel, rýma, dušnost a dokonce chronická sinusitida. V horších případech mohou mykotoxiny produkované touto plísní poškodit vaše vnitřní orgány.

Imunokompromitovaní jedinci jsou náchylnější ke zdravotním problémům způsobeným vystavením plísním. To však nezbavuje možnosti zdravých jedinců pociťovat stejné účinky.

Pokud si všimnete růstu plísní ve svém domě a zaznamenáte jakékoli příznaky, okamžitě se poraďte s lékařem.

Jak se zbavit plísně Penicillium

Odstranění plísně penicillium není bezpečný a jednoduchý úkol. Pokud však napadení není závažné, můžete se s ním vypořádat pomocí domácích metod.

Krok č. 1. Používejte ochranné pomůcky

Než něco uděláte, je velmi důležité nosit ochranné pomůcky, abyste se co nejvíce chránili před plísní. Používejte pár jednorázových rukavic a ochranné brýle jako brýle.

Krok č. 2. Vytvořte směs na hubení plísní

Vezměte si nádobu a smíchejte jeden díl octa, jemný mycí prostředek nebo peroxid vodíku a tři díly vody. Můžete také přidat množství bělidla, pokud to považujete za nutné.

Krok č. 3. Naneste směs

Pomocí stříkací láhve naneste směs po celé horní části plesnivého povrchu. Nechte pár minut odležet.

Krok č. 4. Vydrhněte formu

Uchopte houbu nebo jemný kartáč a vydrhněte formu z povrchu. Dělejte to opakovaně, dokud již neuvidíte žádnou plíseň, a buďte opatrní, abyste nepoškodili oblast.

Krok č. 5. Opláchněte a osušte

Po dokončení drhnutí oblast opláchněte nebo otřete čistým hadříkem. Poté nechte zcela samovolně uschnout.

Při řešení plísně penicillium na čalounění nebo koberci si bohužel ve většině případů vyžádá jejich likvidaci a výměnu. Hodí se i na plesnivé potraviny.

Pokud je vaše jídlo kontaminováno plísní, neexistuje způsob, jak ho zachránit. Zbavte se ho a poté důkladně vyčistěte lednici, abyste odstranili zbývající spory nebo částice plísní.

Vzhledem k tomu, že staré knihy nejsou v bezpečí před plísní a je pravděpodobné, že se s ní setkáte, můžete si zkusit přečíst tento článek o tom, jak odstranit plíseň z papírových dokumentů, aby vám pomohl.

V případě závažných případů napadení plísní je lepší neriskovat své zdraví tím, že zavoláte odbornou pomoc. Je to to, co je vhodné nejen pro vaši bezpečnost, ale také pro zajištění účinnějšího čištění a ujištění, že se nebude opakovat.

Tipy, jak zabránit opětovnému růstu plísně penicillium

Po odstranění plísně penicillium ve vašem domě práce nekončí. Další věc, kterou musíte udělat, je ujistit se, že znovu nevyroste.

Vzhledem k tomu, že se spóry plísní zdržují ve vzduchu, pomůže, když ve svém domě zajistíte správné větrání a dobré proudění vzduchu. Sníží také vlhkost a vlhkost, což jsou kritické faktory pro růst plísní.

Můžete také zvážit použití odvlhčovače nebo čističky vzduchu, které jsou také užitečné při snižování vlhkosti uvnitř vašeho domova. Pokud kontaminace plísní přetrvává, zkuste zavolat odborníky na odstraňování plísní.

Závěr

Ze všech hub, které zamořují náš domov, musí být plíseň tím nejčastějším nepřítelem. Roste v oblastech, kde to nečekáte.

Plíseň Penicillium může být užitečná, ale přesto není dobré ji udržovat v pohodlí domova. Naučte se, jak se zbavit plísně penicillium a zachránit zdraví své i své rodiny před jejími nepříznivými účinky.