Jak se zbavit plísně na klíčících semenech: 5 snadných kroků

Plísně jsou jednou z největších frustrací majitelů domů, jako jste vy, dokonce i při péči o rostliny. Jediné, co vás napadne, je zbavit se plísní na klíčících semenech dříve, než forma vůbec ohrozí vaše brzy zdravé rostliny.

Nemusíte se tímto problémem trápit, protože plísně jsou pro vaše semena ve skutečnosti neškodné, za předpokladu, že podniknete okamžité kroky, jakmile je chytíte. Je to také běžný problém, se kterým se mohou setkat začátečníci nebo dokonce „experti“.

Nicméně stav nebo prostředí způsobující růst plísní mohou být důvodem, proč vaše rostoucí sazenice musí vymřít.

Máte štěstí, protože tento článek vám může pomoci dostat plísně ze semen v pouhých pěti jednoduchých krocích. Navíc vám poskytneme několik tipů, jak zabránit vzniku plísní.

Příčiny růstu plísní na počátečních semenech

Než se pustíme do kroků k odstranění plísní, proč si nejprve nepromluvíme o tom, co způsobuje růst plísní na vašich klíčících semenech?

Špatné větrání

Hlavním důvodem pro rozvoj plísní je teplota obklopující sazenice. Špatné větrání nebo příliš vysoké teplo způsobuje zvýšenou vlhkost v oblasti pozemku.

Vlhké prostředí umožňuje plísním prosperovat, i když je to stejně dobré prostředí pro růst semen.

Toto zapařené prostředí by však bylo dokonalým místem pro rozmnožování různých druhů plísní. Jedním z nejběžnějších druhů, se kterými se můžete setkat, je bílá plíseň.

Přemokření

Druhou příčinou plesnivých semen může být nadměrné zalévání vašich rostlin. Tato opakovaná akce zanechá vaše semena namočená ve vodě, čímž se v půdě zadrží spousta tekutiny.

Přeplněnost

Někdy máte tendenci přeplňovat semena uvnitř stejného sazenicového pozemku, a jakmile semena zakoření, dojde k přetížení. Toto přeplnění způsobuje nedostatečné proudění vzduchu, díky čemuž jsou klíčky snadným cílem plísní.

Zde je další informativní článek o příčinách bílých plísní na rostlinách, který vám může pomoci vyřešit další problémy s plísněmi rostlin.

Odstranění plísně na klíčících semenech

Nyní, když znáte příčiny plísně semen, pojďme na rychlé a snadné kroky, jak se zbavit plísně na klíčících semenech.

Krok č. 1. Připravte si nástroje

K seškrábání forem budete potřebovat jednoduché nástroje. K odstranění bílých plísní z půdy můžete použít malou dýku nebo ostrou tužku.

Jakýkoli ventilátor může také pomoci zajistit ventilaci semen a půdy. Budete to potřebovat v následujícím kroku.

Vlhkoměr je dalším užitečným nástrojem ke kontrole úrovně vlhkosti země, aby se zabránilo přemokření.

Krok č. 2. Odstraňte formy pomocí nástroje

Chcete-li zahájit proces, opatrně oškrábejte co nejvíce forem, abyste snížili počet plísní. Poté jej otřete do papírového ručníku a zajistěte jeho řádnou likvidaci.

Tento krok vám pomůže rychle odstranit všechny bílé plísně v půdě a sazenicích.

Možná se budete muset zbavit i silně infikovaných částí půdy. Přečtěte si tento článek, který vám pomůže se správným procesem likvidace zeminy v květináči.

Krok č. 3. Odvětrávejte podnosy hrnců

Pokud jste drželi víko na sazenicích, mohlo to přispět k růstu plísní. Opatrně otevřete jeden konec uzávěru, aby vzduch mohl proudit do vašeho pozemku.

Pokud se však semena již vyvinula, můžete kryt zcela sundat, abyste umožnili správné větrání půdy a rostliny. K ventilaci použijte ventilátor.

Krok č. 4. Vysušte půdu

Po otevření víka nechte půdu trochu vyschnout. Zajištění rovnoměrné vlhkosti půdy vám pomůže vyhnout se přílišné vlhkosti.

Mezi zavlažováním nechte ornici vyschnout, ale vyhněte se jejímu úplnému vyschnutí. Před každým zavlažováním zkontrolujte úroveň vlhkosti pomocí vlhkoměru.

Krok č. 5. Zavřete topnou podložku

Nakonec, abyste se vyhnuli příliš velkému žáru na sazenice, ztlumte spodní teplo, jakmile semena již vyklíčí.

Tipy, jak zabránit růstu plísní a opětovnému růstu na klíčících semenech

I když jste podnikli kroky k odstranění plísní, mohou se vrátit a zamořit vaše semena. Abyste tomu zabránili, věnujte pozornost některým níže uvedeným tipům ohledně péče o klíčící semena.

  • Zajistěte dobrou ventilaci vzduchu jemným spuštěním oscilačního ventilátoru nad semennými plochami. Vyvarujte se však vysychání půdy.
  • Kromě správného proudění vzduchu zajistěte svým rostlinám dobré světlo tím, že je umístíte na místo bez přímého kontaktu se slunečním zářením. 12–16 hodin vystavení pevnému nepřímému světlu každý den pomůže semenům dobře vyklíčit.
  • Před použitím misky se semeny, lopaty a další sázecí nástroje sterilizujte. Namočte a vydrhněte je v roztoku bělidla.
  • Peroxid vodíku může také fungovat jako rostlinný fungicid.

  • Když se podnos přeplní, zaštípněte a přemístěte sazenice, abyste zabránili nedostatečnému proudění vzduchu.
  • Zvažte provádění spodního zavlažování, aby kořeny mohly přímo absorbovat vodu. Zabraňuje nadměrnému smáčení povrchu půdy, takže se plísně nemohou množit.
  • Závěr

    Kroky, jak se zbavit plísně na klíčících semenech, jsou možná bezstarostné, protože plíseň dosud nezpůsobila vašim rostlinám vážné poškození.

    Pamatujte, že kromě okamžitých opatření je také stejně důležité zabránit růstu plísní změnou postupů při výsadbě. Nejenže vás to zachrání před frustrací; můžete se také vyhnout únavnému odstraňování plísní.