Jak se množí vodní plísně (s užitečnými tipy a drobnostmi)

Nechte tento příspěvek uspokojit vaši zvědavost, protože jeho cílem je odpovědět na vaši otázku „jak se vodní plísně množí“. Tato otázka má jednoduchou odpověď: sexuálně a asexuálně.

Poskytneme vám komplexní vysvětlení o reprodukci vodních plísní. Kromě toho byste měli vědět, co jsou vodní plísně, příčiny jejich růstu a různé druhy vodních plísní.

Získáte také nové znalosti, když budete číst nové tipy a drobnosti o vodních formách. Takže můžete klidně pokračovat ve čtení!

Co jsou vodní plísně?

Vodní plísně jsou považovány za protisty podobné houbám, které obývají půdu nebo vodu. Buněčná stěna těchto organismů je tvořena celulózou namísto chitinu – což je odlišuje od skutečné houby.

Vodní plísně jsou považovány za jednobuněčné organismy. To znamená, že mohou naplnit všechny své životní procesy i pouze s jednou buňkou. Mikroskopicky to uvidíte s vlasovou strukturou, která pochází ze sporangií.

To je jen stručný popis toho, co jsou vodní formy. Nyní se musíte seznámit s různými typy vodních forem.

Co způsobuje vodní plísně?

Vlhkost a vlhkost jsou hlavními faktory vzniku vodních plísní. Spory přežívají díky těmto dvěma faktorům a později se stanou neporušenými.

Vodní plísně jsou samozřejmě vidět v oblastech, kde je voda jako v neudržovaném bazénu a zamlžené zahradě. Pokud máte problém týkající se prvního, můžete navštívit tento odkaz a zjistit, jak se zbavit vodní plísně v bazénu.

Jaké jsou druhy vodních plísní?

Existují dva hlavní druhy vodních forem. První z nich jsou oomycety a další se nazývají chytridy.

Oomycete je druh vodní plísně, která upřednostňuje život ve vodním prostředí, na rozdíl od chytridů, které obývají i vlhkou půdu. Něco obvyklého na těch dvou je, že se oběma daří v rozkládajících se zvířatech, rostlinách a parazitických potravinách.

Svou metabolickou energii vytvářejí požíráním rozkládajících se organismů. Metabolická energie je pro ně klíčová, protože jim pomáhá správně fungovat.

V počtu je asi 900 druhů chytridů. Na druhou stranu 800 druhů oomycet funguje jako rozkladače – to je hodně!

Rozmnožování vodních plísní

U vodních plísní je možná nepohlavní i pohlavní reprodukce. Liší se pouze kvůli druhu a faktorům, které jsou nezbytné pro proces rozmnožování.

Nepohlavní rozmnožování

Sporangium je struktura, která produkuje spory, které hrají zásadní roli v nepohlavním rozmnožování vodních plísní. Pro vaši informaci, většina plísní jsou zpočátku pouze formované spory, které se později vyvinou.

Vrátíme-li se zpět, spóry, které se hromadí, se specificky nazývají zoospory. Liší se jako ledvinovitý a hruškovitý.

Tyto zoospory potřebují bičík, aby se mohly pohybovat. K lokomočním pohybům využívají také povrchovou vodu jako rosu na rostlinách a déšť.

Sexuální reprodukce

Pokud jde o pohlavní rozmnožování vodních plísní, je zodpovědný jiný druh spór. Tato spora se nazývá oospores – sexuální spory.

Oospory jsou sféricky strukturované, takže budou schopny přežít různé podmínky prostředí. Tyto jsou rovněž dvoustěnné.

Tipy, jak se doma vyhnout plísním u vody

  • Kontrolujte vlhkost – Ujistěte se, že máte pod kontrolou vlhkost svého domu, zejména v oblastech, které jsou vždy vlhké. Dobré větrání je nutností v komfortní místnosti a umývárně.
  • Opravte netěsnosti – Netěsnosti jsou nevyhnutelné, ale není nemožné je opravit. Volba je na vás – majiteli domu.
  • Pravidelně kontrolujte zásoby vody – Položili jste si otázku „jak dlouho trvá, než voda zplesniví?“ No, odpověď je jen dva dny; takže pokud jste někdo, kdo skladuje vodu, měli byste vědět, že je nutné je pravidelně kontrolovat a měnit.

Drobnosti o vodní plísni

Věděli jste, že vodní plísně způsobily v historii významné nemoci, jako jsou níže uvedené?

Náhlé odumření dubu

Toto onemocnění dubu postihlo lesnictví v Oregonu a Kalifornii. To byla první zkušenost v 90. letech, která zabila duby.

Pozdní plíseň brambor

Tato nemoc způsobila ve 40. letech 19. století obrovský bramborový hladomor. Brambory, které byly zasaženy, byly popsány jako nasáklé vodou a malé, ale nakonec se rozrostly a listy se staly nebezpečnými.

Píseň hroznů

Padlí hroznů bylo další onemocnění způsobené vodní plísní. Vinná réva byla vážně postižena a brzy měla za následek ztrátu úrody.

Hniloba stonků a kořenů

Vodní plíseň způsobovala u některých rostlin různě barevné a tvarované skvrny. To také způsobilo jejich vadnutí.

Závěr

Vodní plísně se liší od pravých hub, ale mají stejné příčiny jako jiné plísně. Má dva hlavní typy, kterými jsou chytridy a oomycety.

Rozmnožování vodních plísní probíhá různými způsoby: sexuální a asexuální. První možnost je možná kvůli oosporám, zatímco druhá je možná kvůli zoosporám.

Doufejme, že tento článek stačil vašemu zájmu o to, „jak se množí vodní plísně“. Ujistěte se, že tento problém okamžitě řešíte správnými kroky.