Jak se připravit na darování plazmy? 3 zajímavá jídla k jídlu!

Pokud jde o darování plazmy, chceme, abyste je milovali stejně jako my, když to děláme, takže je nejlepší vědět, jak se na darování plazmy připravit. Darování plazmy může být děsivé, pokud nevíte, co děláte. Ale není se čeho bát.

Udržením určitých zdravotních návyků můžete darovat plazmu rychle a pohodlně. Z těchto doporučení budou mít prospěch dárci všech úrovní zkušeností, bez ohledu na to, zda je to jejich první dar nebo ne.

Dárci by před darováním plazmy měli pít hodně vody a jíst stravu bohatou na železo a bílkoviny, protože plazma obsahuje 90 % vody a 10 % bílkovin, na rozdíl od plné krve. Pomohlo by, kdybyste měli zdravé a vyvážené jídlo alespoň dvě hodiny před schůzkou. To, že se po dárcovství zdravě stravujete, dělá víc než jen udržování vašeho těla v dobré kondici. Pomáhá vám také žít zdravější a plnohodnotnější život. Před darováním projdete řadou zdravotních prohlídek, abyste se ujistili, že jste v dobrém zdravotním stavu. Není to jen toto, je toho ještě mnohem víc, co je třeba zvážit, tak kopejte dále!

3 jídla k přípravě na darování plazmy

Pokud jste již dříve darovali krevní destičky, plazmu nebo rekonvalescentní krev, pravděpodobně jste si zvykli na to, že si před každým odběrem necháte zkontrolovat životní funkce. Bude také zkontrolována vaše srdeční hmotnost, frekvence a teplota, stejně jako váš hematokrit (červené krvinky v krvi) a celková hladina bílkovin v krvi.

Když darujete krev, je důležité znát svůj hematokrit, protože některé z vašich červených krvinek jsou dočasně odstraněny z těla. Pomohlo by, kdybyste toho měli dostatek k bezpečnému darování. Kromě toho vám dieta s vysokým obsahem železa pomůže udržet zdravou hladinu hematokritu. Jak se tedy připravit na darování plazmy? Zde jsou potraviny, které je třeba vzít:

#1. Potraviny bohaté na železo

Skutečnost, že hladiny hemoglobinu jsou nízké, může znamenat anémii a nedostatek železa. Potraviny s vysokým obsahem železa pomáhají udržovat nebo dokonce zvyšovat hladinu železa v krvi, pokud již máte nízkou hladinu. Jídla před schůzkou by měla obsahovat maso bohaté na hemové železo, aby vaše tělo rychleji absorbovalo železo.

Většina hemového železa pochází z živočišných produktů. Některé z nejzdravějších mas ke konzumaci zahrnují libové kusy kuřecího, hovězího a korýšů. Pokud jste vegetarián nebo vegan, potraviny jako tofu, quinoa, fazole a čočka jsou skvělými nehemovými zdroji železa obsaženého v rostlinách.

#2. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin

Při přípravě na podávání plazmy je dobré jíst podle doporučené spotřeby bílkovin nebo i více. Můžete zjistit, kolik bílkovin vaše tělo potřebuje, pomocí nutriční kalkulačky. Poté zkonzumujte potřebné množství bílkovin den před schůzkou. Chcete-li z jídla získat co nejvíce živin, vybírejte libové bílkoviny, jako je kuřecí maso a ryby.

#3. Potraviny s vysokým obsahem vitamínu C

Jíte jídla s dostatkem vitamínu C, který napomáhá vstřebávání železa. To vám pomůže dostat do vašeho systému ještě více železa. Potraviny bohaté na vitamín C mohou mít také vysoký obsah železa, jako je tomu u některých potravin s vysokým obsahem vitamínu C. Cuketa je jedním z nejzdravějších druhů zeleniny, protože má vysoký obsah vitamínů a minerálů.

Pomohlo by, kdybyste před konzultací snědli hodně barevného ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vitamínu C, abyste předešli dehydrataci. Patří mezi ně papriky, rajčata, citrusové plody a zelenina, kiwi a také papája.

Jakých potravin se držet dál?

Pokud můžete, vyhněte se v den darování potravinám a nápojům s vysokým obsahem sodíku a tuku, jako jsou hranolky a pizza. Lipémie je stav, při kterém mají vaše krvinky nadměrné množství lipidů vzhledem k jejich velikosti. Kromě toho, že způsobuje lipémii, může mít strava bohatá na tuky nepříznivé účinky na vaše celkové zdraví. Vaše plazma se v důsledku toho může zdát „mléčná“, což může ovlivnit výsledky krevních testů. Pokud výsledky vašich testů nejsou vhodné pro darování plazmy, možná nebudete moci darovat.

Vědět, co pít před darováním plazmy

Pomohlo by, kdybyste před darováním konzumovali nápoje s vysokým obsahem vlákniny, abyste zvýšili hladinu železa v krvi. Pokud jsou tyto potraviny konzumovány do dvou hodin po jídle, mohou snížit vstřebávání železa. Nejméně jednu hodinu před darováním se také vyhněte kouření nebo užívání jakékoli formy nikotinu.

Před darováním plazmy je důležité zůstat hydratovaný. Vzhledem k tomu, že plazma se skládá z 90 procent z vody, ujistěte se, že po darování plazmy budete hodně pít, pomůže vám to rychleji se uzdravit. Během 24 hodin před darováním vypijte devět až třináct šálků vody.

Několik šálků ovocné šťávy může nahradit vodu, takže pokračujte, pokud to dáváte přednost. Pomerančový džus je například vynikajícím zdrojem vitamínu C, proto ho více pijte. Kromě toho se dárci plazmy musí 24 hodin před svým jmenováním zdržet kávy a alkoholických nápojů, aby se předešlo dehydrataci. Je užitečné si přečíst, proč bylo moje darování krve zamítnuto.

Je to obal!

Kromě výše uvedených věcí o tom, jak se připravit na darování plazmy, nezapomeňte na dostatek odpočinku a vezměte si s sebou bundu nebo svetr. Vyhněte se těsnému oblečení a nošení rukávů, které nelze vyhrnout. Pokud jste nemocní, je nejlepší zůstat doma a odpočívat, dokud se nebudete cítit lépe. Je dobré vědět, co jíst před darováním krve a co po darování krve.